Podróżowanie to czas, w którym chcemy odpocząć od codziennych obowiązków i zrelaksować się. Jednak zmiana otoczenia i niewygodne warunki mogą negatywnie wpłynąć na jakość naszego snu. Dlatego tak ważne jest, aby w trakcie podróży zadbać o odpowiednie warunki do wypoczynku. W tym artykule przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, jak zadbać o jakość snu podczas wyjazdu. Podpowiemy, co warto zabrać ze sobą w podróż, a także jak dostosować swój plan dnia, aby zapewnić sobie regenerujący sen, który pozwoli wypocząć i cieszyć się każdym dniem podróży.

Zabierz własną poduszkę

Błędem, który popełnia wielu z nas w trakcie podróżowania, jest zdanie się na hotelowe poduszki i pozostawienie własnego posłania dla głowy i szyi w domu. Jeśli jesteś przyzwyczajony do wysokiego komfortu snu i zazwyczaj sięgasz po ergonomiczną poduszkę dobraną do swoich potrzeb i dolegliwości bólowych, nie wyśpisz się na kiepskim podłożu. Co więcej, zabranie własnej poduszki w podróż nie jest wcale takim problemem, jak myśli wiele osób. Wiele linii lotniczych pozwala swoim pasażerom na zabieranie poduszek na pokład i nie zalicza ich do płatnego bagażu. Wrzucenie poduszki do samochodu nie zabierze nam dużo miejsca, a może znacząco poprawić jakość naszego wypoczynku.

Zarezerwuj odpowiedni pokój

W domu sypiasz w idealnie dobranych warunkach, a Twoje sypialniane akcesoria wspomagają jak najlepszy wypoczynek? Trudno będzie odwzorować tak dobre warunki podczas podróży. Jeśli jednak nie decydujesz się na nocleg pod namiotem na karimacie, a wybierasz pokój hotelowy, szansa na dobry wypoczynek wzrasta. Podczas przeglądania ofert hoteli i apartamentów, zwracaj szczególną uwagę na informacje o położeniu pokoju oraz o jego wyposażeniu. Wybieraj raczej hotele zlokalizowane przy bocznych ulicach, których okna nie wychodzą na ruchliwe drogi czy głośne promenady. Postaraj się wybrać taki pokój, który nie sąsiaduje z lobby hotelu, w którym zawsze przebywają goście, unikaj także apartamentów wychodzących bezpośrednio na dostępny dla wszystkich gości basen. W ten sposób ograniczysz dochodzący do pokoju hałas i sprawisz, że jakość Twojego snu znacząco wzrośnie.

Jak zadbać o jakość snu podczas wyjazdu?Na zdjęciach z obiektu zwracaj uwagę na wyposażenie hotelowych sypialni. Czy jest w nich klimatyzacja? Jak wygląda łóżko, i co ważniejsze, jakiej jest szerokości? Jeśli rezerwujesz pokój z łóżkiem małżeńskim, sprawdź czy jest ono podwójnym materacem, czy dwoma złożonymi materacami pojedynczymi. Możesz zapytać także obiekt w wiadomości prywatnej o wszystkie szczegóły dotyczące podłoża snu. Pamiętaj, że to właśnie od odpowiednio dobranego materaca w dużej mierze zależy jakość Twojego wypoczynku. Popatrz także na oferowaną przez hotel pościel i poduszki. Istotne dla jakości Twojego wypoczynku będą także dostępne w pokoju zasłony czy rolety. Jeśli wybierasz się do słonecznej części świata, odpowiednia izolacja przed promieniami słonecznymi może być niezwykle istotna. Zwykła firanka czy półprzezroczysta zasłona niestety nie uchronią Cię przed natrętnym słońcem wdzierającym się do sypialni o bladym świcie.

