Trądzik na piersiach to spory kompleks, który dotyka wiele kobiet. Choć jest mniej powszechny niż trądzik na twarzy, to może wpływać na pewność siebie i powodować dyskomfort, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy stawiamy na bardziej odkrywające ubrania. Aby jednak móc się z nim skutecznie uporać, warto wiedzieć, skąd się bierze i jakie są przyczyny jego powstawania. Dzięki poniżej omówionym wskazówkom powinieneś raz na zawsze pożegnać się z trądzikiem na piersiach!
Przyczyny trądziku na dekolcie
Wypryski na klatce piersiowej mogą powstawać z różnych powodów. Niekiedy są one uwarunkowaniem genetycznym, dlatego też niektóre osoby mają większą tendencję do zmagania się z trądzikiem na piersiach. Wypryski powstają na skutek nadmiernej produkcji sebum przez gruczoły łojowe, a ich nieprawidłowa praca może wynikać z m.in. wahań hormonalnych. Problem ten dotyczy więc w szczególności młodzieży w okresie dojrzewania oraz kobiet w trakcie cyklu miesiączkowego, ciąży czy menopauzy. W takiej sytuacji trudno znaleźć jedno skuteczne rozwiązanie, które natychmiastowo wyeliminuje trądzik na piersiach. Inną przyczyną może być zła higiena, zwłaszcza po intensywnym wysiłku fizycznym. Nie doczyszczając skóry, nie jesteśmy w stanie usunąć nagromadzonego potu, brudu i bakterii. Noszenie obcisłej, syntetycznej odzieży także nie jest pomocne i może dodatkowo przyczynić się do powstawania podrażnień i wyprysków na piersiach. Czasem są one wynikiem reakcji alergicznej, która występuje po kontakcie z różnego rodzaju substancjami, takimi jak perfumy, dezodoranty, środki do prania czy płyny do płukania tkanin. Są również osoby, które zmagają się z trądzikiem w obliczu dużego stresu odpowiadającego za zwiększoną produkcję hormonów, w szczególności kortyzolu. Jego nadmiar może przyczyniać się do wytwarzania nadmiernej ilości sebum i rozwoju stanów zapalnych na skórze.
Zadbaj o odpowiednią higienę
Zmagając się z trądzikiem, zarówno tym na twarzy, jak i na piersiach, kluczowa jest przede wszystkim odpowiednia higiena. Pamiętajmy o tym, aby regularnie brać prysznic i używać łagodnych kosmetyków do pielęgnacji, najlepiej tych przebadanych pod kątem dermatologicznym. Dzięki temu unikniemy podrażnień oraz ewentualnych reakcji alergicznych, które pojawiają się pod wpływem konkretnych substancji. Oprócz tego nie zapominajmy o regularnej wymianie ręcznika – na jego powierzchni z każdą kąpielą mnożą się bakterie oraz zanieczyszczenia, które przenoszą się bezpośrednio na naszą skórę i mową wywoływać stany zapalne.
Pamiętaj o zdrowej diecie
Wszyscy doskonale znamy słowa „jesteś tym, co jesz”. Mają one swoje potwierdzenie, jeśli mowa o trądziku na ciele. Nieodpowiednia dieta, zwłaszcza bazująca na wysokoprzetworzonych produktach, może skutkować powstawaniem wyprysków na twarzy i klatce piersiowej. Powinniśmy unikać nadmiernej ilości cukru, tłuszczów, a nawet białka. Makroskładniki muszą być wyważone i posiadać optymalny udział, aby móc zachować dobrze zbilansowaną dietę. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, co faktycznie nam szkodzi. Niektórzy nie mogą spożywać np. zbyt wielu węglowodanów i posiadają nietolerancję laktozy, przez co muszą zrezygnować z produktów mlecznych, takich jak mleko czy jogurty. Ich konsumpcja jak najbardziej może skutkować powstawaniem wyprysków na dekolcie.
Noszenie odpowiednich ubrań
Najpopularniejsze sklepy odzieżowe proponują nam ubrania o słabym składzie opierającym się na nieprzewiewnych materiałach. W głównej mierze mamy tutaj na myśli tkaniny syntetyczne, w tym poliester, który nie przepuszcza powietrza, a tym samym jego noszenie skutkuje nadmierną potliwością, produkcją sebum i w rezultacie powstawaniem trądziku. Jeśli zmagasz się z wypryskami na piersiach, rozważ wymianę garderoby na oddychające ubrania wykonane z naturalnych materiałów. Bawełna czy len będą lepszym wyborem, który pomoże zminimalizować ryzyko podrażnień i gromadzenia się potu.
Z pewnością pomocna będzie również wymiana materaca do snu. Produkty SleepMed dostępne m.in. w salonach w Kielce są wykonane z przewiewnych materiałów, bezpiecznych dla zdrowia. Jeżeli potrzebujesz pomocy à propos wyboru odpowiedniego materaca, koniecznie zajrzyj do wpisów na blogu ABCSnu.
Konsultacja z dermatologiem
Często problem trądziku na piersiach nie jest tak oczywisty i wszelkie podejmowane działania zawodzą. Wówczas nie pozostaje nic innego jak skonsultować się z dermatologiem, który powinien pomóc nam znaleźć przyczynę wyprysków. Uwzględni on ewentualne problemy hormonalne, nieodpowiednią higienę, stres czy dietę. Dermatolog rozpocznie proces leczenia i przepisze nam konkretne lekarstwa, które są silniejsze i bardziej ukierunkowane niż preparaty bez recepty. Może również zalecić przeprowadzenie specjalistycznych zabiegów, takich jak peelingi chemiczne czy terapie laserowe. Regularne wizyty kontrolne umożliwiają monitorowanie postępów i dostosowanie terapii do indywidualnych potrzeb pacjenta, co znacząco zwiększa szanse na trwałe wyleczenie trądziku na piersiach.
Domowe sposoby na trądzik na piersiach
Istnieją domowe, w pełni bezpieczne sposoby na trądzik, które mogą stanowić wsparcie podczas procesu leczenia. Polecany jest w szczególności olejek herbaciany posiadający właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jego regularne wsmarowywanie w obszar dotknięty trądzikiem powinien zmniejszyć intensywność wyprysków. Alternatywną metodą jest napar z tymianku czy maseczka z kurkumy i miodu. Unikajmy tłustych kosmetyków, które mogą zatykać pory i prowadzić do jeszcze większej produkcji sebum. Aby odblokować pory, możemy od czasu do czasu zastosować peeling z naturalnych składników, takich jak cukier oraz kawa. Pamiętajmy o delikatnym obchodzeniu się ze skórą, gdyż intensywne wcieranie peelingu może prowadzić do większych podrażnień.
Trądzik na piersiach może być spowodowany wieloma czynnikami i aby go wyleczyć, wymagany jest po prostu czas. Kluczem do odzyskania zdrowej skóry jest także odpowiednia higiena oraz dieta. Należy poznać potrzeby swojej skóry, aby dobrać skuteczną rutynę pielęgnacyjną. Jednakże w przypadku trudności ze samodzielnym zwalczaniem trądziku warto wybrać się do dermatologa, który pomoże wdrożyć odpowiednie metody leczenia.
Przeczytaj także: Organizacja przestrzeni w sypialni – praktyczne porady