Sprawdź, czym różni się taki typ łóżka od kontynentalnego i do jakiej sypialni najlepiej pasuje.

Czym charakteryzuje się łóżko tapicerowane?

W łóżku tapicerowanym boki oraz zagłówek są obite tkaniną. Ma ono też wbudowany stelaż oraz bardzo często pojemnik na pościel. Łóżko tapicerowane może przypominać klasyczne łóżko kontynentalne, ale przeważnie jest od niego trochę niższe. Do łóżka tapicerowanego kupuje się też oddzielnie materac, co jest jego ogromną zaletą. Możesz bowiem wybrać dokładnie taki typ materaca, jaki pozwoli najlepiej zregenerować się Twojemu kręgosłupowi. Łóżka tapicerowane przeważnie są dwuosobowe, ale możesz też bez problemu dostać łóżko tapicerowane dla jednej osoby. Ważny jest jednak odpowiedni dobór jego rozmiaru.

Długość łóżka powinna być o około piętnaście, dwadzieścia centymetrów większa od Twojego wzrostu. Klasyczna długość łóżka to około dwa metry, osoby które mają jednak powyżej 180 cm, powinny wybrać dłuższe łóżko dla większego komfortu snu. Idealna szerokość łóżka jednoosobowego to około 90 cm, a dwuosobowego około 160 cm. Ważne, aby łóżko tapicerowane było też dobrze dopasowane rozmiarami do wymiarów Twojej sypialni oraz do jej stylu. Sprawdź, jak krok po kroku wybrać łóżko tapicerowane do sypialni.

Jak styl sypialni wpływa na dobór łóżka?

Hilding - styl łóżek tapicerowanychGdy już wiesz, jaka wielkość i szerokość łóżka będzie najlepsza, zwróć uwagę na styl łóżka. Powinno idealnie wpasowywać się w styl Twojej sypialni. Jeśli jest ona zaprojektowana w minimalistycznym stylu, zdecyduj się na łóżko tapicerowane zachowane dokładnie w tym samym klimacie. Z wąskim, subtelnym zagłówkiem w jasnych, najlepiej chłodnych kolorach i bardzo prostą formą. Jeśli wolisz romantyczne wnętrza i taka też jest Twoja sypialnia, najlepsze będzie łóżko z bardziej zdobnymi nóżkami, naśladującymi te barokowe oraz obiciem w pastelowych kolorach, na przykład jasnoróżowym. Warto pomyśleć wtedy o wezgłówku lekko rozszerzanym w górnych krawędziach, takim jak Ladylike, które znajdziesz w wielu modelach łóżek Hilding.

A jaki styl łóżka tapicerowanego będzie idealny do sypialni w stylu glamour? Najlepiej będzie w niej wyglądało łóżko z dużym (wysokim i szerokim) wezgłówkiem i do tego pikowanym. Królewski styl dopełnią miedziane nóżki, imitujące złote albo srebrne. Do nowoczesnej sypialni najlepsze będzie za to łóżko tapicerowane w stylu skandynawskim – w jednolitych, stonowanych kolorach i z prostym minimalistycznym zagłówkiem. Jeśli jednak lubisz eklektyzm w wystroju wnętrz, czyli miksowanie ze sobą różnych stylów,
do monokolorystycznej sypialni albo tej zachowanej w bardzo jasnych kolorach możesz dobrać łóżko tapicerowane z obiciem w wyrazistym kolorze. Bardzo nowoczesne wnętrze możesz za to przełamać łóżkiem w stylu vintage. W takim wypadku warto, aby choć jeszcze jeden element w sypialni był zachowany w stylu retro. Wystarczy prosta mała lampka przy łóżku czy ta na suficie.

Równie ważny jak kształt wezgłówka oraz design nóżek, jest kolor obicia. On także powinien uzupełniać styl sypialni i idealnie się do niej dopasowywać.
W przypadku ascetycznych, minimalistycznych, skandynawskich, a także bardzo klasycznych wnętrz, najlepiej wyprać łóżko tapicerowane z jasnym obiciem – białym, kremowym, szarym czy beżowym. Łóżka tapicerowane glamour czy w stylu romantycznym mogą być zarówno pastelowe – różowe, jasnozielone, jak i bardziej wyraziste, na przykład bordowe. Jakie łóżko tapicerowane będzie za to dobre do wnętrz w stylu boho lub zachowanych w naturalistycznym klimacie? Najlepiej pasują do nich żywsze kolory, na przykład łóżka tapicerowane do sypialni z motywami roślinnymi albo z bokami czy nóżkami drewnianymi.

Rodzaje obić łóżek tapicerowanych

Obicie ma bardzo istotne znaczenie przede wszystkim ze względów estetycznych, ale również dla komfortu Twojego wypoczynku. Kupując łóżko tapicerowane do sypialni wyobraź sobie, jak na nim wypoczywasz. Nawet, jeśli robisz zakupy online, a nie w salonie meblowym w Kielcach. Pomyśl o tym, jak wieczorem czytasz książkę w łóżku lub oglądasz ulubiony serial. Czy lepiej będzie Ci się wypoczywało na miękkim, welurowym i całkiem prostym obiciu, czy takim z zagłębieniami, w które idealnie wpasuje się Twoja głowa? Czy wezgłówek, który pokrywa obicie, powinien być wysoki, bo uczucie zanurzania się w nim daje Ci poczucie pełnego odprężenia czy wręcz przeciwnie – niski, aby jego krawędzie stanowiły idealne oparcie dla głowy? Jeśli nie wiesz do końca, jakie są Twoje preferencje, mamy kilka wskazówek. Jeśli wolisz wypoczywać w łóżku niż na kanapie i spędzasz w nim dużo czasu, na przykład czytając, unikaj pikowanych zagłówków czy obić z guzikami.

Wyglądają niezwykle stylowo i oryginalnie, ale przy wielogodzinnym opieraniu się na nich, mogą uciskać głowę i nieprzyjemnie odciskać się na skórze. Jeśli zależy Ci jednak na oryginalnym obiciu, możesz wtedy wybrać wyższy wezgłówek, który w okolicy głowy jest całkiem gładki, a dopiero w wyższych partiach ma bardziej finezyjną i ozdobną formę obicia, jak na przykład wezgłówek Glamour Hilding. Dla lubiących czytać w łóżku idealnym rozwiązaniem są też zakrzywiane po bokach wezgłówki, obite miękką, przyjemną w dotyku tkaniną. Dzięki wezgłówkom po obu bokach łóżka możesz jeszcze bardziej komfortowo czytać, opierając na nich wygodnie głowę.