Jazda konna jest ekscytującym zajęciem, które wymaga odpowiedniego przygotowania i uwagi. Bez względu na to, czy jesteś doświadczonym jeźdźcem, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z konnym światem, istnieją pewne ważne rzeczy, o których nie powinieneś zapominać przed żadną jazdą. W tym artykule przyjrzymy się temu, o czym powinieneś pamiętać przed wejściem w siodło, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo, wygodę i dobrą zabawę. Niezależnie od tego, czy planujesz przejażdżkę po lesie, trening na ujeżdżalni czy udział w zawodach, ważne jest, aby być odpowiednio przygotowanym i świadomym wszelkich aspektów związanych z jazdą konną. Przygotuj się na poznanie praktycznych wskazówek i porad, które pomogą Ci cieszyć się bezpiecznym i udanym doświadczeniem podczas jazdy konnej.
Po pierwsze – wygodny strój
Doświadczonemu jeźdźcowi nie trzeba tłumaczyć, jak istotny dla komfortu jazdy konnej jest odpowiednio dobrany ubiór. Zaczynając od sztybletów i kończąc aż na toczku – każdy z elementów, które ubieramy na siebie na czas jazdy, poprawia nasze wyniki i sprawia, że ćwiczymy bezpieczniej i bardziej efektywnie. Kiedy dobieramy więc nowe bryczesy lub komplet czapsów, pomyślmy, że ma to niebagatelny wpływ na jakość naszych lekcji jazdy konnej.
Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z jazdą konną, pamiętaj o tym, by stawiać na wygodę. Na pierwszą jazdę nie musisz przychodzić w pełnym ubraniowym rynsztunku. Swoją jeździecką szafę będziesz z pewnością powoli uzupełniać przez kolejne miesiące. Pomoże Ci w tym https://cheval.pl/, czyli strona, na której znajdziesz profesjonalny sprzęt i ubiór jeździecki. Na razie stawiaj jednak na komfortowe spodnie, najlepiej takie bez szwów po wewnętrznej stronie ud. Staraj się wybierać raczej przylegające ubrania i wystrzegaj się zbyt luźnych, długich czy zwisających rzeczy, które mogłyby zaplątać się w ogłowiu czy strzemionach, czy nawet spłoszyć konia. Od czego warto zacząć kompletowanie pierwszego wyposażenia na ujeżdżalnię? Postaw na wygodne rękawiczki, które pozwolą Ci uniknąć otarć na dłoniach podczas pierwszych jazd.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Nie wsiadaj na konia, zanim nie upewnisz się, że masz poprawnie zapięty i wyregulowany toczek. Nawet niewinny upadek z końskiego grzbietu może okazać się niefortunny i skończyć tragicznie, dlatego postawienie na bezpieczeństwo w postaci toczka jest bardzo ważne. Jeśli nie posiadasz własnego kasku, upewnij się, że wybrana przez Ciebie szkółka jeździecka oferuje wypożyczenie tego niezbędnego sprzętu. Zmierz kilka kasków i wybierz taki, który jest najlepiej dopasowany do Twojej głowy.
Sprawdź stan wyposażenia
Zaraz wsiadasz na konia? Upewnij się, że wszystkie elementy wyposażenia są w dobrym stanie. Sprawdź nie tylko, czy nie pojawiły się na nich niepokojące prucie, czy dziury, ale także czy nie przekręciły się i nie będą uwierać konia oraz, czy są poprawnie zapięte. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z jeździectwem, poproś instruktora, by pokazał Ci proces siodłania konia i uwrażliwił Cię na jego najistotniejsze elementy. Już będąc w siodle popraw popręg i sprawdź, czy nie trzeba podciągnąć go o kilka dziurek. Wyreguluj też odpowiednio strzemiona, by poprawić swój dosiad.
