Nie ma co ukrywać – skupiamy się głównie na pielęgnacji skóry twarzy lub dłoni. Czasem pamiętamy o przeprowadzeniu peelingu czy nałożeniu balsamu na skórę nóg, brzucha czy rąk. Jednak czy kiedykolwiek zastanawialiśmy się, jak w domowych warunków przeprowadzić pielęgnację stóp? Oto podstawowe kroki!

Jak pielęgnować stopy?

Niestety, wiele osób zapomina, że skóra na stopach również wymaga pielęgnacji. W końcu przez wiele miesięcy, jak nie cały rok, nosimy na nogach skarpety i buty. Przyczynia się to do przesuszenia skóry na piętach, jej zrogowacenia czy pojawiania się odcisków. Jak zatem można pielęgnować stopy? Oto kilka przydatnych wskazówek!

Krok pierwszy – kąpiel dla stóp

Wydawać by się mogło, że kąpiel dla stóp to śmiesznie brzmiący krok – w końcu codziennie je myjemy. Jednak tutaj chodzi o coś więcej! Po całym dniu nie ma nic przyjemniejszego, niż przygotowanie miski oraz kilku składników do kąpieli. Można tutaj wykorzystać:

  • sól morską w proporcjach pół szklanki soli na 1-2 litrów wody – taka kąpiel posiada właściwości relaksacyjne oraz świetnie sprawdza się w przypadku obolałych nóg,
  • ¼ szklanki świeżego soku z cytryny, ¼ szklanki mleka oraz ¼ szklanki wody, a także 2 łyżeczki oliwy z oliwek, szczyptę cynamonu – po dokładnym wymieszaniu wszystkich składników możemy przejść do zanurzenia stóp, które z pewnością będą zdecydowanie mniej zmęczone,
  • łyżeczkę mydła w płynie, łyżeczkę ekstraktu z wanilii, łyżeczka miodu, 2 łyżeczki olejku ze słodkich migdałów oraz litr wody – taka mikstura posiada właściwości relaksacyjne, antybakteryjne oraz nawilżające.

Pamiętajmy, aby wodę do kąpieli dla stóp zagotować, a następnie ostudzić do wymaganej temperatury. W zależności od rodzaju kąpieli należy moczyć stopy przynajmniej 10-15 minut.

Krok drugi – złuszczenie stóp

Domowa pielęgnacja stóp - na czym polega?Jest to jedne z najważniejszych elementów prawidłowej pielęgnacji pięt oraz całych stóp. Zabieg ten zapobiega tworzeniu się zrogowaceń oraz narastaniu kolejnych warstw naskórka. Oznacza to, że nie musimy martwić się o pękanie pięt, tworzenie się głębokich ran oraz zmiana lub pogorszeniem sposobu chodzenia. Ostatnia kwestia związana jest z odczuwaniem bólu na skutek przerwania ciągłości skóry na stopach. Złuszczanie można przeprowadzić w gabinecie specjalistycznym, np. u podologa, jednak najczęściej robimy to na własną rękę. Obejmuje to:

  • mechaniczne i chemiczne peelingi do stóp – ich regularne stosowanie pozwala na skuteczne usunięcie martwego naskórka, wygładzenie pięt oraz pozostałych części stóp,
  • stosowanie skarpetek złuszczających – są wygodne i zawierają skoncentrowanie formuły, które pozwalają na szybkie działanie,
  • zabiegi wykorzystujące tarki i pumeksy – pocieranie ostrą powierzchnią przynosi szybki i dobry efekt, jednak może przyczyniać się do ponownego narastania i zgrubienia naskórka.

Krok trzeci – kremy i masła do stóp

W codziennej pielęgnacji nie może zabraknąć produktów pozwalających na nawilżenie oraz natłuszczenie. Synergicznie pozwalają one na zmiękczacze skóry, a także przyczyniają się do jej uelastycznienia. W wielu przypadkach pozwalają także na uzupełnienie wody w naskórku, regenerację bariery hydrolipidowej czy utrzymanie nienagannego wyglądu stóp oraz paznokci. A jak wybrać odpowiednie produkty? W przypadku kremów nawilżających musimy zwrócić uwagę na obecność składników o właściwościach higroskopijnych. Są one odpowiedzialne za wiązanie wody w naskórku, a zaliczyć do nich można m.in. mocznik, aloes, glicerynę, kwas hialuronowy czy inne humektanty. Produkty natłuszczające, czyli wszelkiego rodzaju masła, oleje czy mieszanki olejków mają za zadanie uzupełnić poziom lipidów na powierzchni naskórka, dzięki czemu pozwalają na odbudowę struktury naturalnego płaszcza lipidowego.

Dlaczego warto masować stopy?

Długi i profesjonalny masaż stóp wykonują doświadczone osoby, dlatego w tym przypadku jedynym rozwiązaniem jest wizyta w SPA. Jednak tak naprawdę samemu również można podarować swoim stopom chwilę relaksu i nauczyć się właściwej techniki masażu. Obejmuje to uciskanie, głaskanie czy “podszczypywanie” poszczególnych partii stóp. Warto także w czasie tego zabiegu używać maseł czy kremów. A dlaczego warto wykonywać tę czynność? Jak się okazuje, istnieje wiele korzyści, w tym możliwość zniwelowania uczucia zmęczenia. Poprawia także krążenie krwi, rozluźnia mięśnie oraz daje uczucie ukojenia po całym dniu. Być może nie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, ale masowanie stóp to sposób wspomagający łagodzenie bólu stawów oraz usprawniających regenerację po kontuzjach czy urazach.

Sen jako ważny element pielęgnacji ciała

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że sama pielęgnacja nie wystarczy, aby cieszyć się piękna i zdrową skórą. W tym przypadku duże znaczenie ma dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych – w tym witamin i minerałów. Jednak równie ważnym aspektem jest zdrowy sen. Ma on kluczowy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Usprawnia pracę układu pokarmowego, co ma wpływ na metabolizm, a także korzystnie wpływa na stan skóry. Przede wszystkim w czasie wypoczynku np. na komfortowym materacu Hilding Nevada wytwarzane są włókna kolagenowe, co zapobiega wiotczeniu skóry. Chcąc zadbać o jakość swojego wypoczynku, warto w pierwszej kolejności postawić na odpowiednio skomponowane łóżko. Uwzględnia ono akcesoria sypialniane, takie jak odra czy poduszka, które uwzględniają nasze osobiste potrzeby i preferencje. Oprócz tego nie zapominajmy o różnego rodzaju materiałach, dostępnych na  www.hilding.pl. W końcu to właśnie one odpowiadają za właściwe wsparcie ciała!

Kompleksowa pielęgnacja stóp dla wielu z nas może stanowić prawdziwe wyzwanie. Najciężej jest zacząć, zwłaszcza gdy skóra w tym obrębie nie była prawidłowo złuszczana, nawilżana i natłuszczana. Po wyrobieniu sobie nawyków możemy cieszyć się pięknymi stopami zarówno zimą, jak i latem.