Uczucie zazdrości to coś, czego każdy z nas doświadczył w którymś momencie. U każdego może pojawić się z różnych powodów. Chociaż jest to normalna, ludzka emocja, należy uważać na to, aby nie przerodziła się w chorobliwą zazdrość, która będzie dużym utrudnieniem w nawiązywaniu zdrowych relacji. Sprawdź, jak skutecznie poradzić sobie z zazdrością!

Czym jest zazdrość?

Zazdrość to uczucie znane każdemu człowiekowi, choć może w innym stopniu. Niektórych będzie dotykać częściej i dotkliwiej, podczas gdy inni niezwykle rzadko będą zazdrościć. Warto wiedzieć, że zazdrość to zjawisko psychologiczne o bardzo złożonym charakterze. Jest nacechowane emocjonalnie – łączy się z lękiem, strachem oraz złością. Doświadczamy jej wtedy, gdy obawiamy się utraty czegoś, co jest dla nas niezwykle ważne. Pojawia się również wtedy, kiedy nie możemy dostać czegoś, na czym nam zależy. Co ciekawe, zazdrość to uczucie, które można analizować pod kątem poznawczym, emocjonalnym, jak i behawioralnym. Najpopularniejszym rodzajem zazdrości, najczęściej badanym i poruszanym, jest zazdrość w związku, kiedy obawiamy się o zazdrość partnera. Ogólna zazdrość występuje zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu.

Kiedy zazdrość staje się chorobliwa?

Zazdrość - jak sobie z nią poradzić?Można spotkać się ze stwierdzeniem, że w niektórych przypadkach zazdrość jest wręcz zdrowa. Często jest to bardzo naturalna, ludzka reakcja, która zmusza nas do zastanowienia się nad swoimi potrzebami i priorytetami. Kiedy zatem uczucie zazdrości staje się czymś, co może nas niepokoić? Mowa o momencie, w którym przemienia się w chorobliwą zazdrość. Wyróżnia się tym, że jest długotrwała i objawia się o wiele silniej niż zwyczajna zazdrość. Na jej skutek głębiej odczuwamy frustrację, złość czy strach. Może nawet doprowadzić do agresji czy niekontrolowanych wybuchów emocji. Konsekwencje chorobliwej zazdrości są znacznie poważniejsze. Możemy mieć przez nią problem w nawiązywaniu zdrowych relacji. Prędzej czy później może doprowadzić do toksycznego związku. Ciągłe myślenie o przedmiocie lub osobie, której zazdrościmy, powoduje, że stajemy się mniej efektywni i produktywni. Może też spowodować pogorszenie samopoczucia. Staniemy się bardziej niespokojni i zdenerwowani. W tym wypadku uczucie zazdrości wymaga konsultacji z psychologiem. W ten sposób możemy bowiem dowiedzieć się, z czego wynikają te uczucia, a także jak skutecznie sobie z nimi poradzić.

Przyczyny zazdrości – niskie poczucie wartości

Nie można ukryć, że zazdrość to złożony stan. Co może go wywołać? Przyczyny są bardzo różne. Często zależą od danej osoby i jej osobistych doświadczeń. Można jednak zauważyć, że bardzo częstym powodem zazdrości jest zaniżone poczucie wartości. Brak pewności siebie, a także wrażliwość na punkcie swoich wad powoduje, że zazdrościmy tym, którzy wyróżniają się stabilnością oraz charyzmą i nie mają podobnych zmartwień. W związku takie osoby nieustannie obawiają się tego, że ich partner zostawi ich dla kogoś bardziej atrakcyjnego. Prowadzi to do uczucia zazdrości i chęci kontrolowania. Jako że zazdrość to emocja o zabarwieniu negatywnym, sprawia, że czują się jeszcze bardziej niepewnie i nieswojo. W tym wypadku należy popracować nad swoją samooceną, aby poradzić sobie z częstą zazdrością.

Niezadowolenie ze swojego życia

Kolejne źródło, z którego często wynika zazdrość, to niezadowolenie ze swojego życia. Jeśli to, jak aktualnie wygląda nasza codzienność, nam nie odpowiada, mamy większe skłonności do tego, aby zazdrościć innym. Szczególnie tym, którzy cieszą się z tego, co mają albo wiele osiągnęli. Uczucie niezadowolenie to błędne koło, na które należy uważać. Sprawia bowiem, że skupiamy się wyłącznie na tym, co nam się nie podoba lub na tym, co jest złe. Na skutek tego przestajemy doceniać to, co w naszym życiu jest dobre. Takie podejście może przyczynić się do tego, że będziemy czuli się nieszczęśliwi. Aby temu zapobiec, powinniśmy popracować nad praktyką wdzięczności.

Jak poradzić sobie z zazdrością?

Zazdrość to nic przyjemnego. Jesteśmy znacznie spokojniejsi, gdy jesteśmy pewni tego, co mamy. Aby poradzić sobie z tym nieprzyjemnym odczuciem, warto zacząć od poprawy poczucia własnej wartości. Kiedy zaczniemy przychylniej na siebie patrzeć, spostrzeżemy, że mniej porównujemy się z innymi. Skupmy się na pozytywach i zaletach, zamiast myśleć o negatywach. Nie bójmy się też rozmawiać o naszych uczuciach z innymi, szczególnie jeśli chodzi o zazdrość w związku. Zajmijmy się czymś, co odwróci naszą uwagę od zazdrości – nowe hobby będzie jak najbardziej pomocne. Warto też zdecydować się na konsultację z psychologiem, który pomoże nam zrozumieć źródło naszej zazdrości, a do tego pokaże nam zdrowe sposoby poradzenia sobie z nią.

Jeśli jesteśmy niezadowoleni ze swojego życia, trudno nam cieszyć się drobnymi rzeczami. Częściej doświadczamy złego nastroju. Nie ma wątpliwości, że jeśli taki stan utrzymuje się przez długi czas, nie będzie to dla nas korzystne. Jak to zmienić? Możemy zacząć od małych rzeczy. Zastanówmy się, co sprawia nam przyjemność. Pozwólmy sobie na rzeczy, które poprawiają nam humor i wprawiają w dobry nastrój. Kiedy będziemy się takimi otaczać, nasze samopoczucie na pewno się poprawi. Zadbajmy o siebie – może się okazać, że właśnie tego potrzebowaliśmy. Brak troski mógł być jednym z powodów, dla których odczuwaliśmy zazdrość. Co miłego możemy zrobić dla siebie? Świetnym pomysłem będzie stworzenie optymalnych warunków do wypoczynku. Uczyńmy naszą sypialnię przytulną i wygodną. W takiej przestrzeni zdecydowanie łatwiej będzie nam się odprężyć. Nie zapominajmy też o tym, że wystrój pomieszczenia, w którym się znajdujemy, również oddziałuje na nasze samopoczucie. Warto zatem upewnić się, by nasza sypialnia była komfortowa. W osiągnięciu tego celu pomoże nam dobry materac 160×200 cm, który nie tylko zapewni nam komfortowe podłoże i wysoką jakość snu, ale też będzie się dobrze prezentował. Taki model możemy zdobyć między innymi w sklepie stacjonarnym Kielce.

Mimo że zazdrość to normalne odczucie, nie pozwólmy na to, aby przejęło nad nami kontrolę. Pracujmy nad swoim poczuciem wartości, a także starajmy się doceniać to, co mamy. Wówczas przestaniemy nieustannie porównywać się do innych, a to sprawi, że uczucie zazdrości będzie pojawiać się znacznie rzadziej.

Przeczytaj także: Materace dziecięce