Zapamiętywanie imion przychodzi nam z trudem, a nauka na egzamin wydaje się wielkim wyzwaniem? Słaba pamięć może znacząco utrudniać życie. Na szczęście możemy ją wytrenować, korzystając z różnych mnemotechnik, czyli technik pamięciowych. Jakie metody będą dla Ciebie najlepsze? Sprawdź sam!

Dlaczego warto ćwiczyć pamięć?

Każdy z nas cechuje się trochę inną pamięcią – niektórzy bez trudności zapamiętują imiona i nazwiska nowo poznanych osób, inni za to świetnie sobie radzą w pamiętaniu konkretnych dróg czy miejsc. Niezależnie od tego, w czym jesteśmy dobrzy, warto ćwiczyć naszą pamięć. Może ona bowiem przynieść nam liczne korzyści, które ułatwią nam wiele rzeczy.

Nie ma wątpliwości, że pierwszym miejscem, w którym dobra pamięć naprawdę się przydaje, jest szkoła. Nasza wiedza zostaje sprawdzana na różne sposoby, które często wymagają zapamiętywania wielu zagadnień. Sprawdziany, egzaminy ustne, sprawozdania… Bez umiejętności szybkiego przyswajania i przechowania informacji poradzenie sobie z tymi aspektami może być naprawdę ciężkie. Z racji tego mnemotechniki warto wprowadzać już od najmłodszych lat – uczmy dzieci, jak zapamiętywać różne rzeczy, dzięki czemu łatwiej będzie im pojąć już same podstawy, które przewijać się będą przez cały okres szkolnictwa.

Dobra pamięć to zaleta, którą możemy pochwalić się również w pracy. Ćwicząc naszą pamięć, bez problemu poznamy i zapamiętamy najważniejsze kwestie, które przydadzą nam się do samodzielnego wykonywania swojego stanowiska. Będziemy bardziej elastyczni, bo nie będziemy musieli korzystać z różnych instrukcji czy pomocników. Niektóre zawody wymagają idealnej pamięci – jak na przykład radcy prawni, którzy są zobowiązani do zapamiętania wiele artykułów i przepisów prawnych. W ich przypadku mnemotechniki mogą być wielką pomocą.

W życiu codziennym umiejętność szybkiego zapamiętywania informacji też okaże się przydatna. Wbrew pozorom, ilość danych, o jakich musimy pamiętać, jest bardzo duża – numery PIN, hasła, dane osobowe, daty ważnych spotkań czy wydarzeń. Rozwijanie pamięci umożliwi nam zapanowanie nad tym mnóstwem wiadomości. Dzięki temu będziemy czuli się pewni i bezpieczniejsi.

Akronimy

Najlepsze techniki pamięcioweJedną z najciekawszych, ale i najskuteczniejszych mnemotechnik są akronimy. Co takiego oznacza ten termin? Akronim to nic innego jak zbiór pierwszych liter wyrazów, które musimy zapamiętać. Łącząc literki, tworzymy nowe wyrażenie, które najczęściej okazuje się bardzo chwytliwe, co pozwala nam na jego łatwe przyswojenie. Akronimy spowodują, że z łatwością zapamiętamy nawet duże zbiory wyrazów.

Skojarzenia

Wiele z technik pamięciowych wymaga od nas wykazania się kreatywnością. Dzieje się tak w przypadku skojarzeń, które motywują nas do tego, aby pobudzić wyobraźnię i stworzyć sieć skojarzeń, która szybko przypomni nam upragnioną informację. Skojarzenia wykorzystuje się w wielu dziedzinach – sprawdzą się one zarówno w zapamiętywaniu dat, słówek z innego języka, jak i imion. Ogranicza nas tu jedynie nasza wyobraźnia! Tworząc oryginalne skojarzenia, nie dość, że ułatwimy sobie naukę czy pracę, to jeszcze będziemy się świetnie bawić.

Łańcuchowa metoda

Szansę na rozwój kreatywności zapewni nam ponadto łańcuchowa metoda pamięciowa. Jej największą zaletą jest to, że pomaga ona zapamiętać coś w określonej kolejności. Wymaga od nas stworzenia historyjki, w której zawrzemy elementy, które chcemy przyswoić. Każdy z nich musi być ze sobą połączony, aby tworzył łańcuch. Dzięki temu bez problemu będziemy mogli przejść od jednej części do drugiej. Warto, aby do historii wpleść różne niepowtarzalne i śmieszne wątki, które na pewno zapadną nam w pamięć.

Mapy myśli

Wzrokowcy, którzy muszą coś zobaczyć, aby to zapamiętać, też posiadają wiele różnych technik pamięciowych. Jedną z nich jest mapa myśli, bardzo popularna metoda, którą powszechnie stosuje się podczas nauki. Polega ona na stworzeniu notatki, która będzie obejmować główne zagadnienie i odchodzące od niego gałęzie. Możemy zawrzeć tam wszystkie informacje, z rozróżnieniem na te istotne i mniej ważne. Tworząc taką mapę, koniecznie trzeba wykorzystać różne kolory i zdobienia, które spowodują, że całość będzie się rzucać w oczy. Miejmy na uwadze to, że kolory również wpływają na to, jak zapamiętujemy – warto więc je wykorzystać.

Fiszki

Kolejna wizualna technika, po którą chętnie sięgają uczniowie, to fiszki. Zapisanie trudnych informacji na papierze i skonfrontowanie się z nimi na pewno przyniesie nam wiele korzyści. W tym wypadku również możemy wykorzystać kolory, które oddziałują pozytywnie na naszą pamięć. Fiszki to malutkie karteczki, na których piszemy poszczególne zagadnienia – na jednej stronie powinien znaleźć się termin, a na drugiej jego wyjaśnienie. Dzięki temu mobilizujemy nasz umysł do wysiłku i samodzielnego przypomnienia sobie danej informacji, ale w razie potrzeby mamy w pobliżu dane, którymi możemy się posilić.

Rymowanie

Czasem najprostsze metody są najskuteczniejsze. Potwierdza to technika pamięciowa, jaką jest rymowanie! Umożliwia ona zapamiętywanie różnych wiadomości, poprzez tworzenie wpadających w ucho rymów. Jeśli utworzymy ciekawe zestawienia, na pewno pozostaną one w naszej głowie na długo. Rymowanie sprawdzi się zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych!

Świetna pamięć to coś, czym zdecydowanie warto się chwalić. Nie zapominanie imion, dat czy liczb pomoże nam w wielu sytuacjach. Co więcej, dobre zapamiętywanie będzie też wielkim atutem zarówno w szkole, jak i w pracy. Wypróbuj mnemotechniki i odkryj, jak łatwo jest wytrenować swoją pamięć.

Przeczytaj także: