Nie ma wątpliwości, że gdy ktoś ma piękny, biały uśmiech, dodaje mu to atrakcyjności. Białe zęby nie są jednak nieosiągalne – każdy z nas może je sobie zapewnić dzięki zabiegowi wybielania. Zanim jednak się na niego zdecydujemy, warto poznać wszelkie za i przeciw i dowiedzieć się, czy jest to bezpieczne. Sprawdź sam!

Dlaczego zęby mają przebarwienia?

Mimo że w większości filmach zobaczymy postacie z idealnym, białym uśmiechem, w rzeczywistości kolor zębów jest bardziej żółty. Wpływa na to obecność tkanki, tzw. zębiny, która umiejscowiona jest w środkowej części zęba. Na niej znajduje się szkliwo, które jest przezroczyste, dlatego możemy zobaczyć żółtą barwę zębiny. Oprócz tego na naszych zębach mogą pojawić się przebarwienia, które dodatkowo zmieniają ich kolor. Pojawiają się na skutek spożywanego pożywienia, napojów czy lekarstw, które mają własne barwniki. Aby ich się pozbyć, wystarczy zdecydować się na proste, małoinwazyjne zabiegi, takie jak na przykład piaskowanie. Dzięki niemu możemy skutecznie usunąć kamień nazębny, który odkłada się na naszych zębach.

Jak są metody wybielania zębów?

Wybielanie zębów to zabieg, który w ostatnich latach zdecydowanie zyskał na popularności. Na pewno wpływ na to ma fakt, iż białe zęby to coś, co kojarzy nam się z atrakcyjnością i dbaniem o siebie. Osoby sławne, celebryci – oni wszyscy mają piękny, wybielony uśmiech. Widząc ich, sami pragniemy taki sobie sprawić. Obecnie dostępne zabiegi nam to umożliwiają. Jest kilka metod wybielania zębów, które sprawdzą się zarówno dla tych, których zależy na długoterminowym efekcie, jak i dla tych, którzy szukają krótkotrwałego rozwiązania. Warto wiedzieć, że niezależnie od wybranej techniki, jej działanie opiera się na substancjach chemicznych. Wykorzystywany jest przede wszystkim nadtlenek mocznika oraz nadtlenek karbamidu. Poszczególne produkty różnią się ich stężeniem. Te z niskim mogą być używane samodzielnie, z wyższym zaś tylko pod okiem lekarza stomatologa. Ich działanie polega na tym, że dochodzi do reakcji chemicznej, która utlenia substancje czynne barwników, które nagromadziły się na naszych zębach. Dzięki temu zmienia się ich kolor. Tym różnią się od innych używanych przez nas artykułów, takich jak płyny do płukania czy szczoteczki, które zapewniają jedynie efekt wybielający.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?Produkty o niskim stężeniu związków czynnych są dostępne i łatwe w użyciu. Mogą mieć różną postać, ale możemy je bez problemu zdobyć w aptekach czy sklepach. Ich stężenie waha się w granicy od 5 do 10 procent. Rezultat jest widoczny, ale nie utrzymuje się zbyt długo. Co więcej, konieczne jest kilkakrotne powtarzanie zabiegu, aby zmiana była widoczna. Będzie to dobra opcja dla tych, którzy potrzebują szybkiego, jednorazowego wybielenia. Przechodząc do artykułów o średnim stężeniu, musimy liczyć się z tym, że tutaj wymagana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem. Jest to niezbędne przede wszystkim w metodzie nakładkowej, która polega na tym, że otrzymujemy specjalny żel wybielający oraz dwie nakładki, które odpowiadają kształtowi naszych zębów. Nakładki pokryte żelem pozostawiamy na całą noc. Może się okazać, że konieczne będzie kilkukrotne powtarzanie zabiegu. Aby mieć pewność, że nawet z założonymi nakładkami będziemy mogli się wyspać, warto zainwestować w solidny materac, który będzie kompleksowo podtrzymywał nasze ciało i zapewni niezbędne wsparcie dla kręgosłupa. Sprawdźmy opcje ze strony https://sleepinghouse.pl/137-materace-160×200. Dzięki komfortowej powierzchni snu będziemy mogli zawsze w pełni się odprężyć i wyspać.

