Nie można ukryć, że smartfon to nieodłączny element naszego życia. Przydaje się w wielu przypadkach, a do tego jest źródłem rozrywki. To właśnie za ten element uwielbiają go zwłaszcza dzieci, które z chęcią oddają się sprawdzeniu jego najnowszych funkcji. Gry, aplikacje, gadżety… To wszystko wydaje się niezwykle kuszące. Jak w takim razie postawić dziecku granice, jeśli chodzi o korzystanie z telefonu? Dowiedz się więcej! 

Dlaczego należy zadbać o granice?

Nie ma wątpliwości, że wychowanie dziecka nie jest łatwe. Musimy zadbać o to, aby czuło się kochane i doceniane, pomagać mu się rozwijać w różnych dziedzinach i dać mu poczucie bezpieczeństwa. Z drugiej strony, powinniśmy uczyć go odpowiednich postaw i poprawnego zachowania. W tym przypadku może się okazać, że będziemy musieli być bardziej konsekwentni i bezkompromisowi. Taka postawa będzie niezbędna w przypadku stawiania granic, które nie zawsze będą podobać się naszemu dziecku. Jego niechęć będziemy mogli zaobserwować zwłaszcza wtedy, gdy będziemy chcieli ograniczyć jego użytkowanie telefonu.

Mimo widocznego niezadowolenia musimy być zdeterminowani. Granice są potrzebne w przypadku wychowania dziecka – to dzięki nim wie ono, co jest dobre, a co nie. Ma to wpływ na jego poczucie bezpieczeństwa – jasno wytyczone granice pomagają szybciej dostosować się do danej sytuacji. Dzięki temu dziecko wie, jak w przyszłości powinno się zachować w danych okolicznościach. Przyda mu się to również wtedy, gdy sam będzie tworzyć nowe relacje z innymi ludźmi – posiadanie umiejętności stawiania granic pomoże mu uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Czym grozi uzależnienie od telefonu?

Dziecko a smartfon - jak wprowadzić granice?Często się zdarza, że w przypadku korzystania z telefonu przez nasze dziecko nie mamy po prostu innego wyboru, niż postawić granice. Dzieci nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, z jakimi wiąże się uzależnienie od telefonu. Najczęstsze aspekty, jakie mu towarzyszą, to między innymi:

  • problemy ze snem,
  • trudności z koncentracją,
  • pogorszenie relacji,
  • wytworzenie FOMO,
  • niskie poczucie własnej wartości,
  • gorsze wyniki w pracy czy szkole,
  • spadek produktywności,
  • problemy z odżywianiem,
  • zaburzenia psychiczne,
  • odczuwanie negatywnych emocji,
  • problemy ze wzrokiem,
  • ból mięśni,
  • zaniedbanie obowiązków.

Zdając sobie sprawę, do czego może doprowadzić uzależnienie od telefonu, większość rodziców będzie chciała jak najszybciej ochronić przed nimi swoją pociechę. Dzięki ich inicjatywie dziecko będzie mogło nauczyć się zdrowego użytkowania z telefonu.

Nasza postawa 

Większość się zgodzi, że to od rodziców dziecko uczy się najwięcej. To oni prezentują nam różne zachowania i wzorce, które szybko wdrażamy do własnego życia. Podobnie jest w przypadku korzystania ze smartfonu. Jeśli nasz potomek widzi, że nadmiernie używamy telefonu, że jest to nasza jedyna forma rozrywki i spędzania wolnego czasu, nie powinniśmy się zdziwić, gdy zacznie zachowywać się tak samo. Z tego względu musimy szczególnie zwrócić uwagę na to, co my robimy z naszym telefonem. Nie wyciągajmy go przy posiłkach ani podczas spotkań. Pamiętajmy ponadto o tym, aby pielęgnować chwile, w których telefon nie jest potrzebny – tak jak w przypadku poranków bądź wieczorów, kiedy to powinniśmy skupić się na relaksie i wypoczynku. Zadbajmy o czas, w którym korzystanie ze smartfonu po prostu nie istnieje. Jeśli nasze dziecko już korzysta z telefonu, powinniśmy mieć na oku to, co robi w sieci. Nadmierna kontrola nie jest wskazana, warto jednak dopilnować, aby nie zetknęły się z czymś, co mogłoby być dla nich niebezpieczne.

Znalezienie nowych zainteresowań 

Stawiając granice i znacząco ograniczając intensywność korzystania z telefonu przez nasze dziecko, musimy zadbać o to, aby miało coś, czym będzie mogło się zająć. Nauczmy je, że smartfon nie jest potrzebny, żeby ciekawie spędzić czas. Możemy zaplanować taki plan weekendu, dzięki któremu dziecko nie będzie czuło potrzeby, aby sięgnąć po telefon. To ponadto świetny moment na to, aby zachęcić go do rozwijania zainteresowań. Spróbowanie nowego hobby dostarczy mu radości, a do tego skutecznie odwróci myśli od smartfona. Dziecko samo się przekona, że istnieją czynności, które mogą być równie przyjemne co granie w gry bądź przeglądanie Internetu.

Zadbanie o komfort 

Nie tylko higiena korzystania ze smartfonu naszego dziecka jest istotne. Jego ogólne samopoczucie również odgrywa istotną rolę, warto więc zainwestować w coś, dzięki czemu zadbamy o jego komfort. Niezbędna będzie z pewnością kołdra dziecięca, która idealnie dopasuje się do dziecięcego łóżka. Sypialnia to ważna przestrzeń dla dziecka, ponieważ to właśnie tam może poczuć się w pełni bezpiecznie i swobodnie. Miejsce to powinno być dla niego ostoją, w której przebywanie przyniesie mu komfort, nawet w przypadku trudnych sytuacji. Nie można bowiem zaprzeczyć, że ograniczenie korzystania z telefonu dla wielu dzieci będzie niezwykle okropnym przeżyciem – smartfon jest w końcu elementem, bez którego ciężko wyobrazić sobie życia. Zaszycie się we własnej, przytulnej sypialni pomoże im przeżyć to ciężkie doświadczenie.

Coraz częściej się zdarza, że dzieci są uzależnione od telefonu. Taka sytuacja rzutuje negatywnie na ich samopoczucie i rozwój. Nie dopuśćmy do tego – postawmy naszym dzieciom granice, dzięki którym nauczą się, jak prawidłowo korzystać z telefonu. Powinniśmy pokazać, że i bez smartfona można świetnie się bawić!

Kołdra dziecięca dostępna jest w sklepie Senna Materace.

Warto przeczytać: