Osoby, które dysponują mieszkaniem o niewielkim metrażu często szukają wszelkich możliwych okazji do zaoszczędzenia pewnej ilości miejsca. Kuszącym rozwiązaniem jest kupienie kanapy zamiast łóżka. Mogłoby się wydawać, że jest to idealna opcja, która łączy dwa meble w jednym. Jednak w rzeczywistości zdecydowanie nie jest to dobry wybór. Dlaczego lepiej kupić materac niż kanapę?

Kanapa do spania – charakterystyka

Choć coraz więcej osób decyduje się na kupno łóżka z materacem, nadal popularnym wyborem pozostaje umieszczenie w sypialni kanapy. Większość wersalek dostępnych w sklepach posiada wypełnienie ze sprężyn lub taniej, poliuretanowej pianki. Na powierzchni z kolei znajduje się pokrycie z poliestru lub ekologicznej skóry. Te cechy charakterystyczne wpływają na brak dostatecznej amortyzacji, potencjał do powstawania odkształceń, nierównomierne podpieranie poszczególnych części ciała, a także brak przepuszczalności powietrza. Tym samym wysoce prawdopodobne jest szybkie wystąpienie bólu pleców, a zachowanie optymalnej higieny w łóżku jest prawie niemożliwe! Większość kanap może ekspresowo się zniszczyć podczas codziennego użytkowania. Dotyczy to w szczególności modeli rozkładanych. Kanapy są meblami zupełnie nieergonomicznymi i w większości przypadków nie sprawdzają się jako miejsce do regularnego spania.

Kiedy warto kupić kanapę?

Dlaczego kanapa w sypialni to zły pomysł?Jednak czy można jednoznacznie wskazać, że kanapy są niepraktyczne i nie warto w nie inwestować? Zdecydowanie nie! Istnieją sytuacje, w których zakup kanapy może okazać się dobrym pomysłem. W szczególności dotyczy to urządzania sypialni gościnnych. Okazjonalne spanie na wersalce nie będzie wiązało się z negatywnymi skutkami zdrowotnymi, a mebel rzeczywiście będzie mógł pełnić zróżnicowane funkcje. Kanapa rozkładana sprawdzi się też w salonie, gdzie będzie można od czasu do czasu uznać ją za dodatkową przestrzeń do spania – m.in. dla gości.

Często kupno kanapy wymaga mniejszych nakładów finansowych niż kupienie wygodnego materaca. Wiele osób szuka w tym rozwiązaniu oszczędności. Jednak mniejszy wydatek jest jedynie pozorny! Dobry materac – np. z asortymentu marki https://hilding.pl/kategoria/materace/ – będzie spełniał swoje funkcje przez wiele kolejnych lat. Z kolei kanapa szybko się zużyje, odkształcenia pojawią się w ekspresowym tempie i konieczne będzie kupienie nowego egzemplarza.

Kanapa, a materac – co lepsze?

W większości przypadków można wskazać, że zdecydowanie lepszym wyborem będzie kupno materaca, a nie kanapy. Sofa nie stabilizuje kręgosłupa na całej długości. Równomierne podparcie może zagwarantować jedynie materac – i to taki, który został dobrany z myślą o potrzebach konkretnego użytkownika. Jest to kluczowa funkcja, którą powinno spełniać każde podłoże do spania! Łóżko z materacem to obowiązkowy wybór dla par. Kanapa w sypialni małżeńskiej zdecydowanie się nie sprawdzi! Na rozkładanej wersalce partnerzy będą odczuwali m.in. dyskomfort związany ze zsuwaniem się wywołanym przez wgłębienie na środku. Sprawi to, że nieustannie będą się budzić podczas odczuwania swoich wzajemnych ruchów. Problem ten może natychmiast rozwiązać kupno wygodnego materaca! A jest to możliwe dzięki elastyczności punktowej. Ten parametr sprawia, że podłoże dostosowuje się osobno do ułożenia ciała każdej ze śpiących osób. Kanapa nie sprawdzi się też w sypialni singla, dziecka, ani seniora. Każde z nich potrzebuje gładkiej powierzchni, bez żadnych wgłębień czy odkształceń. W przeciwnym razie, bardzo szybko można doprowadzić do powstania bólu pleców czy nadmiernego napięcia mięśni.