Jeśli chcemy, aby efekt wybielania był od razu widoczny, a do tego utrzymywał się przez długi czas, wtedy musimy zdecydować się na takie wybielanie, które jest przeprowadzane wyłącznie w gabinecie stomatologicznym. Technika ta wyróżnia się wysokim stężeniem substancji chemicznych, które wynosi od 25 do nawet 30 procent. Nie powinniśmy być zatem zdziwieni, że opieka lekarza jest tutaj niezbędna. Warto wiedzieć, że przed przeprowadzeniem zabiegu zaleca się wykonanie piaskowania, które pozwoli usunąć zewnętrzny osad i kamień nazębny. Dzięki temu rezultat będzie znacznie lepszy. Następnym krokiem jest nałożenie na dziąsła specjalnego preparatu, który ochroni je przed podrażnieniami. Na zęby za to nakłada się bezpośrednio środek wybielający. Jego działanie może być spotęgowane dzięki świetle lampy. Cały zabieg trwa około piętnastu minut. Istnieje możliwość jego powtórzenia. Jest to najdroższa opcja, ale wybielające działanie jest zauważalne od razu i długo się utrzymuje. Pamiętajmy jednak, że końcowy efekt u każdego pacjenta może się różnić.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Widzimy, że wybielanie zębów może być łatwiejsze, niż przypuszczaliśmy. Opcji jest naprawdę wiele. Aby mieć pewność, że zabieg ten będzie bezpieczny, powinniśmy stosować się do zaleceń producenta oraz lekarza. Nakładając preparat samodzielnie, koniecznie przeczytajmy dołączoną do niego ulotkę. Upewnijmy się, że zakupiliśmy sprawdzone produkty, których stężenie związków chemicznych jest na odpowiednim poziomie. Jeśli za to decydujemy się na wybielanie gabinetowe, wybierzmy taki salon, który jest znany ze swojej profesjonalności i wysokiej jakości. Dzięki temu nie będziemy musieli obawiać się, że zabieg zostanie przeprowadzony nieprawidłowo.

Kto nie powinien wybielać zębów?

Mimo tego, że wybielanie, przeprowadzone w prawidłowy sposób, nie stanowi zagrożenia dla stanu naszych zębów, są przypadki, w których ten zabieg jest odradzany. Mowa tu między innymi o osobach, które zmagają się z dolegliwościami dziąseł, takimi jak na przykład zapalenie dziąseł. Istnieje bowiem obawa, że proces wybielania mógłby jeszcze bardziej im zaszkodzić. Podobnie sprawa wygląda u osób z ubytkami próchniczymi, pęknięciami szkliwa czy też odsłoniętymi szybkami zębowymi. Nadwrażliwość zębów też jest przeciwwskazaniem. Wybielania nie zaleca się również kobietom w ciąży oraz osobom, które nie ukończyły jeszcze 16 roku życia. Powinniśmy uważać również wtedy, gdy jesteśmy alergikami – może się okazać, że któryś ze składników preparatu wywoła u nas reakcję alergiczną. Aby być pewnym, że nic nie stoi na przeszkodzie w wybielaniu zębów, skontaktujmy się wcześniej z lekarzem.

Nie można ukryć, że to, w jakim stanie są nasze zęby, może wpłynąć na nasz poziom pewności siebie. Biały, piękny uśmiech bez wątpienia sprawi, że będziemy czuli się bardziej atrakcyjni. Jeśli zależy nam na tym efekcie, zabieg wybielania jest jak najbardziej dla nas. Dopilnujmy, tylko aby zrobić go w sprawdzonym, profesjonalnym salonie, w którym będziemy odpowiednio zaopiekowani.

Przeczytaj także:

  1. Jak prać poduszki w zależności od wypełnienia?
  2. Pranie kołdry – jak zrobić to prawidłowo?
  3. Materace wysokoelastyczne – dla kogo?