Przewietrz przed snem

Pamiętaj o tym, by przed pójściem spać wpuścić do wnętrza pokoju świeże powietrze. Gruntowne wietrzenie, które powinno trwać co najmniej kilka minut, pozwala ulecieć z wnętrza pokoju nieprzyjemnym zapachom czy zanieczyszczeniom, wymieniając je na przyjemny powiew czystego powietrza. Dzięki wietrzeniu uregulujesz także panującą we wnętrzu temperaturę, przybliżając ją do warunków panujących za oknem. Dzięki wymianie powietrza w pomieszczeniu znacznie łatwiej będzie Ci zasnąć, a Twój sen będzie dużo spokojniejszy.

Temperatura jest kluczowa

Niezależnie od tego, czy kładziesz się spać we własnym domu, czy podczas dalekiej podróży, temperatura panująca w sypialni znacząco wpływa na Twój wypoczynek. Jeśli w pomieszczeniu jest za gorąco, możesz mieć problemy z zasypianiem oraz z efektywnym wypoczynkiem. Zbyt zimna temperatura sprawi, że będziesz bezsennie kulić się pod kołdrą. Przyjmuje się, że optymalna temperatura, w której nasz wypoczynek jest najbardziej satysfakcjonujący, to pomiędzy 18 a 20 stopni Celsjusza. Znacznym ułatwieniem w ustabilizowaniu temperatury na takim poziomie będą pokoje z nowoczesną klimatyzacją, która utrzymuje temperaturę na wybranym przez nas pułapie. Jeśli planujesz podróż w ciepłe kraje, wybieraj klimatyzowane pokoje, by cieszyć się bardziej regenerującym wypoczynkiem.

Dobrze rozplanuj przerwy na wypoczynek

Jeśli czeka Cię długa podróż autem, zawczasu rozplanuj wszystkie jej etapy i przerwy, by być jak najbardziej efektywnym i uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Przede wszystkim postaraj się zapewnić sobie co najmniej kilka godzin snu przed wyruszeniem. Nawet jeśli decydujesz się na podróżowanie w środku nocy, kilkugodzinna drzemka przed wyruszeniem jest kluczowa. Dzięki niej Twoje zdolności motoryczne pozostaną na wysokim poziomie, a Ty będziesz mógł bezpiecznie prowadzić. W trakcie podróży stawiaj na częste przerwy i kilkuminutowy odpoczynek. Jeśli podróż ma trwać kilkadziesiąt godzin, najlepiej podziel ją na kilka części, pomiędzy którymi zapewnisz sobie dłuższą drzemkę. Choć nie sprawi ona, że odzyskasz pełnię sił, to pozwoli uniknąć Ci niezwykle niebezpiecznego zjawiska za kierownicą, czyli mikrosnów. To chwilowa utrata świadomości, trwająca jedynie przez kilkanaście sekund, która zdarza się nam w stanie dużego niewyspania. Choć trwa ona bardzo krótko, to jest to wystarczający czas na wykonanie błędnego ruchu na drodze czy nawet zjechanie na sąsiedni pas.

Zostaw więcej czasu na wyciszenie

Podczas podróży i wakacji dociera do nas mnóstwo nowych bodźców, a my jesteśmy bardziej pobudzeni przez liczne wrażenia, nowo poznanych ludzi czy nawet kuchnię odmienną od tej, z którą spotykamy się na co dzień. To normalne, że natłok emocji może utrudniać nam spokojne zasypianie i wybudzać nas ze snu. By komfortowo wypoczywać na wakacjach, zadbajmy o odpowiednie wyciszenie przed snem. Istnieje duża szansa, że będzie musiało być ono dłuższe, niż to, które zazwyczaj zapewniamy sobie w domu, Odłóżmy na bok telefon i postarajmy się nie korzystać w tym czasie z innych urządzeń elektronicznych. Przygaśmy światło i poświęćmy chwile na spokojną rozmowę, lekturę książki czy praktykę oddechu. Dzięki temu momentowi wieczornego zatrzymania sen przyjdzie do nas szybciej i zaskoczy nas swoją głębokością.