Jak kupić wygodny materac?

Materac to podstawowy element wyposażenia każdej sypialni. Czym należy sugerować się podczas poszukiwań idealnego modelu?

  • Wymiary – minimalna szerokość, która powinna przypadać na jedną osobę to 70 cm. Z reguły jednak wybierane są jak najszersze materace. Umiar powinny zachować osoby dysponujące niewielkim mieszkaniem. W kawalerkach czy pokojach o małym metrażu najlepiej sprawdzą się łóżka pojedyncze o szerokości 80 lub 90 cm oraz podwójne o wymiarach 140×200 cm.
  • Stopień twardości – kluczowe znaczenie dla wygody snu ma stopień twardości wypełnienia. Z reguły najlepszym sposobem będzie przeanalizowanie tabeli i informacji dołączonych przez producenta do opisu wybranego produktu. Warto też poprosić o radę wykwalifikowanego konsultanta.
  • Wypełnienie – rodzaje wypełnienia, które są najczęściej dostępne to pianka, sprężyny oraz różne rozwiązania hybrydowe. Każda z tych opcji posiada swoje cechy charakterystyczne. Wyboru należy dokonać z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb, preferencji oraz upodobań.
  • Wytrzymałość – warto wybrać materac wysokiej jakości, który będzie odporny na odkształcenia. Taki zakup z pewnością okaże się udany, a wybrany produkt będzie spełniał swoją funkcję przez wiele kolejnych lat.
  • Pokrowiec – koniecznie powinien być wyposażony w zamek rozdzielczy. Ułatwi to utrzymanie higieny dzięki możliwości szybkiego i regularnego prania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zasad dotyczących wyboru idealnego materaca, koniecznie odwiedź stronę https://idealny-materac.pl/.

Małe mieszkanie – jak wygospodarować część do spania?

Jeśli dysponujesz niewielkim mieszkaniem lub kawalerką i podejmiesz decyzję o zakupie konkretnego materaca – na przykład jednego z tych, które są dostępne w sklepie https://www.sleepmed.pl/#plus – koniecznie zastanów się nad tym, gdzie umieścić łóżko. Pamiętaj też, że nie musi być ono nadmiernie szerokie. Koniecznie znajdź kompromis między komfortem, a wielkością materaca. Jeśli sypialnia jest oddzielnym pokojem, spróbuj umieścić łóżko bezpośrednio przy ścianie. Dzięki temu zyskasz większą ilość wolnej przestrzeni. Z kolei w kawalerce zastanów się nad tym, jak wydzielić odrębną część sypialnianą. Możesz do tego celu użyć regału z książkami lub roślinami, a nawet baldachimu czy ciekawej zasłony. Jest to bardzo ważne – odrębna przestrzeń przeznaczona tylko do spania ułatwia zasypianie i poprawia jakość snu. W tym miejscu powinno być ciepłe oświetlenie, a także rolety, które umożliwią zaciemnienie pomieszczenia. Jest to ważne dla prawidłowego wydzielania melatoniny – w odpowiednich ilościach i o optymalnej porze.

Choć zakup kanapy do sypialni może być bardzo kuszący, pamiętaj o tym, że zdecydowanie bardziej opłacalną alternatywą jest zamówienie wygodnego materaca. Będzie on nie tylko bardziej komfortowy, ale również wytrzymalszy na odkształcenia, a jego żywotność z pewnością będzie dłuższa niż w przypadku kanapy. Wybierz materac wysokiej jakości i popraw jakość swojego snu!

Materiał partnera Sleepmed.pl

Przeczytaj także: Poduszka do spania – jaką wybrać?