W dzisiejszych czasach wiele osób boryka się ze zdrowiem psychicznym, zarówno młodych, jak i tych starszych. Wpływ na gorszy stan emocjonalnym mają nie tylko kwestie dotyczące życia osobistego, ale także kryzys gospodarczy czy ogólna sytuacja na świecie. Na szczęście nie jesteśmy osamotnieni w walce ze swoimi problemami i zawsze możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy psychologicznej. Kiedy jednak faktycznie warto się udać do psychoterapeuty i na czym polega ten rodzaj terapii? Tego dowiesz się w tym artykule!
Terapia psychologiczna — czym ona jest?
Psychoterapia jest jedną z metod leczenia wszelkiego rodzaju nieprawidłowości, schorzeń i zaburzeń występujących w ludzkiej psychice. Jej najważniejszy element stanowi stały kontakt między lekarzem a pacjentem, a w szczególności szczera rozmowa. Oczywiście problemów nie da się rozwiązać wyłącznie za pomocą dialogu, ale ma ona służyć zdiagnozowaniu problemów oraz znalezieniu rozwiązania dla trudnej sytuacji, w której znajduje się pacjent. Psychoterapia nie powinna natomiast kojarzyć się nam ze spotkaniami przeznaczonymi wyłącznie dla osób o poważnych zaburzeniach. Korzystanie z pomocy psychoterapeuty nie powinno być również niczym wstydliwym. Udanie się na wizytę nie jest przecież oznaką słabości — dla większości osób podjęcie się takiej decyzji przychodzi z ogromnym trudem. Świadomość o potrzebie pomocy jest pierwszym krokiem ku osiągnięciu sukcesu.
Rodzaje psychoterapii
Warto wiedzieć, że wyróżnia się kilka rodzajów psychoterapii, a każdy z nich pomaga zmierzyć się z problemami innej natury. O tym, który rodzaj najlepiej sprawdzi się w naszym przypadku, decyduje lekarz. Wyróżniamy zatem między innymi psychoterapię poznawczo-behawioralną — opiera się na założeniu, że wszystkie nasze złe nawyki i zachowania mają podłoże w wychowaniu oraz nauce. Ten rodzaj terapii pomaga zatem pozbyć się niepożądanych przyzwyczajeń. Poza tym wyodrębnia się także psychoterapię analityczną, psychodynamiczną, systemową czy humanistyczną.
Kiedy warto skorzystać z psychoterapii?
Trudno jednoznacznie wskazać, w jakim przypadku warto skorzystać z pomocy psychologicznej. Wbrew pozorom, na wizytę do psychoterapeuty udają się także osoby z medycznego punktu widzenia zdrowe. Konsultacja psychologiczna stanowi zatem indywidualny wybór zgodny z własnymi potrzebami i odczuciami. Rozmowa z terapeutą może przynieść ulgę, pomóc uporać się nawet z „najmniejszymi” przeciwnościami losu. Poza tym psychoterapia poprawia podnieść samoocenę oraz pewność siebie. Powinniśmy więc na nią zdecydować się przede wszystkim wtedy, gdy czujemy, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie uporać się z własnymi problemami. Z leczenia warto też skorzystać w przypadku drastycznego spadku samopoczucia oraz przeżycia przykrych doświadczeń, które mocno ciąża nam na psychice. Może to być przykładowo strata bliskiej osoby lub zakończenie wieloletniej, głębokiej relacji. Na psychoterapię powinny także udać się osoby, które nie potrafią panować nad swoimi emocjami, często wybuchają gniewem, a swoją złość rozładowują na innych ludziach. Pomocna może być również w przypadku poczucia osamotnienia i bezcelowości. W takich sytuacjach często dosięgają nas myśli samobójcze, dlatego też warto jak najszybciej zwrócić się o pomoc. Terapia psychologiczna jest też dobrym rozwiązaniem dla osób o lękach społecznych, z trudnościami w funkcjonowaniu w grupie czy z niskim poczuciem własnej wartości. Może być również świetnym wsparciem dla zaburzeń odżywiania — choć w takich sytuacjach zazwyczaj wybieramy się do dietetyków, którzy ułożą nam odpowiedni plan żywieniowy, najważniejsze i tak jest tutaj podłoże psychologiczne. Mówi się, że „jedzenie zaczyna się od głowy” – to stuprocentowa racja! Kompetentny psychoterapeuta pomoże nam zmienić swoje podejście do jedzenia oraz odżywiania. Ponadto terapia stanowi także świetne rozwiązanie dla osób z problemami związanymi ze sferą seksualną, używkami i zachowaniami nałogowymi. Na tego typu wizytach nie ma tematów tabu. W rozmowie z psychoterapeutą możesz poruszyć każdy dręczący Cię problem, nawet ten, którego nie poruszyłbyś w rozmowie przyjacielem lub inną bliską osobą. Poza tym należy mieć tego świadomość, że opisane powyżej sytuacje to tylko nieliczne okoliczności, w których warto udać się na wizytę psychologiczną. Jeśli tylko czujesz, że Twoje nawet najmniejsze problemy Cię przerastają, a ty potrzebujesz pomoc, skorzystaj z psychoterapii i przekonaj się, że może być ona naprawdę zbawienna.
