Praca zdalna staje się coraz powszechniejszym rozwiązaniem. Choć forma ta pozwala na większą elastyczność i niesie ze sobą wiele innych korzyści, może też generować pewne wyzwania. Dla wielu osób skuteczne zorganizowanie się podczas pracy zdalnej może stanowić prawdziwe wyzwanie. Jak o to zadbać, aby być jak najbardziej produktywnym? Sprawdź!
Opracuj poranną rutynę
To, jak rozpoczynamy dzień, ma ogromne znaczenie. Inaczej czujemy się wtedy, gdy wstajemy w ostatniej chwili i bez śniadania musimy zaczynać pracę, a inaczej, kiedy mamy czas na to, aby spokojnie wszystko przygotować. Nie można ukryć, że druga opcja będzie znacznie lepszym wyborem. Opracowanie porannej rutyny wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie – uwzględnimy bowiem w niej czynności, które sprawiają nam przyjemność. Będziemy mieli też okazję, aby przed pracą pobyć ze sobą i zacząć swój dzień w odpowiedni sposób. Rutyna zwiększa też naszą produktywność i motywuje do działania, co rano okaże się szczególnie ważne.
Stwórz stałą przestrzeń do pracy
Jeśli pracujemy w domu, musimy postarać się o to, aby wyznaczyć osobną przestrzeń, w której będziemy wykonywać swoje pracownicze obowiązki. Stworzenie takiej strefy spowoduje, że nie będziemy przenosić pracy na inne aspekty codziennego życia. Zrezygnujmy z pomysłu pracowania z łóżka, jako że wtedy mieszamy dwie sprzeczne przestrzenie – tę do pracy i tę do relaksu. Najlepiej, aby mieć stałe stanowisko, na przykład przy biurku, gdzie ponadto będą znajdować się wszelkie akcesoria, które są nam potrzebne podczas pracy. Dzięki temu ułatwimy sobie wykonywanie zadań. Warto, aby pilnować tego, by była to uporządkowana, czysta przestrzeń. Bałagan może negatywnie wpłynąć na naszą koncentrację.
Ogranicz rozpraszacze
W domu, w którym łączymy bardzo wiele różnych części naszego życia, nie brakuje rozpraszaczy, które skutecznie mogą odciągnąć nas od wykonywania swoich obowiązków. Dlatego tak ważne jest, aby jeszcze przed rozpoczęciem pracy ograniczyć niepotrzebne bodźce do minimum. Staraj się utrzymywać miejsce pracy w czystości, tak aby w połowie dnia nie przyszło nam do głowy, aby zacząć sprzątać albo zmywać naczynia. Warto ponadto ustawić telefon na tryb cichy, tak aby żadne głośne powiadomienia nie wytrącały nas z rytmu. Wyłączmy też pozostałe urządzenia elektroniczne, które mogłyby nas rozpraszać, takie jak radio czy telewizor.
Zapewnij sobie przekąski
Nagłe uczucie głodu to coś, co może utrudnić pełne skupienie się na wykonywanym zadaniu. Aby uniknąć sytuacji, w której myślimy o tym, co zrobimy na obiad, zamiast pracować, zawczasu przygotujmy sobie różne przekąski, po które będziemy mogli sięgnąć w razie nasilenia się apetytu. Możemy poprzedniego dnia przygotować sobie obiad, który tylko podgrzejemy w czasie przerwy. Dzięki temu dostarczymy organizmowi niezbędne składniki odżywcze i wpłyniemy pozytywnie na naszą produktywność. Przekąski, które warto mieć przy sobie w czasie pracy, to między innymi gorzka czekolada czy orzechy, które gwarantują szybki przypływ energii. Musimy ponadto mieć na uwadze odpowiednie nawodnienie organizmu. Nadmiar obowiązków może sprawić, że zapomnimy o systematycznym piciu wody, jednak starajmy się tego unikać. Odwodnienie może bardzo niekorzystnie oddziaływać na naszą zdolność do skupienia się.
Postaw granice
Duża trudność, która wiąże się z pracą zdalną w domu, to obecność innych domowników. Istnieją duże szanse, że rodzina będzie nam przeszkadzać w pracy, na przykład prosząc, abyśmy w czymś pomogli albo po prostu robiąc coś głośno. Z tego względu warto wcześniej poinformować ich o tym, że będziemy pracować zdalnie i zależy nam na ciszy w tym czasie.
Zadbaj o kręgosłup
Nie można ukryć, że kiedy pracujemy zdalnie, jesteśmy zmuszeni do spędzania bardzo dużej ilości czasu w pozycji siedzącej. Siedzimy przed komputerem długie godziny, co często prowadzi do garbienia się lub nadmiernego pochylania się. Może to przyczynić się do silnego bólu i dyskomfortu, a nawet rozwoju poważnych wad postawy. Po zakończonym dniu pracy może doskwierać nam ból karku, szyi czy dolnej części kręgosłupa. Podobne dolegliwości mogą negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Aby ich uniknąć, powinniśmy stworzyć optymalne stanowisko pracy. Zainwestujmy w ergonomiczne krzesło, które zagwarantuje bezpieczne podparcie dla naszego kręgosłupa. Taki produkt jest odpowiednio dopasowany do naszych naturalnych krzywizn, a do tego zapewnia dodatkowe udogodnienia, takie jak podnóżek czy podłokietniki, dzięki którym możemy liczyć na wyższy poziom komfortu. Fotel ergonomiczny musi ponadto mieć opcję personalizacji, tak abyśmy mogli dostosować wysokość krzesła do naszego wzrostu. Tworząc stanowisko do pracy, nie zapominajmy też o tym, aby prawidłowo ustawić również komputer. Monitor powinien znajdować się na linii wzroku, tak abyśmy nie musieli się pochylać. Dobrze, aby oprócz tego poziom oświetlenia był optymalnie ustawiony.
Dzięki ergonomicznemu stanowisku pracy możemy znacząco poprawić swój komfort, a do tego uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Aby jeszcze lepiej zadbać o swoje samopoczucie oraz zdrowie kręgosłupa, warto ponadto zatroszczyć się o odpowiednie podłoże snu. To czynnik, który w równym stopniu oddziałuje na stan naszego kręgosłupa. Ważne, aby materac, z którego korzystamy, był dobrze do nas dopasowany. W tym celu sprawdźmy dostępne opcje na stronie https://fit4sleep.pl/materace-wg-rozmiarow/materace-120×200/, a do tego udajmy się do sklepu stacjonarnego Kielce, gdzie na własne oczy będziemy mogli zapoznać się z ofertą. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasz wybór będzie trafiony.
Jeśli stworzymy odpowiednią przestrzeń do pracy zdalnej, nie będziemy musieli obawiać się tego, że trudno będzie nam się skoncentrować na wykonywanym zadaniu. W domu czeka na nas dużo różnych bodźców, dlatego w czasie pracy ograniczmy je do minimum. Pamiętajmy też o tym, aby w czasie pracy zdalnej zadbać o kręgosłup.
Przeczytaj także: Zagłębiamy się w tajniki sennika – co kryje za sobą ucieczka we śnie?