Wymiana materaca powinna nastąpić wtedy, kiedy nie odczuwamy komfortu spania. Zużyty materac może mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie.

Dlaczego materace się zużywają?

Materace zużywają się i jest to zupełnie normalne. Eksperci mówią. że średnio co 7 lat należy wymienić produkt na nowy. Dlaczego następuje zużycie? Dzieje się tak, ponieważ pod wpływem nacisku ciała użytkownika na materac powstają w nim wgłębienia, stopniowo traci on elastyczność. Jeśli jednak dysponujemy materacem niższej jakości jest duża szansa, że zużyje się on szybciej. Dlatego też, nie opłaca się oszczędzać na tym produkcie – lepszy model spędzi z nami 7 lat, w dobrej kondycji. Gwałtowniej będzie się starzał także materac niedopasowany do potrzeb użytkownika. Może polegać to na przykład na niedobraniu wagi śpiącej osoby do twardości podłoża. Im wyższa jest bowiem ta waga, tym większą twardość powinno mieć podłoże. Niedopasowanie materaca może skutkować bólami kręgosłupa, wadami postawy, złym samopoczuciem. Warto też wspomnieć w tym miejscu o tym, że nieodpowiednie może być także podparcie – wtedy po przebudzeniu z dużym prawdopodobieństwem będziemy odczuwać ból, spięcie mięśni, dyskomfort. Dzieje się tak dlatego, iż zużyty materac nie pozwala naszemu ciału zrelaksować się w czasie snu.

Na czym polegać będzie zużycie materaca? Utraci on właściwość powracania do swojego kształtu, we wkładzie zobaczymy wgłębienia, wgniecenia. Materiał wypełniający wkład może się zbijać, sprężyny stracą elastyczność. Żeby opóźnić ten proces warto co pół roku odwracać materac o 180 stopni i na drugą stronę.

Kiedy warto zmienić materac?

Kiedy warto zmienić materac?Kiedy zmienić materac? Najbardziej oczywistą odpowiedzią jest – kiedy nie będziemy odczuwali już komfortu w czasie snu. Czasem trudno jest nam zlokalizować przyczynę złego samopoczucia w ciągu dnia – budzimy się obolali, zmęczeni. Jeśli spaliśmy wystarczająco długo, a pomieszczenie było wyciszone i zaciemnione, z dużym prawdopodobieństwem problem stanowi materac. Posiadany przez nas model „da nam znać” o tym, że potrzebny jest nowy materac. W jaki sposób? To zależy od rodzaju materaca.

W modelach piankowych, wkład zaczyna się zbijać, powstają grudki, które z łatwością wyczujemy pod palcami. Coraz bardziej też zapadamy się w materac, nie mamy podparcia, które pozwala naszemu kręgosłupowi i mięśniom zrelaksować się w wystarczającym stopniu. Przez to budzimy się rano spięci, z dolegliwościami bólowymi, nawet migreną. W modelach sprężynowych z kolei sprężyny zaczynają hałasować, wbijają się w ciało, dają nam poczucie dyskomfortu. Ponadto, zmiana materaca staje się konieczna gdy hałasuje on w takim stopniu, że nie możemy zasnąć lub będziemy się ciągle wybudzać. Ponieważ w modelach hybrydowych znajdziemy i sprężyny i pianki, taki materac może dawać wszystkie powyższe objawy.

Są także inne czynniki, które dotyczyć mogą różnych rodzajów wkładów. Takim symptomem, że zbliża się wymiana materaca jest zawilgocenie wkładu. W wilgotnym materacu powstaje środowisko idealne do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych, roztoczy. Wymieniamy materace także wtedy gdy nieprzyjemne pachną lub są zabrudzone tak bardzo, że nie uda nam się usunąć plam w zwykłym procesie czyszczenia. Jeśli te kwestie dotyczą tylko pokrowca, możemy zmienić wyłącznie ten element, jeżeli jednak to nie wystarczy potrzebny będzie nowy materac.

Wymieniamy materace dziecięce kiedy już nasz maluszek wyrośnie ze swojego dotychczasowego. Dziecko śpiące na zbyt krótkim podłożu zacznie układać się na nim w nienaturalnych pozycjach co skutkować może wadami postawy.

O czym warto pamiętać zmieniając materac

Jeżeli chcemy kupić nowy materac w Kielcach, warto skorzystać z oferty jednego z renomowanych salonów, które oferują najlepsze na rynku marki. Warto jednak rozważyć opcję zakupów online, która pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu. Nawet zdalnie możemy skonsultować się na czacie i poprosić o pomoc w wyborze najbardziej odpowiadającego naszym potrzebom modelu. Kupując materac stawiajmy na marki o ugruntowanej na rynku pozycji, takie jak Hilding.

Dobry materac powinien odznaczać się kilkoma istotnymi cechami. Bardzo duże znaczenie ma odpowiednia wentylacja wkładu. Warto zwrócić uwagę na model Hilding Melody, ma on specjalne otwory, dzięki którym wkład jest świetnie wentylowany i nie gromadzi się w nim wilgoć. Ta cecha ma ogromne znaczenie przede wszystkim dla alergików, astmatyków, osób o skórze atopowej, które w szczególny sposób reagują na kontakt z drobnoustrojami. Żeby materac dobrze się sprawdzał, powinien odznaczać się też świetnym podparciem. Model taki jak Hilding Pasodoble ma specjalną konstrukcję, która tworzy 7 stref podparcia, idealnie dopasowanych do potrzeb poszczególnych partii ciała. We wkładzie materac znajdziemy na przykład włókno kokosowe – zwiększy ono twardość materaca, ale jednocześnie nie pozbawi go elastyczności i sprężystości. Materac jest odporny na odkształcenia i posłuży nam przez długie lata. Warto wziąć pod uwagę także szerokość materaca. Przyjmuje się, że dla pojedynczego użytkownika powinna ona wynosić minimum 70 centymetrów, dla pary – 140 centymetrów. Im jednak szerszy materac tym większy komfort snu.

Kupno materaca jest najlepszą inwestycją w nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Dlatego też nie warto oszczędzać na jego jakości.