Długi bądź krótki urlop lub też chęć poznania nowego miejsca bez konieczności wynajmowania pokoju w hotelu? W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie podróżowanie kamperem! Jest to świetne rozwiązanie na poznanie wielu ciekawych miejsc w dość krótkim czasie lub po prostu zjednoczenie się z naturą. W takim pojeździe bez problemu mogą podróżować dzieci, dorośli, a nawet zwierzęta domowe! A jak w praktyce wygląda życie w kamperze?
Mieszkanie w kamperze jako odzwierciedlenie nomadycznego stylu życia
Nomadyczny styl życia określa osoby lub grupę ludzi, którzy przemieszczają się z miejsca na miejsce. Nie mają oni jednego, stałego miejsca pobytu przez dłuższy czas. Najczęściej przemieszczają się z uwagi na poszukiwania pożywienia, wody czy innych zasobów niezbędnych do przetrwania. Można kojarzyć go z tradycyjnymi kulturami, jednak nadal jest praktykowany przez wielu ludzi na całym świecie. Obecnie mówi się o trendzie vanlife. Obejmuje on życie w kamperze i rozpowszechniony jest przede wszystkim u entuzjastów przebywania na łonie natury. Wiąże się z poczuciem wolności i przygody, a także daje nam możliwość oderwania się od zgiełku współczesnego świata. Wśród korzyści wyróżnia się także minimalizm. Tak naprawdę mała przestrzeń życiowa w kamperze zmusza nas do usunięcia z życia zbędnych rzeczy. Wraz z czasem możemy nauczyć się doceniać małe rzeczy i nie tylko! A jak w praktyczne wygląda życie w kamperze?
Jak wygląda życie w kamperze?
Kamper może stać się naszym małym domem na czterech kółkach, z którym możemy pojechać w każde miejsce na świecie. U wielu osób, które nigdy nie próbowały życia w kamperze, rodzą się liczne pytania w związku z tym, jak wygląda tutaj codzienność. Otóż przestrzeń jest dość ograniczona, jednak zapewnia wszystko. Możemy gotować, realizować swoje pasje czy spać. A jak to wygląda z uwagi na cztery podstawowe kwestie, do których zalicza się woda, prąd, gaz i ogrzewanie?
Woda
Kamper pomieści ok. 100 litrów wody, która starcza na 3-4 dni w przypadku dwóch osób. Możemy ją uzupełnić na trasie przy pomocy specjalnych punktów.
Prąd
Pochodzi on z dodatkowych akumulatorów. Jednak w przypadku długich podróży mogą być one niewystarczające, dlatego zaleca się dodatkowo panele słoneczne.
Gaz
Służy do ogrzewania wody czy gotowania. Jest on najczęściej dostępny w postaci butli, które wymieniamy lub uzupełniamy na stacjach LPG.
Ogrzewanie
Każdy kamper przystosowany do podróżowania zima posiada system ogrzewania o wysokiej sprawności. Ogrzewa wnętrze pojazdu, jak i wodę i najczęściej jest na gaz.
Życie w kamprze – gdzie można spać?
W kamperze można zamontować łóżka podsufitowe, wysuwane lub składane, które w ciągu dnia nie zajmują cennej przestrzeni. W nocy natomiast zagwarantują nam wygodną sypialnię. Niezależnie od tego, najważniejszym elementem jest tutaj materac, który ma zagwarantować nam zdrowy i komfortowy wypoczynek. Na rynku znajdziemy modele różniące się wypełnieniem (piankowe, sprężynowe i hybrydowe), stopniem twardości (miękkie, średnio twarde, twarde i bardzo twarde) oraz rozmiarem. Dostępne są modele szerokie, np. 160×200 cm oraz wąskie, np. 90×200 cm, https://sennamaterace.pl/108-materace-90×200. Mamy także dostęp do produktów 120×200, które gwarantują dostateczną ilość miejsca zarówno dla jednej, jak i dla dwóch osób.
Czy życie w kamperze ma wady?
Bez wątpienia każdy z nas znajdzie korzyści, jakie niesie ze sobą vanlife – w końcu ma ono wiele atrakcyjnych cech. Mimo to nie jest pozbawiony codziennych wyzwań i wad. Warto się z nimi zapoznać, zanim zdecydujemy się zainwestować we własnego kampera. Przede wszystkim mamy tutaj ograniczoną przestrzeń oraz prywatność. Nie ma co ukrywać – musimy bardzo strategicznie podchodzić do tego, co ze sobą zabieramy, aby nie zagradzać i tak niewielkiego już metrażu. Jest to rozwiązanie zalecane dla osób cierpiących na klaustrofobię. Inna potencjalną wadą jest brak stałego adresu zamieszkania. Utrudnia to odbieranie poczty, głosowanie czy wykonywanie różnych działań administracyjnych. Wielu z nas może mieć także problem z zaparkowaniem kampera na noc, zwłaszcza w mieście. Ostatnią wadą, o której warto wspomnieć, jest nieprzewidywalność m.in. z uwagi na zjawiska pogodowe czy problemy mechaniczne z samochodem.
Jakie są koszty życia w kamperze?
Największym wydatkiem, z jakim musimy się liczyć, żyjąc w kamperze, jest jego zakup. Na kolejnym miejscu znajduje się paliwo, bieżące naprawy, przeglądy, ubezpieczenia oraz same opłaty za kemping. Należy liczyć się również z kosztami wody, prąd, gazu czy ogrzewania. Inną kwestią jest pełne wyposażenie kuchni, łazienki czy sypialni. Tutaj oprócz kosztu materaca warto wliczyć także materace nawierzchniowe. Są to modele, na które warto zwrócić swoją uwagę, gdyż mają wyjątkowe właściwości. Ich obecność pozwala na ochronę podłoża do spania, a także znacząco podnosi sam komfort wypoczynku. https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/195_materace-nawierzchniowe-jakie-maja-wlasciwosci-i-jak-wplywaja-na-nasze-zdrowie powie nam więcej na temat właściwości materacy nawierzchniowych.
Podróż kamperem może odbywać się raz na jakiś czas lub nierozerwalnie wiązać się z naszym stylem życia. Wiąże się z licznymi korzyściami, jednak nie zapominajmy również o wadach oraz kosztach, jakie generuje utrzymanie kampera wraz z samą jazdą. Podchodźmy do tego rozważnie, jednak nie bójmy się iść na całość – chodzi tutaj o znalezienie złotego środka, który zadowoli nas pod każdym kątem.