Na rynku dostępnych jest niezwykle wiele kosmetyków. Różnią się nie tylko opakowaniem czy właściwościami, ale i składem. Z tego względu może okazać się, że niektóre produkty będą dla nas odpowiednie, a inne nie. Wówczas możemy mieć do czynienia z alergią na kosmetyki. Jak właściwie się ona objawia? Dowiedz się więcej!
Alergia na kosmetyki – jak ją rozpoznać?
Alergia na kosmetyki to nieprzyjemny skutek wyboru takiego produktu, który nam nie służy. Okazuje się, że jest to o wiele bardziej powszechny problem, niż mogłoby nam się wydawać. W sklepach znajdziemy wiele różnych artykułów, których skład nie zawsze jest dobry. Czasem może zdarzyć się też, że będziemy uczuleni na kosmetyk, który cechuje się sprawdzonymi właściwościami. Uczulenie może wywołać tylko jeden jego składnik bądź kilka. Niezależnie od przyczyny, alergię na pewno rozpoznamy po jej charakterystycznych objawach. Najbardziej widoczne jest przede wszystkim zaczerwienienie skóry. Może mu towarzyszyć świąd oraz pieczenie. Nierzadko występuje też obrzęk, który wywołuje silny dyskomfort. Zauważymy ponadto, że skóra stała się napięta i wrażliwa. Po czasie następuje jej łuszczenie, które daje nieestetyczny efekt. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się krosty bądź nawet pęcherze wypełnione płynem. Warto mieć na uwadze, że objawy alergii występują przede wszystkim na przestrzeni, która miała bezpośrednią styczność ze składnikiem wywołującym reakcję alergiczną. To, jak silne będą, zależy od poziomu stężenia uczulającego elementu w produkcie. Jeśli zauważymy któryś z tych niepokojących sygnałów, powinniśmy jak najszybciej zrezygnować z dotychczas używanych kosmetyków. Należy prześledzić, który z nich może wywoływać nieprzyjemne skutki i skutecznie go unikać. W razie, w którym dolegliwości nie znikają, trzeba skonsultować się z lekarzem specjalistą, czyli dermatologiem. Reakcja alergiczna może bowiem znacząco obniżyć komfort naszego życia.
Na jakie składniki można być uczulonym?
W dzisiejszych kosmetykach jest zdecydowanie więcej uczulających kosmetyków, niż mogłoby nam się wydawać. Są one powszechnie używane w tworzeniu tych produktów. Jednymi z najpopularniejszych są:
- konserwanty,
- substancje zapachowe,
- metale,
- barwniki,
- olejki eteryczne,
- składniki roślinne, głównie wosk pszczeli, nagietek czy rumianek.
Substancje te mogą wywołać nieprzyjemne objawy. Niestety, są podstawowymi częściami kosmetyków, dlatego znalezienie produktów bez żadnego z nich będzie niezwykle ciężkie. Warto jednak dopilnować tej kwestii i odkryć, na który dokładnie składnik jesteśmy uczuleni. Jeśli są to na przykład substancjami zapachowymi, wówczas będziemy wiedzieć, że musimy unikać artykułów z takim składem, a zamiast nich stawiać na produkty bezzapachowe, które będą dla nas bezpieczne.
Kto jest szczególnie narażony na alergie na kosmetyki?
Trzeba mieć na uwadze fakt, że alergia na kosmetyki może dotyczyć każdego. Nierzadko pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, wzbudzając silną irytację, ponieważ wywołuje nieestetyczny wygląd. Są jednak osoby, u których ryzyko powstania alergii jest znacznie większe i może występować przez cały czas, bez względu na rodzaj używanych produktów. Chodzi zwłaszcza o tych, którzy zmagają z nadwrażliwością skóry, wyraźnymi naczynkami bądź różnymi chorobami dermatologicznymi. Oni powinni zachować szczególną uwagę podczas wybierania nowych kosmetyków, jako że nieodpowiednie, zbyt silne artykuły mogą nie dość, że wywołać nieprzyjemne dolegliwości, to jeszcze pogłębić istniejący już problem.
Jakie kosmetyki dla alergików?
Widzimy, że dla osób, które cierpią na alergie, wybór kosmetyków wcale nie jest prosty. Jest wiele kwestii, które muszą wziąć pod uwagę. Na szczęście na rynku dostępne są artykuły przeznaczone właśnie dla nich – mowa tu o delikatnych, łagodnych dermokosmetykach, które posiadają właściwości antyalergiczne. Znajdziemy je zarówno w drogeriach, jak i aptekach. Często zawierają takie składniki jak gliceryna, cynk, emolienty, oleje roślinne czy pantenol. Pielęgnują skórę, a do tego zapewniają niezbędną ochronę. Pamiętajmy, że dermokosmetyki to nie to samo co naturalne kosmetyki. Artykuły określane jako roślinne i naturalne również mogą uczulać. Trzeba więc zachować ostrożność. Wyróbmy w sobie nawyk sprawdzania składu danego produktu i wcześniejszego testowania. Dzięki temu unikniemy najgorszego. Jeśli jednak okaże się, że jakiś składnik nas uczulił, sięgnijmy po środki alergiczne, które może przepisać nam lekarz.
Jak jeszcze zadbać o swój komfort?
Życie alergików nie jest łatwe. Niektórzy z nich muszą uważać podczas kupowania kosmetyków i nie mogą sobie pozwolić na testowanie nowych produktów ot, tak. Inni z kolei są zmuszeni do chronienia się przed innymi alergenami, takimi jak kurz czy bakterie. One też mogą generować nieprzyjemne dolegliwości, w tym również podrażnienie skóry. Na szczęście możemy im zaradzić – wystarczy, że zaopatrzmy się w bezpieczne, jakościowe artykuły o właściwościach antyalergicznych. Jest ich znacznie więcej, niż moglibyśmy sądzić. Wiele z nich możemy swobodnie używać w naszej sypialni, bez obawy, że wpłyną negatywnie na jakość naszego wypoczynku. Wartym uwagi jest na przykład antyalergiczny, naturalny materac Hilding Fen, dzięki któremu sen jest zarówno zdrowy, jak i komfortowy. Oprócz tego wspiera regenerację mięśni i relaks. Więcej towarów przeznaczonych dla alergików, takich jak kołdry, poduszki czy pościel, czeka na nas na stronie www.hilding.pl.
Nie ma wątpliwości, że sytuacja, w której kosmetyk, którego pragnęliśmy przetestować, wywołuje u nas alergie, może być bardzo denerwująca. Aby jej uniknąć, powinniśmy zawsze sprawdzać składy produktów, a do tego stawiać raczej na te zaufane i sprawdzone. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się ich działaniem bez obawy o różne niefortunne konsekwencje!