Problemy skórne to znacznie bardziej powszechny problem, niż mogłoby nam się wydawać – dotykają ogromnej liczby ludzi. Często zmagają się oni właśnie z egzemą, która wywołuje różne nieprzyjemne dolegliwości. Jeśli i my cierpimy na tę przypadłość, możemy zastanawiać się, czy wyleczenie jej jest możliwe. Dowiedz się, czy można sobie poradzić z egzemą!

Co to egzema?

Niektóre osoby mogą sądzić, że podrażnienia skóry to coś normalnego, czym nie trzeba się tak naprawdę przejmować – często wystarczy użyć odpowiedniego kremu i poczekać, aż skóra wróci do normy. W przypadku egzemy jednak nie należy bagatelizować sprawy. Powinniśmy pamiętać o tym, że egzema to poważna choroba skóry, która może mieć podłoże alergiczne. Możemy poznać ją przede wszystkim po stanie zapalnym skóry, jaki wywołuje. Co ciekawe, u każdego pacjenta przebieg tej dolegliwości wygląda trochę inaczej, lecz zawsze objawy rozwijają się na powierzchni naskórka i w warstwie brodawkowatej skóry właściwej. Są to najbardziej zewnętrzne warstwy skóry. Przyczyny egzemy mogą być różne. Nierzadko choroba pojawia się na skutek kontaktu z alergenem, którego nasz organizm nie toleruje. Podrażnienia mogą nastąpić też jako następstwo przebywania na zbyt suchym powietrzu lub korzystania z chemicznych środków czyszczących, które są bardzo silne. Może się również zdarzyć, że egzema powstaje jako nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego bądź jako efekt zaburzonej równowagi hormonalnej. Egzemę dzielimy na egzogenną oraz endogenną. Pierwsza z nich wytwarza się po kontakcie z czynnikiem zewnętrznym – na przykład po dotknięciu czegoś. Egzema endogenna z kolei wynika z wrodzonych cech organizmu i ma podłoże genetyczne. Kluczem do udanego leczenia jest prawidłowe ocenienie, z jakim rodzajem egzemy mamy do czynienia. Warto wiedzieć, że kiedyś egzema była utożsamiana z atopowym zapaleniem skóry, które jednak jest osobną chorobą. Okazuje się jednak, że egzema może przybrać jej postać. Powinniśmy mieć na uwadze również fakt, że jest to schorzenie, które nie ma charakteru zakaźnego – nie można zarazić się nim na przykład przez kontakt z chorą osobą.

Jak objawia się egzema?

Czy da się wyleczyć egzemę?Egzema to przypadłość, której nie sposób nie zauważyć. Wprowadza zmiany w naszej skórze, które można zobaczyć gołym okiem. Najbardziej w oczy będzie rzucał się stan zapalny, który sprawia, że skóra staje się zaczerwieniona i podrażniona. Towarzyszy temu uporczywy świąd i uczucie pieczenia, które może wprawić pacjenta w prawdziwy dyskomfort. Drapanie prowadzi do pojawienia się blizn i nieeleganckich przebarwień. Oprócz tego może wystąpić wysuszenie lub miejscowy obrzęk skóry. Na pewno zauważymy, że skóra stała się wrażliwsza i bardziej narażona na różnego rodzaju dolegliwości. Czasem dochodzi też do pojawienia się grudek, ran, nadżerek, pęcherzy czy nawet do ropnego wysięku patologicznego. Widzimy zatem, że egzema to poważne schorzenie, które może przynieść przykre konsekwencje.

Gdzie może pojawić się egzema?

