Odpowiednio dobrane artykuły do naszej sypialni mają wpływ na komfort i jakość naszego odpoczynku. Kołdra jest bardzo ważnym elementem, zapewniającym potrzebne ciepło, dlatego warto wybrać ją według własnych preferencji i wymagań. Dzięki niej jesteśmy w stanie łatwiej się odprężyć i zapaść w sen, poprzez otulenie całego ciała przyjemnym oraz niesamowicie delikatnym okryciem.

Jaki rozmiar wybrać?

Najłatwiejszym rozwiązaniem, na sam początek, jest wyselekcjonowanie odpowiedniej kołdry według rozmiaru. Producenci wychodzą klientom naprzeciw i obecnie, na rynku możemy znaleźć ten artykuł w wielu wymiarach. Zdecydowanie jest w czym wybierać. Najpopularniejsze i najczęściej kupowane to 140×200, 155×200, czy 160×200. Te wielkości są odpowiednie na większość standardowych łóżek. Jeżeli śpimy z partnerem warto wybrać większe okrycie, tak, żeby każdy miał szansę komfortowo wypocząć. W takim wypadku idealnie sprawdzi się kołdra o minimalnym wymiarze 200×240. Jeżeli potrzebujemy jeszcze dłuższej i szerszej, warto zainteresować się modelami naprawdę dużymi, na przykład 240×260. Dzięki takiej kołdrze możemy uniknąć kłótni z partnerem, w przypadku gdy każdy chce być szczelnie okryty i nie ma zamiaru oddać swojej części przykrycia.

Co lepsze – kołdry naturalne czy syntetyczne?

Kołdra kołdrze nierówna - jak wybrać idealne przykrycie?Kołdry naturalne do dobry wybór dla osób, które cenią sobie komfort i naprawdę wysoką jakość produktów. Ich wypełnienie najczęściej stanowi puch, pierze, bawełna, jedwab lub wełna – są to bardzo pożądane surowce, które zapewniają ciepło. Często jest to zakup na lata, ponieważ produkt ten, przy odpowiednim użytkowaniu, zużywa się bardzo wolno, jest niezwykle wytrzymały, a przy tym delikatny. Kołdry tego typu mają właściwości oddychające oraz absorbujące wilgoć, jednak nie zawsze odpowiednie są dla osób z alergiami.

Kołdry syntetyczne mogą okazać się najlepszym wyborem dla alergików oraz dzieci. Osoby te mają delikatną skórę oraz towarzyszą im różne, niechciane dolegliwości. W takim wypadku warto zminimalizować ryzyko wystąpienia kataru, duszności czy wysypki. Wykorzystane w nich włókna są w pełni bezpieczne. Zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza oraz nienamnażanie się drobnoustrojów, przez co łatwo utrzymać je w czystości. Pokrycia tego typu nie odbiegają swoim wyglądem, przyjemną miękkością lub od naturalnych odpowiedników. Warto zaznaczyć, że kołdry syntetyczne, poprzez użyte w nich materiały, są często tańszą opcją, dlatego każdy może sobie na nie bez problemu pozwolić.

Kołdry na cztery pory roku

Przy wyborze kołdry trzeba pamiętać, żeby głównie kierować się tym, jak odczuwamy temperaturę w naszej sypialni. Niektórym jest stale ciepło, natomiast inni mogą łatwo marznąć. Jest to sprawa niezwykle indywidualna i złożona. Ze względu na sezonowość można wymienić naprawdę wiele typów kołder. Czym różnią się od siebie poszczególne modele?

  • Kołdry letnie – idealne na noce w ciepłych miesiącach, ale równie dobrze sprawdzą się dla osób, którym często jest za ciepło i nie mogą się ochłodzić. Zapewniają utrzymanie optymalnej temperatury ciała i co najważniejsze, nieprzegrzewanie się. Często posiadają wypełnienie bawełniane, które idealnie sprawdza się dla większości użytkowników.
  • Kołdry zimowe – są niezwykle ciepłe. Mają zdecydowanie większą gramaturę, dzięki czemu porządnie ogrzeją, nawet największych zmarzluchów. Ich środek najczęściej składa się z puchu. Przeszyte są naturalnymi materiałami, co minimalizuje możliwość przegrzania się. Pod tego typu kołdrą nawet największe mrozy nie są nikomu straszne.
  • Kołdry wiosenne – cieplejsze niż kołdry letnie, z większą gramaturą, ale nadal bardzo przewiewne. Może być niewystarczająca dla osób, które lubią czuć naprawdę porządne ciepło.
  • Kołdry 4 pory roku – jest to rozwiązanie idealne dla osób niezdecydowanych. W skład tego produktu wchodzą dwa elementy, połączone ze sobą – kołdra letnia oraz całoroczna. Co ważne, można używać ich razem lub osobno. Daje to możliwość dostosowania intensywności grzania do własnych potrzeb lub pory roku, bez konieczności kupowania kilku różnych przykryć.
  • Kołdry duo – produkt ten został stworzony z myślą o osobach, którym jest stale zimno i bardzo ciężko im się ogrzać. Składają się z połączonych ze sobą, dwóch niezwykle ciepłych przykryć. Zdecydowanie sprawdzą się idealnie dla osób lubiących porządne ciepełko.
  • Kołdry całoroczne – najbardziej uniwersalne oraz najczęściej kupowane. Sprawdzają się dla większości użytkowników. Jest to idealny wybór dla osób, które lubią spać pod jednym, konkretnym typem kołdry i nie chcą zmieniać swoich przyzwyczajeń.

Jak widać, wybór kołder w zależności od ich wypełnienia jest naprawdę pokaźny. To, na jaką finalnie się zdecydujemy, zależy tylko i wyłącznie od nas. Warto pomyśleć na tym, co lubimy, czego potrzebujemy i jakie cechy charakterystyczne są według nas kluczowe.

Pościel jako idealne dopełnienie całości

Jeżeli już wybraliśmy idealną kołdrę dla nas, warto pomyśleć o pościeli najwyższej jakości, która wszystko pięknie wykończy i przyozdobi. Zastosowanie przy jej produkcji materiałów, takich jak len, bawełna czy satyna, sprawia, że komfort snu zdecydowanie się podnosi i możemy odpocząć na najwyższym poziomie. Dodatkowo nasza sypialnia nabiera charakteru. Ważne jest to, że pościel możemy zmieniać, dopasowując ją do okazji, pory roku czy po prostu naszego nastroju. Ułożenie się wieczorem we własnym łóżku, w towarzystwie miękkiej, przyjemnej w dotyku pościeli, daje niesamowite uczucie ukojenia oraz odprężenia. W przestrzeni tak idealnie dopasowanej do nas jesteśmy w stanie lepiej wypocząć i szybciej zregenerować się przed nadchodzącym dniem.

Wybór idealnego przykrycia może nie być łatwy. Na pewno ciężko zdecydować się na jeden, konkretny typ kołdry. Najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie w swoim domu co najmniej dwóch rodzajów. Pomoże to nie tylko w lepszym utrzymywaniu czystości tego artykułu, ale również będziemy w stanie bez problemu go zmienić, w zależności od temperatury czy naszych indywidualnych potrzeb.

Przeczytaj także: