Czy łóżko kontynentalne to naprawdę najbardziej luksusowy typ łóżka? Dowiedz się z naszego przewodnika.

Czym jest łóżko kontynentalne?

Łóżko kontynentalne nazywane jest też łóżkiem skandynawskim. Składa się z warstwy bazowej wyposażonej w sprężyny, materaca właściwego oraz toppera. Warstwa bazowa, tzw. „box spring” wraz z głównym materacem jest w stanie dopasować się do kształtu ciała i dzięki temu zapewnić maksymalny komfort podczas wypoczynku. Skrzynia bazowa ze sprężynami jest do tego bardzo elastyczna oraz ma dobrą przewiewność, co pomaga zachować materac w dobrej kondycji na dłużej. Pokryte materiałem łóżko nie ma ostrych krawędzi, co jeszcze bardziej zwiększa poziom komfortu i bezpieczeństwa w Twojej sypialni. Łóżko kontynentalne posiada też zagłówek, który umożliwia Ci wypoczywanie w nim godzinami, zupełnie jak w hotelu na wakacjach. Poznaj plusy i minusy takich łóżek i zobacz, jak je dopasować do sypialni.

Zalety i wady łóżka kontynentalnego

Hilding - łóżka skandynawskieZalety łóżek kontynentalnych:

  • Długa żywotność – takie łóżko jest bardzo wytrzymałe. Znajdujący się w nim materac jest chroniony przez warstwę bazową oraz topper, dlatego nie musisz zazwyczaj wymieniać go tak często, jak w innych typach łóżek.
  • Wysoki komfort wypoczynku – wszystkie warstwy, jakie posiadają łóżka kontynentalne, mają gwarantować Ci zdrowy i spokojny sen, ale także niezwykle relaksujący wypoczynek.
  • Duża wysokość – takie łóżka są wyższe od pozostałych, co również zwiększa komfort wypoczynku.
  • Gdy zmieniasz pozycję w trakcie nocy, łóżko nie zapada się i nie faluje podczas Twoich ruchów.
  • Ponadczasowy i luksusowy wygląd – takie łóżka wyglądają niezwykle stylowo i pasują do większości sypialni. Zwłaszcza, że większość firm, jak szwedzki producent materacy oraz łóżek Hilding, pozwala Ci na samodzielne dobranie koloru i faktury obić.

Łatwa dostępność – łóżka kontynentalne łatwo kupisz zarówno w stacjonarnych sklepach meblowych, jak i sklepach meblowych online.

Wady łóżek kontynentalnych:

  • Tylko dla par – takie łóżka, ze względu na swoje rozmiary, możesz kupić tylko w dużych szerokościach. Dlatego jeśli szukasz łóżka tylko dla jednej osoby, możesz oczywiście wybrać łóżko kontynentalne, ale zajmie ono sporo miejsca w Twojej sypialni.
  • Wysoka cena – takie łóżka, ze względu na luksusowe wykonanie i bardzo wysoki komfort snu oraz wypoczynku jaki zapewniają, są droższe od tradycyjnych.
  • Większe wymiary – takie łóżko jest wyższe od tradycyjnego i sprawia też wrażenie bardziej masywnego, dlatego jeśli szukasz łóżka do niewielkiej sypialni, które jej nie zdominuje, przemyśl starannie zakup takiego typu łóżka.

Jaki materac wybrać do łóżka kontynentalnego?

Materace do takiego typu łóżek można podzielić ze względu na: materiał, twardość, rozmiar. Sprawdź, jak dobrać idealny materac na łóżko kontynentalne.

Materiał – materac kontynentalny może być wykonany z pianki VISCO, pianki wysokoelastycznej, lateksowej albo posiadać sprężyny. Najbardziej uniwersalnym rodzajem materaca jest materac z pianki VISCO. To niezwykle elastyczna pianka, która dopasowuje się do ciała pod wpływem jego ucisku oraz ciepła. Na materacu z takiej pianki mogą spać nawet osoby z chorobami kręgosłupa czy wadami postawy. Warto wybrać wtedy jednak materac medyczny, taki jak Hilding Salsa. Materac kontynentalny z pianki wysokoelastycznej również zapewnia komfortowy wypoczynek i dobre podparcie dla kręgosłupa. Lateksowe materace kontynentalne są dobre dla alergików i astmatyków.

Warto wybrać dodatkowo model pokryty pokrowcem o właściwościach bakteriobójczych, jak Hilding Tango. Materace sprężynowe są uznawane za najtrwalsze materace. Są w stanie wytrzymać duże obciążenie i nie zmieniają swojego pierwotnego kształtu. Najtrwalsze materace sprężynowe to materace kieszeniowe oraz multipocket. O takich materacach warto pomyśleć, gdy masz większą sylwetkę lub gdy ma ją Twój partner lub partnerka. Taki materac kontynentalny będzie dobrze podpierał kręgosłup, niezależnie od wagi.

Stopień twardości – materace kontynentalne występują w czterech stopniach twardości. Najczęściej wybierane materace to te o stopniu twardości H2.
Nie jest to materac ani twardy ani miękki. Miękkie materace zazwyczaj wybierają drobne osoby, lub takie, które nie lubią czuć ucisku materaca na ciele. Twardy materac kontynentalny zazwyczaj jest najlepszym wyborem dla osób, które nie lubią uczucia zapadania się w łóżku, ale także dla osób ważących powyżej 90 kg.

Wymiary łóżka – materace kontynentalne są dostępne w standardowych długościach 2 metrów. Ich szerokości zaczynają się przeważnie od 140 cm. To dobra szerokość dla partnerów, który nie mają potrzeby posiadania dużo wolnej przestrzeni w łóżku, a także dla osób planujących spać samodzielnie w łóżku, które nie chcą, aby zajmowało zbyt dużo miejsca w sypialni. Pary, które lubią mieć dużo miejsca w łóżku, powinny wybierać materace kontynentalne o szerokościach nie mniejszych niż 160 cm.

Łóżko kontynentalne a tradycyjne – podobieństwa i różnice

Łóżko kontynentalne może gwarantować dużo bardziej komfortowy sen niż tradycyjne. Jest bardzo elastyczne, stabilne, nie odkształca się, nie ugina pod wpływem każdego ruchu. Ma też miękki, stabilny zagłówek, który pozwala też na bardzo komfortowy wypoczynek w trakcie oglądania telewizji czy czytania książki w łóżku. Do łóżek kontynentalnych możesz dobrać nawet specjalne zagłówki, które mają dwie niezależne strefy wypoczynku, jak Ladylike Hilding. Podobnie jak w standardowych łóżkach, do łóżka kontynentalnego możesz samodzielnie wybrać materac. Oba typy łóżek są też dostępne w szerokiej rozpiętości stylów, co pozwala Ci idealnie dopasować je do swojej sypialni.