Kolejną rzeczą, która wyróżnia egzemę, jest fakt, że może pojawić się w różnych miejscach na ciele. Częstym przypadkiem jest egzema dłoni, do której dochodzi przede wszystkim na skutek częstego kontaktu z alergenem – na przykład poprzez używanie kremu do rąk czy środka czyszczącego ze szkodliwym dla nas składnikiem. Ci, których praca wymaga ciągłego obcowania z alergenem, tak jak w przypadku pracowników sprzątających czy osób odpowiedzialnych za barwienie tkanin, są znacznie bardziej narażeni na pojawienie się egzemy. Mogą mieć też o wiele większy problem z jej wyleczeniem. Dużym źródłem dyskomfortu okaże się na pewno egzema twarzy. Co ciekawe, stan zapalny może pojawić się nie tylko na szyi czy na policzkach, ale i nawet na powiekach. Jeśli chodzi o zastoinowe zapalenie skóry, objawia się ono głównie na nogach. Wynika to z tego, że jego przyczynę stanowią problemy z układem krążenia. Oprócz swędzącej i podrażnionej skóry, chory doświadcza także uczucia ciężkości, problemów z chodzeniem czy obrzęku. Egzema może też przybrać formę wyprysku pieniążkowatego, który pojawia się na nogach i rękach.

Jak leczyć egzemę?

Egzema to zdecydowanie jedna z najuciążliwszych chorób skóry. Niestety, jej całkowite wyleczenie nie jest w pełni możliwe. Podstawowym sposobem walki z nieprzyjemnymi objawami jest wyeliminowanie czynnika drażniącego. Oznacza to, że powinniśmy uważnie obserwować, jak działają na nas poszczególne produkty, aby wiedzieć, który z nich sprawia, że stan naszej skóry się pogarsza, a który działa neutralnie. Niezwykle istotnym aspektem będzie też wprowadzenie odpowiedniej pielęgnacji, dzięki której będziemy mogli ukoić skórę i odbudować jej warstwę lipidową, która odpowiada za ochronę naskórka. Wykorzystujmy raczej dermokosmetyki, które są polecane w tego typu przypadkach. Ważne, aby zawierały one składniki takie jak emolienty, które nawilżą i odżywią naszą skórę. Unikajmy ponadto kąpania się w zbyt ciepłej wodzie, która mogłaby dodatkowo podrażnić. Jeśli stan zapalny czy uczucie swędzenia nie chce zelżeć, możemy poprosić naszego lekarza, aby przepisał nam antybiotyki, glikortysterydy lub leki antyhistaminowe. W niektórych przypadkach stosowane są ponadto różne formy leczenia, takie jak fototerapia czy chemioterapia. Fototerapia polega na naświetlaniu skóry, a chemioterapia łączy to z dodatkowo z zażywaniem leków. Aby poprawić stan naszej skóry, możemy też wdrożyć zdrowe zwyczaje – ubieranie się w takie ciuchy, które nie są wykonane z szorstkich, gryzących tkanin, a także nie pocieranie skóry zbyt mocno ręcznikiem.

Jak jeszcze zadbać o skórę?

Jeśli zmagamy się z egzemą, wybierane przez nas produkty nie powinny być przypadkowe. Dotyczy to zarówno kosmetyków, jak i innych artykułów użytkowych. Wiemy już, że nie powinniśmy ubierać się w gryzące, nieprzyjemne materiały. Warto zadbać też o to, aby na czas snu, kiedy również mamy na sobie różne rodzaje tkanin, wybrać takie, które będą naturalne i przyjemne. Postawmy na bawełnę czy len, które idealnie sprawdzą się na pościel. Warto ponadto zadbać o to, aby podłoże, na którym śpimy, też było wygodne i komfortowe. Odwiedźmy stronę https://sleepinghouse.pl/140-materace-100×200.

Nie można ukryć, że dolegliwości na tle skórnym to nic przyjemnego. Nie dość, że mogą wywołać ból i podrażnienia, to jeszcze nieestetycznie się prezentują. Nie zwlekajmy zatem z ich leczeniem – zaopatrzmy się w lekarstwa i zadbajmy o odpowiednią pielęgnację skóry. Dzięki temu będziemy mogli znacząco zmniejszyć nasz dyskomfort.