Z jakimi problemami ludzie najczęściej przychodzą do psychoterapeutów?
Najczęstszym problemem, z jakim borykają się ludzie, to trudności w relacjach z innymi, czy nawet w relacji z samym sobą. W przypadku takich osób nawiązywanie nowych relacji czy utrzymywanie i pogłębianie już tych zawartych przychodzi z ogromnym wysiłkiem. Poza tym często są one dla nich mało satysfakcjonujące — pacjenci korzystający z usług psychoterapeutów czują się niezrozumiani, nieakceptowani, niedoceniani lub źle traktowani. Dlatego też często doświadczają kłótni i wycofania z relacji. Z kolei innym ciężko jest się pogodzić ze stratą bliskiej osoby czy powrócić na właściwe tory po rozstaniu z dotychczasowym partnerem. Do psychoterapeutów przychodzą także osoby o małej pewności siebie, którym brakuje chęci do życia i które czują, że są gorsze od innych.
Skuteczność psychoterapii
Wiele osób rezygnuje z wizyty u psychoterapeuty, ponieważ uważa, że nie będzie ona dla nich w żaden sposób pomocna. Niestety skuteczność psychoterapii to bardzo złożona kwestia. Aby rozmowa z lekarzem przyniosła jakiekolwiek efekty, trzeba przede wszystkim wykazywać chęć do zmian i współpracy. Poza tym przebieg sesji terapeutycznych jest w każdym przypadku zupełnie inny oraz uzależniony od indywidualnych problemów pacjenta. Leczenie prawie nigdy nie kończy się na jednej czy kilku wizytach, dlatego też osoby niecierpliwe mogą szybko zniechęcić się do psychoterapii. Będzie ona skuteczna jedynie wtedy, gdy zdajemy sobie sprawę z istoty swojego problemu i chcemy go rozwiązać. Ponadto warto też zadbać o swoje zdrowie psychiczne z innej strony. Kluczową rolę w kwestii dobrego samopoczucia odgrywa treściwy sen. Wyposaż się zatem w wygodny materac, który zapewni Ci najlepszy komfort wypoczynku: https://sennamaterace.pl/109-materace-120×200. Z tego artykułu dowiesz się natomiast, jak źle dobrany materac może wpływać na Twoje zdrowie psychiczne: https://sennamaterace.pl/baza-wiedzy/193_jak-zle-dobrany-materac-moze-wplynac-na-samopoczucie.
Wniosek nasuwa się jeden — z psychoterapii zdecydowanie warto korzystać, w szczególności gdy czujemy, że faktycznie tego potrzebujemy. Koniec końców nasze gorsze samopoczucie może ciągnąć się latami, a my przekonamy się jedynie, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie zapanować nad sytuacją. Rozmowa z psychoterapeutą może zatem przynieść prawdziwą ulgę, ale tylko pod warunkiem, że będziemy chętni do współpracy.