Szczęśliwi posiadacze własnego podwórka dobrze zdają sobie sprawę, ile radości może przynieść relaksowanie na zewnątrz podczas pogodnego dnia, czytając książkę lub po prostu podziwiając widoki. Jeśli posiadamy odpowiednią przestrzeń, zdecydowanie warto zadbać o mądre zagospodarowanie tarasu, który będzie nam służył jako miejsce do wypoczynku, rekreacji i spotkania z przyjaciółmi. 

O czym należy pamiętać?  

Taras powinien spełniać wiele funkcji, dlatego należy go mądrze urządzić. W ciepłe, letnie wieczory spędzimy tam dużo czasu. Dopilnujmy, aby uczynić z niego komfortowe, ciekawe otoczenie.

Po pierwsze, podstawę stanowią meble, jakie wstawimy na nasz taras. Niech to będą solidne, trwałe modele, które wytrzymają zewnętrzną temperaturę czy wilgoć. Postawmy na jakość, a nie na ilość. Oczywiście, popularnym wyborem jest drewniane wyposażenie. Piękny, wykonany z drewna stół, który umieścimy na środku tarasu, będzie stanowił jego główny punkt, a spędzone przy nim kolacje okażą się niezwykle przyjemne. Dobierzmy do tego pasujący zestaw krzeseł, dzięki czemu będziemy mogli ugościć dużą liczbę osób. Kto wie, może kiedyś nawet zorganizujemy tam imprezę plenerową?

Co sprawdzi się przy urządzaniu tarasu?Zanim jednak zdecydujemy się na konkretne meble, zwróćmy uwagę, aby były one podobne do tych, które już mamy w środku. Ponadto powinny pasować do odcienia elewacji, dzięki czemu zyskamy estetyczny i spójny efekt.

Oprócz przestrzeni do spożywania posiłków zadbajmy również o miejsce do relaksu. Do tego może przydać się specjalna sofa ogrodowa, która idealnie spełni swoją funkcję. Dla nawet skuteczniejszego odpoczynku powieśmy sobie hamak, w którym, lekko kołysani przez wiatr, zupełnie odpłyniemy. Nie zapomnijmy też o wygodnych poduchach i przykryciu, jak na przykład koc z domieszką wełny, dzięki któremu spędzimy miły czas na zewnątrz nawet w chłodniejsze wieczory.

Rozświetlenie nocy

Umożliwmy sobie korzystanie z naszego tarasu również późną porą, montując światełka, które pięknie oświetlą otoczenie. Delikatne wrażenie zrobią lampki, na przykład w kształcie girlandy, które możemy przywiesić w odpowiednim miejscu. Więcej światła na pewno zapewnią lampy elewacyjne, które będą wyglądały bardzo subtelnie. Do ozdoby możemy wykorzystać lampy stojące, w różnych rozmiarach i kształtach. Ciekawie zaprezentują się modele w formie latarenki.

Aby jednocześnie uzyskać światło i cudny zapach, postawmy na świeczki. Ustawione w ozdobnych świecznikach, nadadzą tarasowi niepowtarzalny klimat. Perfekcyjnie sprawdzą się podczas nastrojowej kolacji.

Plenerowe dekoracje

Poza światłem, naszą przestrzeń ozdobimy również innymi elementami. Gdzieniegdzie możemy postawić rzeźby ogrodowe, które zaintrygują gości. Sprawdzą się też wspomniane wcześniej świeczniki bądź ceramiczne naczynia. Na podłogę zaś możemy położyć dywan, na którym będziemy mogli położyć bose stopy.

Pamiętajmy też o czymś, bez czego żaden taras nie będzie prezentować się dobrze. Rośliny – to podstawa tarasowych dekoracji. Otoczeni przez piękne kwiaty, przebywanie na zewnątrz stanie się czystą przyjemnością.

W pobliżu tarasu możemy również sprawić sobie zielnik, w którym będziemy mogli hodować, co tylko zapragniemy. Nie ma wątpliwości, że dostęp do domowego szczypiorku, mięty czy pomidorków stanowi źródło radości i satysfakcji.

Miejsce dla wszystkich 

Pomyślmy również o osobach, które razem z nami będą użytkować taras. Kiedy w rodzinie obecne jest małe dziecko, warto ustawić dla niego huśtawkę bądź inne zabawki, dzięki czemu maluszek nie będzie się nudzić, a my zyskamy chwilę na to, by pooddychać świeżym powietrzem.

Podobne rozwiązanie sprawdzi się też wtedy, gdy zamiast dziecka, w naszym domu króluje ukochany pupil. Wtedy bez wątpienia pies ubłaga nas, by spędzać czas na świeżym powietrzu. W tym przypadku warto przyszykować posłanie, najlepiej w cieniu, na którym pies odpocznie oraz zabawki czy miski z jedzeniem i wodą. Nie oszukujmy się – taras na pewno okaże się ulubionym miejscem naszego pupila!

Postarajmy się, żeby stworzyć miejsce, w którym dobrze będzie się spędzać czas. Taras to okazja zarówno do rozrywki, jak i relaksu. Wykorzystajmy jego możliwości w stu procentach. W chwili, w której nie do końca potrafimy odpocząć na zewnątrz, na przykład z powodu zbyt wysokiej temperatury, dopilnujmy, żeby w naszej sypialni przyjemnie nam się wypoczywało. Wpływ na to na pewno będzie miał materac, dlatego warto zwrócić uwagę, aby korzystać z odpowiedniego, solidnego modelu.

Taras to niepowtarzalna przestrzeń, w której zyskujemy szansę na obcowanie z naturą i odetchnięcie. Na moment możemy zapomnieć tam o problemach obecnego świata. Wśród podobnego spokoju i ciszy wspaniałe stanie się czytanie książki lub słuchanie muzyki, ponieważ będziemy mieli pewność, że nic nam nie przeszkodzi.