W końcu przychodzi taki moment, w którym wyprowadzamy się z domu i zaczynamy żyć na własną rękę. Dla niektórych to ekscytująca chwila, dla innych źródło niepokoju. Rzecz, której możemy szczególnie się obawiać, to dobór współlokatorów. Jak wybrać odpowiednią osobę, a także jak skutecznie się z nią porozumieć? Poznaj nasze sposoby!
Jakich współlokatorów szukać?
Szukanie współlokatora to dla wielu osób prawdziwe wyzwanie. Porozumienie się w kwestii warunków umowy, sposobu płacenia czy wysokości czynszu nie ze wszystkimi przebiegnie szybko i sprawnie. Jakich osób zatem powinniśmy szukać? Przede wszystkim takich, które będą kontaktowe i chętne do współpracy. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że w razie problemu będziemy mogli się z nimi porozumieć i skutecznie rozwiązać daną sprawę. Ważną cechą jest również sumienność – to gwarancja tego, że nasz współlokator będzie porządnie wykonywał swoje zadania, a do tego płacił na czas swoją część wydatków. Oprócz tego zwróćmy uwagę na to, czy czujemy się komfortowo w czyimś towarzystwie. Jako że będziemy z nimi mieszkać, istotne jest to, abyśmy nie byli przez nich skrępowani czy zawstydzeni. Osoba, przy której będziemy odczuwać komfort, spowoduje, że wszelkie kwestie związane ze wspólnym mieszkaniem staną się o wiele łatwiejsze. Oczywiście, znalezienie ludzi, które będą spełniać wszystkie te cechy, może potrwać bardzo długo. Z tego względu warto zastanowić się, co dla nas jest priorytetem – podobny wiek, czystość, a może poszanowanie prywatności? Upewnijmy się, że nasze najważniejsze potrzeby zostaną spełnione i pamiętajmy, że wszystko da się wypracować. Nawet jeśli na początku jakiś aspekt naszego nowego współlokatora nie będzie nam odpowiadał, możemy go o tym poinformować i razem rozwiązać ten problem.
Gdzie szukać współlokatorów?
Skąd ludzie będą wiedzieć, że szukamy współlokatorów? Musimy posłać tę wiadomość w świat. Najczęściej używa się do tego mediów społecznościowych, ponieważ wtedy wieść najszybciej się roznosi. Co ciekawe, na stronach internetowych utworzone są specjalne grupy, w których ludzie próbują znaleźć współlokatorów. Dołączmy do nich i napiszmy własny post. Uwzględnijmy nasze dane kontaktowe, a także informacje na temat naszego mieszkania. W ten sposób na pewno dostaniemy jakiś odzew. Nie poprzestawajmy jednak wyłącznie na tym – warto też powiadomić o tym naszych znajomych i bliskich, którzy następnie przekażą wiadomość dalej. Dzięki temu możemy znaleźć osobę, która nie będzie dla nas zupełnie obca.
Poznanie się
Pierwsza rzecz, jaką należy zrobić, gdy nasz nowy współlokator się wprowadzi, to poznanie się. Wydaje się to oczywiste, jednak dla wielu osób to element, któremu nie poświęcają wystarczająco dużo czasu. Jest to błędne podejście, ponieważ gdy lepiej poznamy się z osobą, która z nami mieszka, łatwiej będzie nam dbać wspólnie o mieszkanie i szanować siebie nawzajem. Co więcej, dzięki temu możemy też podzielić się naszymi przyzwyczajeniami czy nawykami. Może się też okazać, że mamy podobne zainteresowania czy gusta, co zdecydowanie będzie dużym ułatwieniem w tworzeniu między nami nici porozumienia.
Ustalenie zasad
Niezależnie od tego, czy z naszym współlokatorem dogadujemy się dobrze czy też nie, wprowadzenie zasad to podstawa, od której powinniśmy zacząć. Każda ze stron musi dbać o przestrzeń mieszkalną. Aby mieć pewność, że zarówno my, jak i nasz współlokator będzie się do tego stosować, stwórzmy razem listę zadań. Dzięki temu jasno i wyraźnie zostanie powiedziane, czego od siebie wymagamy. Unikniemy w ten sposób rozczarowania czy nieporozumienia. Zasady możemy nawet spisać, tak aby każdy mógł mieć do nich łatwy dostęp. One wprowadzą porządek i harmonię, która pomogą nam zwłaszcza na samym początku.
Poszanowanie swoich rzeczy i prywatności
Dzielimy wspólną przestrzeń, jednak nasze osobiste przedmioty powinniśmy zachować dla siebie. Poszanowanie swoich rzeczy to kolejny z aspektów, o które należy się zatroszczyć, aby dogadać się ze swoim współlokatorem. Nie powinniśmy bez pozwolenia korzystać z produktów zakupionych przez drugą osobę. Nie możemy też oczywiście spożywać jedzenia, które przygotował nasz współlokator. W tym wypadku należy postawić jasną linię, której każda ze stron powinna się trzymać. Jeśli to nasz współlokator używa naszych rzeczy, zareagujmy i wyjaśnijmy, że nie jest to odpowiednie zachowanie. Możemy też zacząć opisywać nasze przedmioty, na przykład opakowania z jedzeniem. Nie zapominajmy też o poszanowaniu prywatności – każdemu z nas należy się spokojny czas tylko dla siebie.
Jak sprawić, abyśmy w nowym miejscu czuli się komfortowo?
Nie ma wątpliwości, że pierwsza wyprowadzka może być trudna. To normalne, że tęsknimy za domem, w którym wcześniej czuliśmy się tak komfortowo. Pamiętajmy jednak o tym, że i w nowej przestrzeni możemy zapewnić sobie komfort i wygodę. W naszej sypialni powinniśmy uwzględnić różne pamiątki i spersonalizowane elementy, które uczynią to wnętrze bardziej znajome. Oprócz tego warto zainwestować w wysokiej jakości artykuły sypialniane. One sprawią, że odprężymy się i zrelaksujemy nawet w pomieszczeniu, do którego się dopiero przyzwyczajamy. Znajdziemy je między innymi na stronie https://sleepinghouse.pl/. Najważniejszą rzeczą będzie oczywiście materac. To on decyduje o tym, czy nasz sen będzie komfortowy i zdrowy, czy też nie. Powinien być dopasowany do naszego ciała i wygodny. Jeśli jednak nie posiadamy wystarczająco dużo miejsca na całkiem nowy materac, możemy zaopatrzyć się w model nawierzchniowy, taki jak https://hilding.pl/produkt/materace-nawierzchniowe/hilding-alt/, którego możemy położyć na tym materacu, z którego aktualnie korzystamy. Zależnie od tego, jaki model wybierzemy, sprawi on, że nasza powierzchnia stanie się bardziej twarda lub bardziej miękka. Więcej o tych produktach możemy dowiedzieć się na witrynie http://nawierzchniowe-materace.pl/.
Życie ze współlokatorem może być naprawdę przyjemne, jeśli będziemy umieli się dogadać. Postawienie granic, ustalenie zasad czy poszanowanie swoich rzeczy i prywatności jest niezbędne, abyśmy mogli pozostawać z naszym współlokatorem w dobrych stosunkach. Dzięki temu zarówno nam, jak i drugiej stronie będzie przyjemnie się mieszkało.