Rozgrzej odpowiednio ciało
Twój trening nie zaczyna się dopiero wtedy, gdy wsiadasz na koński grzbiet. By móc zacząć jazdę poprawnie i nie nabawić się niepotrzebnych kontuzji w siodle, zadbaj o odpowiednią rozgrzewkę przed lekcją. Choć z pewnością przygotowywanie konia do jazdy pozwoli Ci się lekko zgrzać, to nie chodzi nam o ten rodzaj przygotowywania się do aktywności. Pamiętaj o dokładnym rozgrzaniu stawów skokowych i nadgarstków. Oprócz tego skoncentruj się na rozciąganiu mięśni nóg, ramion i pleców. Możesz spróbować także wyskoków, truchtu w miejscu czy skłonów. Dzięki takiej kilkuminutowej, rozgrzewającej sesji Twoje ciało będzie gotowe na wysiłek w siodle, dzięki czemu trening będzie przyjemniejszy i przyniesie więcej progresu.
Wypocznij
Planujesz wysiłek, jakim z pewnością jest jazda konna? Pamiętaj o tym, by przed nim odpowiednio wypocząć. Kiedy jesteśmy zmęczeni, kurczy się nasza cierpliwość i zdolność do uczenia nowych rzeczy, a nawet zakres ruchu! Nie chcesz chyba wsiąść na koński grzbiet tylko po to, by ziewać i czuć zmęczenie. Co możesz zrobić, by poprawić swoje jeździeckie rezultaty i odpowiednio wypocząć? Postaw na kilka zmian w swoim życiu. Po pierwsze, wprowadź do niego rutynę snu. Postaraj się wstawać i kłaść o podobnych porach, niezależnie od tego, ile masz na głowie czy od tego, czy kolejny dzień jest dniem wolnym. Dzięki rutynie i odpowiedniej ilości snu – pamiętaj, co najmniej 8 godzin dziennie! – Twoje ciało zacznie lepiej wypoczywać i bardziej skutecznie wykorzystywać czas snu. Zauważysz to po zwiększonej sile, lepszym samopoczuciu czy właśnie, bo bardziej skutecznych treningach jazdy konnej. Oprócz tego, postaraj się zadbać o wyposażenie swojej sypialni. Często umniejszamy rolę, jaką gra ono dla skutecznego wypoczynku. Okazuje się jednak, że to od odpowiednio dobranego materaca, kołdry dopasowanej poziomem ciepłoty do naszych potrzeb termicznych (sprawdź tutaj: https://hilding.pl/kategoria/koldra-naturalna/) oraz poduszki, która utrzyma naszą głowę i kark w zdrowej pozycji, zależy komfort naszego snu.
Zrelaksuj się po poprzednich aktywnościach
Uprawiasz także inne sporty? A może prowadzisz intensywny tryb życia? Z pewnością każdego dnia spotykasz się z wyzwaniami, które nie są obojętne dla Twojego ciała. Przed lekcją jazdy konnej pamiętaj więc o tym, by odpowiednio zrelaksować się po innych aktywnościach i pozbyć dręczących zakwasów czy nieprzyjemnego uczucia sztywności w ciele. Jak to zrobić? Z pomocą przyjść mogą Ci np. rollery, czyli wykonane z twardej gumy czy plastiku piłeczki i wałki służące do masowania ciała i odprężania najbardziej przeciążonych punktów. Dzięki nim możesz poświęcić swojemu ciału odpowiedni czas na odprężenie i poprawić jego sprawność. Koniecznie wypróbuj także domowej akupresury, czyli uciskania ciała wieloma punktami powodującymi na początku dyskomfort, a później relaks mięśni. Zadbaj także o pozycję swojego snu, która jest niezwykle istotna dla odpoczynku mięśni. Jeśli podczas wypoczywania w płaskiej pozycji czujesz dyskomfort, wyposaż się w stelaż do materaca, na przykład taki: https://abcsnu.pl/27-stelaze. Pozwoli on wyregulować Ci wysokość odcinka szyjnego, tym samym gwarantując lepszy sen.
Materiał partnera abcsnu.pl