Wybór odpowiedniego materaca dla dziecka nie powinien być przypadkowy. Podobnie jak w przypadku modeli dla dorosłych, materace dziecięce też muszą spełniać kilka warunków, które zagwarantują naszym pociechom komfort, bezpieczeństwo snu oraz prawidłowy rozwój.

Odpowiedni materac dla dziecka – dlaczego jest tak ważny?

Dobór odpowiedniego materaca dla dziecka jest tak samo istotny jak zakup modelu dla osób dorosłych. Dlaczego? Przede wszystkim dobry materac korzystnie wpływa na prawidłowy rozwój dziecka. Ponadto spanie na źle przygotowanym lub niewłaściwie dopasowanym do potrzeb pociechy podłożu może powodować dolegliwości bólowe, nocne wybudzenia czy uczucie niewyspania, co z kolei z pewnością odbije się na nastroju malucha.

Wygoda i komfort snu są dla dzieci równie ważne jak dla ich rodziców. Dzięki temu będą one zdrowo się rozwijać i cieszyć doskonałym samopoczuciem. Na co jednak zwrócić uwagę, poszukując materaca dziecięcego? Które parametry powinny nas szczególnie interesować, z czego powinien być on wykonany i jaki powinien mieć rozmiar? Poznajmy kluczowe aspekty, które pomogą nam wybrać najlepszy materac dla dzieci.

Dobre materace dla dzieci – co je wyróżnia?

Materace dla dzieci muszą spełniać kilka warunków zapewniających naszym pociechom nie tylko komfort, ale także bezpieczeństwo. Czym wyróżniają się dobre materace dziecięce? Wśród najistotniejszych kwestii, jakich nie możemy pominąć podczas zakupów, wymienia się:

 • odpowiednie, dostosowane do wzrostu dziecka wymiary;
 • odpowiednią twardość, dzięki której materac będzie podpierał każdą część ciała malucha;
 • wystarczająco elastyczność, pozwalającą na dopasowanie się do kształtu ciała dziecka i naturalnych krzywizn jego kręgosłupa;
 • właściwie wentylowany wkład, który nie dopuści ani do przegrzania, ani do wychłodzenia organizmu malca;
 • łatwy do utrzymania w czystości pokrowiec;
 • przyjemny w dotyku, antyalergiczny materiał, zapobiegający rozwojowi drobnoustrojów;
 • bezpieczne, przebadane przez odpowiednie ośrodki tworzywa.

Wysokiej jakości materace dla dzieci mają dodatkowo specjalne atesty i certyfikaty przyznawane przez stosowne instytucje, np. Instytut Matki i Dziecka. Warto to sprawdzić zwłaszcza wtedy, gdy dobieramy materac dla niemowlaka.

Rozmiar materaca dla dziecka – jak wybrać odpowiedni?

Materace dla dzieci w KielcachJedną z najważniejszych kwestii decydujących o wyborze materaca dziecięcego jest jego wielkość. Wymiary materaca muszą być dostosowane do wzrostu malucha – powinien on być przynajmniej 20 cm dłuższy niż jego ciało. Jednak przy małych dzieciach, które szybko rosną, dobrym rozwiązaniem jest zakup o wiele większego materaca, niż sugerowałaby to powyższa zasada. Warto przy tym zainwestować w wysokiej jakości model, który posłuży dziecku przez co najmniej kilka lat, zamiast wybierać gorszej jakości podłoża – co kilka czy kilkanaście miesięcy te ostatnie i tak nadają się już wyłącznie do wymiany.

Materace dziecięce mają bardzo zróżnicowane rozmiary – najczęściej ich wymiary wynoszą od 70 do 90 cm szerokości oraz od 140 do 200 cm długości. Wyjątek stanowią materace dla noworodków i niemowląt – w tym przypadku standardowy rozmiar to 60 x 120 cm. Musi on być on oczywiście dopasowany do wymiarów łóżeczka, gdyż dopiero wtedy zapewni maluszkowi bezpieczeństwo i komfort. Kupując natomiast materac dla nastolatka, najlepiej zdecydować się na model przeznaczony dla osób dorosłych.

Twardość materaca dla dzieci – jak ją dobrać?

Istotnym czynnikiem, jaki trzeba wziąć pod uwagę, jest twardość materaca dla dziecka. Wpływa ona nie tylko na wygodę, ale również na zapewnienie optymalnego podparcia i ułożenia kręgosłupa. Twardość materaca dobieramy przede wszystkim na podstawie wieku oraz wagi dziecka.

Jaki materac dla noworodka lub niemowlaka wybrać? Zazwyczaj najlepszą opcją jest materac średnio twardy, choć niektórzy rodzice preferują modele nieco twardsze, wyposażone na przykład w utwardzające maty kokosowe. Należy jedynie pamiętać, że zbyt twardy materac będzie dla malca niewygodny, a na zbyt miękkim dziecko będzie zapadać się w podłoże. Odpowiednio wybrana twardość materaca sprawi, że ciało malucha zostanie równomiernie podparte we wszystkich jego partiach – sprzyja to prawidłowemu rozwojowi malca i pozwala uniknąć wad postawy.

Dla starszego dziecka polecane są materace średniej twardości. Jeśli pociecha będzie się zapadać w dotychczasowym materacu, uzna, że jest za miękki albo w pewnym momencie zacznie skarżyć się na jakieś dolegliwości, możemy dokupić do niego specjalną utwardzaną matę kokosową. Dobrym rozwiązaniem są też materace dwustronne, takie jak Hilding Safety Smyk czy Hilding Dobranocka, które z każdej strony mają inną twardość. Taki model można w dowolnej chwili obrócić, więc gdy dziecko będzie rosło i zwiększało masę ciała, nie będzie to od razu oznaczało konieczności zakupu nowego materaca.

