O tym, jak zbawienny wpływ na sen ma odpowiednio dobrana kołdra, przekonał się każdy, kto zadbał o wybór dopasowanej do swoich potrzeb i oczekiwań pościeli. Jeśli stoisz właśnie przed problemem, jaką kołdrę wybrać spośród ogromnej oferty dostępnej zarówno w sklepach stacjonarnych w Kielcach, jak i w sklepach online, przeczytaj nasz poradnik. Wskażemy w nim najważniejsze cechy kołder, a przede wszystkim szczegółowo omówimy poszczególne ich rodzaje. To wiedza, która pozwoli ci wyselekcjonować najlepsze produkty, a tym samym zadbać o jakość i efektywność nocnego odpoczynku.

Czym kierować się wybierając kołdrę do spania?

Zanim podejmiesz decyzję o zakupie kołdry, przemyśl, na jakich jej cechach zależy Ci najbardziej. Chodzi przede wszystkim o kwestie związane z sezonowością pościeli, czyli czy będzie służyć jedynie latem lub w zimie, a może szukasz produktów uniwersalnych? Kolejnym aspektem, łączącym się z klasą ciepła jest także rodzaj wypełnienia. Omówimy go szerzej, jednak już teraz warto wspomnieć, że to jeden z najważniejszych parametrów, wpływających na właściwości użytkowe pościeli. Jak widać, najlepszym drogowskazem, określającym, jaka powinna być dobra kołdra, jest nasz własny organizm i indywidualne preferencje w zakresie komfortu snu.

Jakie są rodzaje kołder?

Jakie są rodzaje kołder? Pierwszym krokiem w wyselekcjonowaniu pościeli idealnej jest pozyskanie wiedzy,jakie rodzaje kołder dostępne są na rynku. O jednym z nich już wspomnieliśmy, mówiąc o klasie cieplnej. Wyróżniamy więc kołdry letnie, zimowe oraz tak zwane uniwersalne, czyli całoroczne. Pościel różnicowana jest także ze względu na rodzaj wypełnienia, które może występować w wersji naturalnej lub syntetycznej. Nie bez znaczenia będzie też poszycie, czyli materiał wierzchni, w którym umieszczany jest wsad.

Jak zatem wybrać najlepszą kołdrę? O właściwościach poszczególnych modeli możesz się łatwo przekonać, odwiedzając jeden ze sklepów z bielizną pościelową w Kielcach lub sprawdzić bogatą ofertę sklepów internetowych. Warto dopytać o zasadnicze różnice pomiędzy dostępnymi kołdrami, co pozwoli na dokonanie właściwego wyboru. Podczas wizyty z pewnością przyda Ci się wiedza dotycząca cech i właściwości pościeli, dlatego też omówmy po kolei, na co warto zwrócić szczególną uwagę.

Kołdra naturalna czy syntetyczna?

Odpowiedź na pytanie, czy lepsza będzie kołdra naturalna, czy syntetyczna nie jest i nigdy nie będzie jednoznaczna. Dla każdego bowiem liczą się inne właściwości pościeli, jej cena, a także własne upodobania i przyzwyczajenia. Warto jednak poznać materiały, jakie najczęściej stanowią wypełnienie kołdry. Wśród nich wyróżniamy surowce naturalne i syntetyczne. Cechy różnicujące oba wypełnienia dotyczą między innymi łatwości utrzymania pościeli w czystości, wagi kołdry, a także jej ceny.

Pierwszą kategorią wypełnień są materiały naturalne, czyli przede wszystkim pierze oraz puch. Surowiec pochodzi od gęsi oraz kaczek i z powodzeniem stosowany jest od wieków. Lekkością, delikatnością oraz uniwersalnym zastosowaniem wyróżnia się puch. Pierze z kolei jest nieco cięższe od puchu, ale ma doskonałe właściwości termoizolacyjne, dlatego też często znajdziecie je w kołdrach zimowych. Oba surowce jednak mogą być przyczyną uczuleń, dlatego też alergicy, chcący korzystać z pościeli naturalnej, wybierają alternatywne rozwiązania.

Są nimi wypełnienia wełniane, produkowane z wełny wielbłądów, owiec lub alpak. Materiały te nie gromadzą kurzu i roztoczy, a tym samym nie uczulają. Dodatkowym ich atutem są bardzo dobre właściwości cieplne. Kołdry z wypełnieniem wełnianym polecane są często osobom z dolegliwościami reumatycznymi. Czy to jedyne opcje? Nie, w ofercie sklepów z pościelą spotkacie także wypełnienia jedwabne, uznawane za najdroższe i najbardziej luksusowe. Doskonale sprawdzą się w sezonie letnim, dając przyjemne uczucie chłodu oraz właściwie wentylując nasze ciało podczas snu.

Oprócz wypełnień naturalnych, w kołdrach stosuje się także włókna syntetyczne. Ich właściwości to przede wszystkim lekkość, elastyczność, odpowiednia izolacja termiczna, ale także łatwość w utrzymaniu w czystości. Kołdry syntetyczne mogą być prane w pralce i suszone w suszarkach mechanicznych. Surowcami, jakie najczęściej spotkacie w wypełnieniach sztucznych, są: poliester, silikon, ale także bambus czy włókna kukurydziane.

Jakie poszycie kołdry wybrać?

Na cechy kołdry ma wpływ nie tylko rodzaj wypełnienia, ale także materiał, z jakiego wykonano jej poszycie. Tradycyjnym rozwiązaniem, do dziś powszechnie stosowanym i docenianym przez użytkowników, jest bawełna. Optymalna wentylacja ciała, delikatność oraz higieniczność to cechy określające klasyczne kołdry bawełniane. Rozwiązaniem pośrednim jest kołdra bawełniana z domieszką poliestru. Często stosowane są także poszycia z mikrowłókien, czyli z mikrofazy lub z mikrofibry, które bardzo szybko wysychają. Bardzo dobrym wyborem są również poszycia frote, doskonale akumulujące ciepło, a także poszycia teflonowe, cechujące się bardzo dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Czym różni się kołdra na lato od kołdry na zimę? Czym są klasy ciepła kołder?

Wybierając pościel, nie wystarczy zdecydować, czy będzie to kołdra silikonowa, czy poliestrowa, a może wykonana z włókien naturalnych. Nie wystarczy także określenie rodzaju poszycia. Cechą, o jaką trzeba w równym stopniu zadbać, jest klasa ciepła, określająca porę roku, w której dana kołdra sprawdzi się najlepiej. Kołdra na lato to najlżejsza pościel, której właściwości docenimy przede wszystkim podczas upalnych nocy. Kołdra na zimę z kolei wykonywana jest z materiałów o wyższej akumulacji ciepła, dlatego też zapewnia komfortowy sen nawet w pomieszczeniach chłodnych.

Jeśli natomiast nie możecie jednoznacznie określić, jaka kołdra najlepsza i na którą wersję sezonową się zdecydować – skorzystajcie z szerokiej oferty kołder uniwersalnych. Powszechnie określane są mianem kołder całorocznych lub wielosezonowych. Dzięki warstwowej konstrukcji świetnie sprawdzą się zarówno w porze letniej, jak i zimowej, szczególnie jeśli w sypialni panuje zawsze zbliżona temperatura.