Wielu z nas słyszało o tym, że warto spożywać niektóre przyprawy czy substancje, gdyż wspomagają odchudzanie. Warto jednak już na samym wstępie zaznaczyć, że same w sobie nie mają właściwości odchudzających. Ich działanie opiera się na tym, że wspomagają ten proces. Zatem, na jakiej zasadzie działają oraz co warto dodatkowo przyjmować?

Imbir

Wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej dzięki właściwościom termogennym. Nasila lipolizę i hamuje jej akumulację w organizmie. W ten sposób przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu. Możemy go stosować poprzez codzienne picie wody imbirowo-cytrynowej.

Kurkuma

Zwiększa aktywność lipazy w mięśniach szkieletowych, co wpływa na wykorzystanie kwasów tłuszczowych w procesach energetycznych. Reguluje pracę wątroby i trzustki, przez co wspomaga metabolizm. Za wszystko odpowiada kurkumina.

Substancje wspomagające odchudzanie - co warto o nich wiedzieć?Pieprz czarny

Substancją czynna jest tutaj piperyna, która zwiększa biodostępność kurkuminy i razem można jest stosować w koktajlach czy specjalnie przyrządzonej wodzie. Samodzielnie stymuluje termogenezę, wspomaga trawienie oraz nasila proces spalania tkanki tłuszczowej. Co więcej – pobudza żołądek do produkcji soków trawiennych.

Pieprz cayenne

Substancją czynna jest tutaj kapsaicyna, która przyczynia się do stymulowania brązowej tkanki tłuszczowej i poprawy insulinowrażliwości. W znacznym stopniu poprawia gospodarkę węglowodanów, nasila lipolizę oraz obniża apetyt.

Kofeina

Nie ma nic lepszego niż kubek ciepłej kawy na wygodnym łóżku, wyposażonym w materac naturalny. Zawarta w nim kofeina w dawce powyżej 300 mg na dobę działa termogenicznie, co wspomaga proces odchudzania. Oprócz tego zmniejsza apetyt i zwiększa nasz poziom energii, co przekłada się na większą chęć do ćwiczeń.

Błonnik

Błonnik nie przyspiesza metabolizmu, tylko reguluje perystaltykę jelit, co daje uczucie sytości i zmniejsza apetyt. Skutkuje to mniejszą liczbą wchłoniętych składników odżywczych oraz kalorii. Według zaleceń WHO, dzienne spożycie powinno wynosić 25 g na dobę.

Nie ma drogi na skróty – podstawą redukcji wagi jest zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że wdrożenie niektórych substancji do naszej diety, może pomóc nam osiągnąć pożądany efekt!

Przeczytaj także: