Ogrom stresu dotykającego dzisiejsze społeczeństwo to jeden z ważnych czynników, które sprawiają, że wiele osób zmaga się z zaburzeniami psychicznymi. Zaburzenia lękowe i depresyjne wbrew pozorom dotykają nie tylko jednostki, ale rozprzestrzeniają się również na relacje i dobrostan bliskich. Dodatkowo pandemia COVID-10 wpłynęła na zwiększenie liczby zachorowań na depresję i zaburzenia lękowe na całym świecie. Dużym wyzwaniem stało się więc odnalezienie odpowiedzi na pytanie: jak skutecznie radzić sobie dziś z depresją i lękiem?

Zaburzenia depresyjne – charakterystyka

Depresja to poważna choroba, która w dzisiejszych czasach dotyka milionów ludzi na całym świecie. Jej objawy są niezwykle rozległe i znacznie obniżają jakość życia. Objawy związane z nastrojem to przede wszystkim poczucie pustki i beznadziei. Wbrew pozorom osoby chorujące na depresję wcale nie są smutne. Towarzyszy im za to brak zdolności do odczuwania przyjemności i czarne widzenie przyszłości. Dodatkowo warto podkreślić drażliwość i złość, która destrukcyjnie wpływa nie tylko na samą osobę chorą, ale również na jej bliskich. Zaburzenia depresyjne są ściśle związane ze zniekształconym myśleniem, problemami z koncentracją i trudnościami z podejmowaniem decyzji.

Jednak depresja to nie tylko zaburzenia nastroju i funkcji poznawczych. Towarzyszą jej również fizyczne objawy. Bardzo często jest to bezsenność lub wręcz przeciwnie – spanie przez nadmierną ilość godzin. Charakterystyczny jest zmniejszony lub zwiększony apetyt, bóle głowy i bóle mięśniowe.

Jedną z konsekwencji depresji jest czasem izolacja społeczna. Osoby cierpiące na depresję ze względu na swoje słabe poczucie psychiczne i fizyczne unikają kontaktu z ludźmi i mają problem z utrzymaniem zdrowych relacji. Obniżona zostaje też ich wydajność zawodowa. W skrajnych przypadkach depresja staje się przyczyną utraty pracy.

Jak radzić sobie dziś z depresją i lękiem?Czym są zaburzenia lękowe?

Zaburzenia lękowe to cała grupa zaburzeń psychicznych, które charakteryzują się uczuciem lęku, które jest nieadekwatne do rzeczywistej sytuacji. Jakie są dwa najczęściej występujące rodzaje zaburzeń lękowych?

  • GAD (generalized anxiety disorder), czyli zaburzenie lęku uogólnionego – osoby z GAD doświadczają nadmiernego, długotrwałego lęku. Jest bardzo trudny do kontrolowania i ma charakter przewlekły.
  • Zaburzenia lęku napadowego – napady paniki często opisywane są przez chorych jako uczucie obawy przed śmiercią. Charakterystyczny jest tu szereg objawów somatycznych, a przede wszystkim duszności i palpitacje serca. Napad paniki trwa maksymalnie 30 minut.

Zaburzenia lękowe bardzo często towarzyszą depresji. Wpływają na życie w destrukcyjny sposób. Osoby cierpiące na GAD czy doświadczające napadów paniki często wpadają w pułapkę unikania i stopniowo wyłączają się z życia rodzinnego i społecznego.

Psychoterapia – najważniejsze nurty terapeutyczne

Najważniejszym elementem leczenia zaburzeń lękowych i depresji jest psychoterapia. Jakie nurty psychoterapeutyczne są najczęściej wybierane przez pacjentów?

  • Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) – skupia się na zrozumieniu i zmianie myśli zachowań, które wpływają na emocje i samopoczucie pacjenta. Terapeuta ma za zadanie pomóc pacjentowi w odnalezieniu szkodliwych wzorców myślenia i zachowań, a także nauczyć go zdrowych strategii radzenia sobie. Jest to najbardziej skuteczny nurt w leczeniu depresji i zaburzeń lękowych.
  • Terapia psychodynamiczna – jej założeniem jest to, że obecne problemy są ukształtowane przez przeszłość i nieświadome procesy psychiczne. Jest to długoterminowa terapia, która nie daje szybkich efektów. Może być jednak korzystna dla pacjentów, którzy zmagają się z przewlekłą depresją.
  • Terapia ACT, czyli terapia akceptacji i zaangażowania – założeniem jest to, że walka z trudnymi myślami i emocjami zwiększa cierpienie. Dlatego pacjent ma nauczyć się akceptować swoje wewnętrzne przeżycia. Kluczem jest tu identyfikowanie swoich życiowych wartości i podejmowanie zaangażowanych działań dążących do osiągnięcia życiowych celów pomimo trudności emocjonalnych. Często stosowana jest tu technika dyfuzji, czyli umożliwienie pacjentowi świadomego postrzegania myśli z przekonaniem, że nie są one faktami.

Farmakoterapia – kiedy do psychiatry?

Bardzo często kluczowym elementem leczenia depresji i zaburzeń lękowych jest konieczność zastosowania leczenia psychiatrycznego. Jest to konieczne w szczególności, gdy objawy występują w tak silnym nasileniu, że niemożliwe jest codzienne funkcjonowanie i wykonywanie swoich obowiązków. Poza tym, do włączenia farmakologii powinien skłaniać brak poprawy podczas psychoterapii.

Leczenia psychiatrycznego potrzebują pacjenci cierpiący na kilka zaburzeń jednocześnie. Współwystępujące zaburzenia lękowe i depresja często kompletnie dezorganizują codzienność. Dzięki lekom można zminimalizować uciążliwość objawów, która umożliwi większe zaangażowanie się w proces terapeutyczny. Bezwzględnym wskazaniem jest przewlekłość zaburzenia, bezsenność, a także stany zagrożenia życia.

Profilaktyka zachorowania i samopomoc

Depresji i zaburzeniom lękowym można zapobiegać! Kluczowe jest tu dbanie o styl życia. Zdrowe nawyki i poczucie bezpieczeństwa są kluczowe w profilaktyce zachorowania. Najważniejszy jest sen. Niewystarczająca ilość nocnego wypoczynku na dłuższą metę prowadzi do drażliwości, zmniejszenia odporności na stres i pogorszenia nastroju. A stąd do zachorowania jest już coraz bliżej. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby zadbać o dobre wyposażenie swojej sypialni – w szczególności w materac wysokiej jakości, taki jak jeden z dostępnych na stronie https://sennamaterace.pl/108-materace-90×200 – oraz wprowadzenie do codziennej rutyny zdrowych nawyków sypialnianych.

Poza tym profilaktyka depresji i zaburzeń lękowych powinna składać się również z dbania o relacje, dobre funkcjonowanie w gronie znajomych i w środowisko pracy. Kluczowe znaczenie ma również odpoczynek i unikanie pułapki produktywności. Na równowagę neuroprzekaźników w mózgu wpływa także dieta i aktywność fizyczna! Warto pamiętać przede wszystkim o suplementowaniu witaminy D w okresie jesienno-zimowym.

Depresja i zaburzenia lękowe to poważne choroby, które wymagają leczenia i pomocy specjalistycznej. Osoby odczuwające alarmujące objawy nie powinny zwlekać! Zarówno psychoterapia, jak i leczenie farmakologiczne mogą całkowicie odmienić życie na lepsze.

Przeczytaj też:

  1. Sypialnia zimą – jak przetrwać chłodne noce?
  2. Tani materac – czy warto go kupić?
  3. Prześcieradło z gumką – dlaczego warto je wybrać?