W dzisiejszych czasach coraz więcej czasu przeznaczamy na bierny odpoczynek, związany między innymi z oglądaniem telewizji czy spędzaniem czasu w internecie. Jednak mało kto z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nawet nasze zainteresowania, takie jak malowanie, wykonywane są w jednej i tej samej pozycji. W połączeniu z siedzącą pracą możemy w znaczący sposób ograniczyć sobie ruch, który jest ważny do zachowania pełnej sprawności fizycznej. Zatem, dlaczego warto uprawiać sport oraz jaki ma to wpływ na sen?

Dlaczego warto uprawiać sport?

Współcześnie zapominamy o tym, jak ważnym czynnikiem w naszym życiu jest sport. Zazwyczaj kojarzy nam się z wielogodzinnymi treningami czy zawodami, jednak czy słusznie? Jak się okazuje, dla większości z nas najważniejsze jest, aby zachować, chociaż umiarkowany stopień aktywności fizycznej. Już na tym etapie może on:

 • redukować stres,
 • zmniejszać ryzyko wielu chorób,
 • niwelować bóle kręgosłupa,
 • zachować właściwą masę ciała,
 • wzmocnić najważniejsze narządy, w tym serce.

Można zatem śmiało powiedzieć, że sport poprawia samopoczucie, zmniejsza negatywne emocje i poprawia funkcjonowanie całego organizmu! Dodaje nam energii, a także siły – zano fizycznej, jak i psychicznej. Wystarczy 30 minut codziennych ćwiczeń lub regularne, długie spacery, a możemy w znaczący sposób poprawić stan swojego zdrowia. Co więcej, mało kto z nas pamięta, że sport to często najlepszy sposób na zapobieganie chorobom.

Sen a sport – jak na siebie oddziałują?

Aktywny dzień najlepiej zakończyć w sypialni - dlaczego?Wiemy już, że aktywny wypoczynek oraz regularne ćwiczenia na dobre powinny zagościć w naszym planie dnia. Jednak, czy zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że mają one również korzystny wpływ na sen? Jak się okazuje, spory rozluźnia mięśnie i pomaga w poprawnej technice oddychania, przez co możemy szybciej zasnąć. Oprócz tego, w tym czasie dotleniamy organizm oraz męczymy mięśnie, co również ma korzystny wpływ na jakość, a nawet głębokość naszego wypoczynku. Natomiast w czasie zdrowego wypoczynku, czyli takiego, po którym budźmy się pełni energii, następuje dogłębną regeneracją mięśni, a także ich rozbudowa. Uznaje się zatem, że sen i sport wzajemnie na siebie oddziałują i to w korzystny sposób.

Jak urządzić sypialnię, aby móc się zdrowo wyspać?

Sypialnia to miejsce, w którym możemy odpocząć. Oznacza to, że przy jej urządzaniu warto wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, które mają duży wpływ na efektywny wypoczynek. W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na gamę kolorystyczną, gdyż tylko stonowane, ewentualnie pastelowe barwy będą tutaj dobrym rozwiązaniem. Wynika to z faktu, iż działają uspokajająco na zmysły, przez co ułatwiają zasypianie. Ponadto nie możemy zapomnieć o:

 • zasłonach i żaluzjach, redukujących dostęp światła do sypialni,
 • delikatnym i ciepłym oświetleniu,
 • roślinach produkujących w nocy tlen, a także oczyszczających i nawilżających powietrze,
 • dekoracjach materiałowych, które gromadzą kurz, przez co należy je często prać,
 • dywanie, który izoluje chłodną podłogę od bosych stóp,
 • świecach zapachowych, zapewniających aromaterapię olejkami eterycznymi, które ułatwiają zasypianie.

Tak naprawdę w sypialni każdy element może mieć mniejszy bądź większy wpływ na jakość, długość czy głębokość naszego snu. Właśnie dlatego powinniśmy już dziś zadbać o komfortowe warunki do wypoczywania, zwłaszcza po aktywnym dniu. W końcu nasze ciało musi się prawidłowo zregenerować!

Komfortowy sen a materac do spania

Niezaprzeczalnie, materace do spania to jedne z elementów wyposażenia łóżka, które najciężej wybrać. Wszystko z uwagi na fakt, iż na współczesnym rynku znajdziemy modele, które różnią się od siebie niemalże pod każdym względem Z uwagi na to, należy uwzględnić przede wszystkim osobiste potrzeby oraz takie kwestie, jak:

 • wiek użytkownika, gdyż inne modele są dedykowane osobom młodszym, a inne starszym,
 • stan zdrowia, gdyż na rynku dostępne są modele dla alergików oraz osób zmagających się ze schorzeniami kręgosłupa,
 • stopień twardości, gdyż na rynku są modele miękkie (H1), średnio twarde (H2), twarde (H3) i bardzo twarde (H4),
 • rozmiar, gdyż znajdziemy zarówno modele wąskie, jednoosobowe, jak i szerokie, przeznaczone dla par,
 • rodzaj wypełnienia, gdyż to ono odpowiada za komfort oraz liczne właściwości materaca.

Poprzez odpowiednie dopasowanie do siebie podłoża do spania, jesteśmy w stanie zagwarantować sobie najlepsze warunki do wypoczywania. Wówczas, poprzez dopasowanie się do anatomicznych kształtów naszego ciała, materac jest w stanie właściwe wspierać sylwetkę oraz kręgosłup. Skutkuje to redukcją dolegliwości bólowych ze strony pleców oraz całkowitą regeneracją mięśni.

Akcesoria sypialniane poprawiające jakość snu

Materac to główny element wyposażenia każdego łóżka, a nawet sypialni. Niestety, sam nie jest w stanie zagwarantować nam zdrowego i komfortowego wypoczynku. Dlaczego? Otóż wyróżnia się inne akcesoria sypialniane, które w znaczący sposób wpływają zarówno na warunki, jak i wygodę. Do nich zalicza się:

 • stelaże – konstrukcje umożliwiające najlepsze wsparcie podłoża do spania, a także odpowiadające za jego trwałość czy odpowiednie zmiękczenie i utwardzenie wybranych stref,
 • ochraniacze na materac – gwarantują ochronę podłoża do spania przed zabrudzeniem oraz zawilgoceniem, przydatne w każdej sypialni,
 • poduszki – umarzają najlepsze wsparcie górnych partii ciała, czyli głowy, barków i kręgosłupa w odcinku szyjnym,
 • kołdry – przyjemnie otulają oraz odpowiadają za komfort termiczny w czasie snu,
 • prześcieradła i pościel – stanowią pierwszą warstwę ochronną przed zabrudzeniami.

Zarówno osoby młode, jak i dorosłe czy starsze powinny w ciągu dnia choć trochę się poruszać. Niestety, wciąż zbyt duża część z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, że brak sportu czy jakiejkolwiek innej aktywności fizycznej przyczynia się do rozwoju licznych chorób oraz zmniejszonej wydolności układów. Co więcej, brak ruchu może dodatkowo przyczyniać się do problemów z kręgosłupem, a nawet utrudniać nam zasypianie. Także w trosce o własne zdrowie oraz prawidłowy wypoczynek, warto uprawiać sport, nawet w formie spacerów.

Przeczytaj także: