Fakt, iż człowiek w ciągu dnia powinien wypić przynajmniej 2 litry wody, nie powinien już być dla nas zaskakujący. Każdy dobrze wie, że nawodnienie organizmu to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia, a brak tego nawodnienia może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji. Mimo jednak tej świadomości nadal wiele osób ma problem z regularnym piciem wody. Wpływać na to może oczywiście wiele czynników, uwzględniając w tym nieatrakcyjny smak wody czy brak stałego dostępu do jej źródła. Aczkolwiek nie ma tutaj miejsca na wymówki! W tym artykule podpowiadamy, jak lepiej zadbać o swoje nawodnienie w ciągu dnia.

Istotne jest wyrobienie nawyku!

Podziwiasz osoby, które potrafią pić dużo wody i przychodzi im to z łatwością? A zastanawiałeś się może, co stanowi klucz do dobrego nawodnienia? My więc odpowiadamy, że wszystko to tkwi w wyrobieniu dobrego nawyku. Picie wody powinno bowiem być dla nas intuicyjne – nie może ono stanowić przykrego obowiązku, a taki element codziennej rutyny, który przychodzi nam naturalnie. Najczęstszym więc powodem, dla którego nie sięgamy po wodę, jest po prostu brak nawyku. Aby go jednak wytworzyć, ważna jest determinacja, a czasem nawet zmuszanie się do picia. Warto też wyznaczyć sobie w ciągu dnia konkretne momenty, w których będziemy pamiętali o wypiciu szklanki wody. Możemy ustawić sobie przypomnienie w telefonie lub zapisać je w widocznym dla nas miejscu, np. w czasie pracy.

Miej wodę zawsze przy sobie

Jak lepiej zadbać o swoje nawodnienie w ciągu dnia?Dlaczego jeszcze nie sięgamy po wodę? Ponieważ po prostu nie mamy jej przy sobie. Jeśli jesteśmy poza domem i nie posiadamy ze sobą butelki wody, to z dużym prawdopodobieństwem w ogóle tej wody nie będziemy przyjmować. Niezależnie więc od tego, w jakie miejsce się wybieramy, zawsze pamiętajmy o wodzie. Zwłaszcza w pracy, w której spędzamy wiele godzin, a nawodnienie organizmu może być nawet istotne dla naszej produktywności i koncentracji. Mając pod ręką butelkę wody zdecydowanie lepiej zadbamy o jej regularne picie w odpowiedniej ilości.

Monitoruj ilość wypitej wody

Nierzadko problem stanowi tutaj także brak naszej świadomości w kwestii tego, ile wody faktycznie pijemy w ciągu dnia. Wydaje nam się, że jeśli wypiliśmy 4 szklanki wody, a do tego kawę czy herbatę, zakończyliśmy dzień sukcesem. Niestety niekoniecznie. Pojemność szklanki to zazwyczaj około 300 ml, jeśli nie mniej, tak też więc okazuje się, że w ciągu dnia pijemy zaledwie litr czystej wody. Warto zatem upewnić się, ile faktycznie mililitrów ma szklanka, z której korzystamy. Poza tym często zapominamy w ogóle o tym, aby monitorować ilość wypitej wody. Podchodzimy do tej kwestii „na oko”, mówiąc „wydaje mi się, że…”. Jak się jednak okazuje, nasze przypuszczenia mogą znacznie odbiegać od rzeczywistości. Warto więc systematycznie zapisywać wypite mililitry wody. Sprawę mogą również ułatwić specjalne aplikacje na telefon, które nie tylko przypominają o uzupełnieniu płynów, ale także umożliwiają zapisywanie swoich postępów.

