Żyjemy w czasach nieustannego pędu związanego z pracą bądź szkołą. Stres oraz nadmiar bodźców negatywnie wpływają na nasze samopoczucie i zdrowie. Mogą one również doprowadzić do zmęczenia psychicznego. Ma on związek z ciągle podwyższonym poziomem kortyzolu we krwi, który w końcu zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. A po czym można rozpoznać zmęczenie psychiczne oraz jakie jeszcze są jego przyczyny?
Jakie są przyczyny wyczerpania psychicznego?
Nie ma co ukrywać, termin „zmęczenie psychiczne” lub też „wypalenie” często używane są w odniesieniu do przepracowywania się lub zbyt dużego stresu. Jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie są to jedyne przyczyny występowania tego problemów. Mówi się tutaj również o:
- długich godzinach pracy np. po 10 lub 12 godzin, w tym uwzględniając nadgodziny lub nieregularny czas pracy,
- stresie finansowym związanym z trudnościami z zaspokajaniem wszystkich podstawowych potrzeb zarówno swoich, jak i całej rodziny,
- brak satysfakcji osobistej i/lub finansowej z aktualnie wykonywanej pracy,
- śmierć bliskiej osoby, brak wsparcia społecznego, opieka nad dzieckiem, osobą chorą lub starzejącą się,
- ciągły brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
Oprócz tego często mamy do czynienia z wyczerpującym psychicznie stylem życia. Obejmuje on m.in. nadmierne zaangażowanie, perfekcjonizm, nadużywanie kofeiny, alkoholu czy nikotyny, a także brak zachowania higieny snu.
Jak objawia się zmęczenie psychiczne?
Zmęczenie psychiczne może objawiać się na wiele różnych sposobów. Tak naprawdę według psychologów i psychiatrów, kwestia ta w dużej mierze zależy od osoby. Jednak wszelkiego rodzaju oznaki mogą pojawiać się stopniowo i nasilać wraz z czasem. Dzieli się je na trzy typy. A jakie?
Emocjonalne oznaki zmęczenia psychicznego
Wiążą się one z wszelkiego rodzaju stanami obniżonego nastroju, niepokojem czy apatią, które określa uczucie braku zainteresowania czymkolwiek. Często dochodzi to tego brak motywacji, spadek produktywności czy trudności z koncentracją, pamięcią i uwagą.
Fizyczne oznaki zmęczenia psychicznego
Zmęczenie fizyczne oddziałuje również na inne układy w naszym organizmie. Z uwagi na to, wyróżnia się bóle różnego rodzaju, w tym bóle głowy i mięśni. Często zmagamy się z rozstrojem żołądka, brakiem lub nadmiernym apetytem czy łatwiejszym łapaniem infekcji.
Behawioralne oznaki zmęczenia psychicznego
Objawy te są widoczne w naszym zachowaniu. Przekładają się one przede wszystkim na dużą wrażliwość, wycofanie społeczne lub niezdolność do dotrzymania zobowiązań. Mówi się także o mniejszej cierpliwości połączonej z gorszą wydajnością w pracy.
Na czym polega leczenie zmęczenia psychicznego?
Obecnie nie ma jednego sposobu na leczenie zmęczenia psychicznego. Wynika to z faktu, iż podejście do tego tematu zależy od przyczyny. Oczywiście lekarz może zbadać pacjenta w celu znalezienia przyczyny zmęczenia w organizmie. Niestety, nie zawsze istnieje wyjaśnienie medyczne, przez co problem najprawdopodobniej ma podłoże psychologiczne. Wówczas zaleca się zmiany w stylu życia. Oto pięć kroków, o których warto pamiętać przy zmęczeniu psychicznym.
Krok pierwszy — usunięcie stresora
Czasem zmęczenie psychiczne wynika z jednego czynnika. Jeśli tylko mamy taką możliwość — usuńmy go lub zredukujemy go w naszym życiu do minimalnego poziomu. Może to być m.in. przekazanie części swoich obowiązków innym lub proszenie o pomoc.
Krok drugi — zrobienie sobie przerwy
Na zmęczenie psychiczne związane z pracą pomóc może idea work-life balance. Dzięki niej będziemy w stanie znaleźć czas w ciągu dnia na pracę oraz życie prywatne! Co więcej, dzięki konsekwentnym dbaniu o to, żadna ze sfer życia nie zostanie zakłócona.
Krok trzeci — zdrowe wysypianie się
Dużą rolę odgrywa tutaj zdrowy sen, który pozwoli na regenerację pod kątem fizycznym i psychicznym organizmu. W tym celu warto wyposażyć swoje łóżko w odpowiednio dopasowany materac https://sleepinghouse.pl/12-materace, najlepiej od https://hilding.pl/. Nie zapominajmy także o innych akcesoriach sypialnianych, takich jak poduszka czy kołdra.
Krok czwarty – work-life balance
Koncepcja work-life balance zakłada równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Oznacza to, że w ciągu dnia wykonujemy wszystkie swoje obowiązki, ale także mamy czas na kawę od https://coffeefolks.eu/, wyjście na spacer czy inne przyjemność!
Krok piąty — dieta i aktywność fizyczna
Czasem rozwiązanie wielu problemów jest tuż pod naszym nosem! Zmagając się ze zmęczeniem psychicznym, zaleca się korektę swojego jadłospisu oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Jak się okazuje, często najprostsze rozwiązania są najlepsze!
Zmęczenie psychiczne może wynikać z braku czasu, nadmiaru obowiązków czy poczuciem przytłoczenia. Zatem pamiętajmy o tym, aby nie rzucać się na głęboką wodę, ale odpowiednio wszystko zaplanować. Co więcej, ważne jest również, abyśmy wiedzieli, jak radzić sobie z tego typu zmęczeniem!