Z kolei dobierając materac dla nastolatka, kierujmy się przede wszystkim jego wagą. Jako że w przypadku nastolatków najczęściej decydujemy się na materace przeznaczone dla osób dorosłych, do wyboru mamy cztery różne twardości oznaczane literą „H” oraz cyfrą od 1 do 4:

 • >materace H1 – miękkie,
 • materace H2 – średnio miękkie,
 • materace H3 – średnio twarde,
 • materace H4 – twarde.

Jak dopasować twardość materaca do masy ciała dziecka? Jeśli waży ono mniej niż 60 kg, optymalny będzie materac H1, czyli miękki. Jeżeli ciężar jego ciała jest wyższy niż 60 kg, lepiej sprawdzi się materac oznaczony symbolem H2, czyli średnio miękki. Materace H3, czyli średnio twarde, są odpowiednie dla osób o masie ciała między 80 a 100 kg, natomiast H4, czyli twarde – dla ważących powyżej 100 kg.

Kwestią, na którą warto jeszcze zwrócić uwagę, są strefy twardości materaca. Stosuje się je w nowoczesnych, specjalnie profilowanych modelach zaprojektowanych na podstawie znajomości budowy ciała człowieka. Wyróżniamy materace 3-, 5- i 7-strefowe, które zapewniają lepsze dopasowanie do krzywizn sylwetki, a tym samym znakomite podparcie dla poszczególnych części ciała.

Materace piankowe dla dzieci i nastolatków

Kluczowym aspektem przy wyborze materaca dla dziecka jest także rodzaj jego wypełnienia. W tym przypadku szczególnie polecane są materace piankowe, takie jak Hilding Rock and Roll czy Hilding Breakdance. Materace piankowe nadają się zarówno dla niemowlaka czy przedszkolaka, jak i dla nastolatka. Wykonuje się je z wysokiej jakości pianek lateksowych, wysokoelastycznych i termoelastycznych lub ich połączenia.

Wszystkie modele mają kilka istotnych zalet: wysoka elastyczność, zdolność dostosowywania się do kształtu ciała, wytrzymałość oraz lekkość. Bez obaw możemy się na nie zdecydować, nawet jeśli dziecko jest alergikiem. Dzięki otwartej, porowatej strukturze materace piankowe zapewniają znakomitą wentylację, co zapobiega rozwojowi bakterii, roztoczy czy grzybów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia i utrudniać oddychanie.

Materace piankowe lateksowe wyróżniają się ponadto bardzo dużą trwałością, dobrze dopasowują się do sylwetki, świetnie wchłaniają oraz odparowują wilgoć, a przy tym są ekologiczne. Materace piankowe wysokoelastyczne dodatkowo cechują się wysoką sprężystością i elastycznością punktową. Z kolei materace piankowe termoelastyczne mają wyjątkową zdolność reagowania na nacisk oraz ciepło wytwarzane przez ciało człowieka. To sprawia, że idealnie dostosowują się ciała użytkownika, gwarantując optymalne podparcie dla kręgosłupa.

Zakup materaca dla dziecka – dodatkowe wskazówki

Ważnym elementem każdego materaca jest również pokrowiec. Powinien on być przede wszystkim łatwy do utrzymania w czystości – najlepiej, by można było prać go w pralce. Dzięki temu szybko i bez większego wysiłku usuniemy z materaca wszelkie zabrudzenia, a także ograniczymy ilość mikroorganizmów, które mogą gromadzić się na jego powierzchni.

Przy zakupie niektórych modeli możemy też liczyć na przedłużoną gwarancję, co daje nam pewność, że dany materac cechuje się naprawdę dobrą jakością. Taki model prawdopodobnie posłuży dziecku tak długo, jak będzie to potrzebne, zapewniając mu wygodę, komfort i efektywną nocną regenerację.

Najlepszy materac dla dziecka w Kielcach – gdzie kupić?

Decyzji dotyczącej zakupu materaca dziecięcego na pewno nie powinniśmy podejmować pochopnie. W końcu od niego zależy, czy nasze dziecko będzie się wysypiać i prawidłowo rozwijać. Poszukując najlepszego materaca dla dziecka w Kielcach, zapewne zapoznamy się z ofertą wielu, a może nawet większości znajdujących się w mieście sklepów. Możemy jednak ułatwić sobie ten proces, kupując materac dziecięcy online.

To rozwiązanie ma kilka zalet. Po pierwsze, wszystkie dostępne modele znajdziemy w jednym miejscu – nie musimy więc przeznaczać cennego czasu na jeżdżenie po sklepach stacjonarnych. Po drugie, interesujące nas warianty możemy na spokojnie, bez zbędnego pośpiechu przeanalizować i porównać pod kątem parametrów czy właściwości. Po trzecie, w dowolnej chwili skorzystamy z pomocy obsługi sklepu, kontaktując się z konsultantem telefonicznie lub za pośrednictwem czatu. I w końcu po czwarte, nawet jeśli materac okaże się nieodpowiedni, po przetestowaniu możemy dokonać jego zwrotu.

Tak samo jak materace dla dorosłych, także modele dziecięce muszą spełniać kilka warunków, które zapewnią naszym pociechom zdrowy, komfortowy i bezpieczny sen. Najlepszy materac dla dziecka powinien więc mieć odpowiedni rozmiar, właściwie dobraną twardość oraz wysokiej jakości wypełnienie, gwarantujące optymalne podparcie dla ciała.