Pij wodę od razu po wstaniu z łóżka

Aby jeszcze lepiej zadbać o swoje nawodnienie w ciągu dnia, warto każdy poranek rozpoczynać od szklanki wody. To jeden z lepszych sposobów, który pozwoli Ci wyrobić nowy nawyk oraz przyzwyczaić się do picia wody. Poza tym od razu po przebudzeniu nieraz czujemy pewną suchość w ustach, dlatego też przywitanie dnia szklanką wody może stanowić już bardziej naturalne działanie stanowiące klucz do regularnego nawadniania organizmu. Dzięki temu pobudzamy także nasz umysł, czujemy się odświeżeni i gotowi do pracy.

W kwestii nabierania sił na nowy dzień pełen wyzwań niezastąpiony jest jednak zdrowy sen. Dlatego też warto wyposażyć się w łóżko dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb, które zapewni nam regenerujący wypoczynek. Doskonałe modele łóżek znajdziemy m.in. w salonach w Kielce.

Do posiłków wybieraj wodę ponad inne napoje

Trudno nie zgodzić się, że sok lub napój gazowany do obiadu czy kolacji smakuje o wiele lepiej niż zwykła woda. Pamiętajmy jednak o tym, iż są to płyny, które nie są w stanie dobrze nawadniać naszego organizmu – posiadają one mnóstwo substancji dodatkowych oraz cukru, a tym samym mogą stanowić prawdziwą bombę kaloryczną. Picie wody jest więc zdrowszym rozwiązaniem, a pamiętając o wodzie przy okazji każdego posiłku, przyczyniamy się do bardziej regularnego nawodnienia. Załóżmy zatem, że w ciągu dnia spożywamy pięć posiłków, a do każdego nich wypijemy 400 ml wody. Wtenczas wypicie 2 litrów wody dziennie wydaje się naprawdę banalne i proste. Dodatkowo, popijając wodę w przerwach od posiłków, możemy nawet osiągnąć w ciągu jednego dnia 3 litry wypitej wody.

Zaopatrz się w wielorazową butelkę

Bardzo cieszy nas natomiast fakt, że coraz więcej osób odchodzi od butelkowanej wody dostępnej w sklepach na rzecz butelek filtrujących czy nawet kranówki. Tego typu wielorazowe butelki pozwalają uzupełniać wodę w dowolnym momencie w zależności od naszych potrzeb. Wiedząc, ile mililitrów posiada dana butelka, możemy z łatwością obliczyć ilość wypitej wody w ciągu dnia. Najlepszym wyborem są więc butelki litrowe – wystarczy w ciągu dnia dwa razy je uzupełnić, aby być pewnym, że nasz organizm jest dobrze nawodniony. Wiele produkowanych obecnie bidonów posiada również oznaczenia, które podpowiadają, w jakim czasie powinniśmy wypić daną ilość wody. Jest to proste rozwiązanie, a niezwykle przydatne, w szczególności dla osób mających problem z regularnym piciem wody. Poza tym wielorazowe butelki są doskonałą opcją w celu ochrony środowiska oraz minimalizacji zużycia plastiku. Możemy korzystać z nich przez lata, zanim ulegną zużyciu czy zniszczeniu.

Nie bój się kranówki

Wiele osób niesłusznie uważa także, że regularne picie wody wiąże się właśnie z kupowaniem wody butelkowanej lub posiadaniem specjalnego bidona filtrującego. Nic bardziej mylnego! Kranówka również stanowi zdrowe rozwiązanie, które pozwala odpowiednio nawadniać nasz organizm. Warto wiedzieć, że woda wypływająca z kranów naszych domów jest w pełni zdatna do spożycia i w zasadzie nie wymaga dodatkowego filtrowania. Nie bójmy się więc kranówki, która może nas powstrzymywać przed regularnym uzupełnianiem płynów.

Z pomocą powyższych wskazówek z pewnością lepiej zadbasz o odpowiednie nawodnienie swojego organizmu w ciągu dnia. Pamiętajmy jednak przede wszystkim o własnym zaangażowaniu i determinacji, które pozwolą nam wyrobić w sobie nawyk. Tylko wtedy bowiem możemy przyznać, że nasza praca zakończyła się sukcesem.