Kluczowym aspektem wygodnego i zdrowego snu jest zapewnienia kręgosłupowi właściwego podparcia podczas całego czasu trwania snu. Wiele osób korzysta jednak z kanap, wersalek czy sof, które ze względu na swoją modułową budowę czy zastosowane materiały, nie zawsze dobrze dostosowują się do ciała użytkownika. Osoby cierpiące na poranne bóle pleców powinny skorzystać z materaca nawierzchniowego, który idealnie wpisuje się zapotrzebowania singli lub singielek wynajmujących mieszkania jednoosobowe. Nakładka termoelastyczna na materac główny może być również stosowana na innych powierzchniach służących do spania, zapewniając doskonałe podparcie kręgosłupa. Przekonaj się, jak wygodny jest materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej.

Czym cechuje się materac nawierzchniowy i z jakiego materiału został wykonany?

W swoim założeniu materac nawierzchniowy spełnia podobną rolę, co inne tego typu konstrukcje dostępne na rynku – nakładka podpiera kręgosłup na całej jego długości i utrzymuje go we właściwej pozycji przez cały czas trwania snu. Zapobiega to powstawaniu porannych bólów kręgosłupa, pozwalając mięśniom na regenerację, dzięki czemu dana osoba może rozpocząć dzień z duża dawką energii. Występuje jednak kilka znaczących różnic pomiędzy materacami tradycyjnymi, a tymi nawierzchniowymi – kluczową jest grubość. Pod tym względem materace nawierzchniowe przypominają znane z lekcji WF-u maty do ćwiczeń. Grubość wkładu oscyluje wokół kulki centymetrów, dlatego warto pamiętać, że odradzane jest kładzenie materaca nawierzchniowego bezpośrednio na stelażu. Może dojść wówczas do uszkodzenia konstrukcji, przez co nie będzie spełniała ona swojego podstawowego założenia.

Wypełnienie materaca nawierzchniowego wykonane jest z podobnych materiałów, których używa się do produkcji modeli tradycyjnych – różnego rodzaju pianki zapewniają doskonałe podparcie kręgosłupa, a do tego są przyjazne alergikom. Wszystko dzięki rozbudowanemu systemowi wentylowania, który optymalizuje cyrkulację powietrza. Poza materacami nawierzchniowymi z pianki termoelastycznej wyróżnia się również nakładki wykonane z lateksu i materiałów wysokoelastycznych. Dzięki temu konstrukcje są one elastyczniejsze i lepiej dostosowują się do ciała użytkownika, eliminując wszelkie niedogodności podczas nocnego wypoczynku. Materiał, z jakiego zostało wykonane wypełnienie decyduje o tym, w jakich warunkach dana konstrukcja będzie się dobrze sprawdzać. Przykładowo materac nawierzchniowy twardy Hilding Bass ma wkładkę wykonaną z pianki wysokoelastycznej Velvet Touch, która doskonale nadaje się do utwardzenia powierzchni głównej, zwiększając tym samym stabilność podczas snu.

Wkładka, pokrowiec i inne elementy materaca nawierzchniowego

Hilding - nakładki nawierzchnioweRynek wypełniony jest różnymi modelami materacy, które nadają się zarówno do zastosowań specjalnych, jak i sprawdzą się również w sypialniach zwykłych użytkowników. W przypadku nakładek termoelastycznych na materac główny bądź inną powierzchnię, na której śpi dany użytkownik, jest podobnie, aczkolwiek należy pamiętać o kilku istotnych szczegółach. Przede wszystkim materac nawierzchniowy nie może być stosowany samodzielnie, dlatego stopień twardości danego modelu informuje użytkownika o tym, czy będzie on zmiękczał czy może utwardzał daną powierzchnię.

Materace nawierzchniowe twarde doskonale pasują do wszelkiego rodzaju wersalek czy rozkładanych kanap, nadając im zupełnie nowe życie. Konstrukcje miękkie z kolei idealnie będą wpisywały się w zapotrzebowania osób chcących cieszyć się pełnym komfortem, jakim daje dopasowanie materaca do wszelkich krzywizn sylwetki człowieka. Osoby chcące w większym stopniu regulować poziom twardości swojego materaca nawierzchniowego, powinny zdecydować się na konstrukcję marki Hilding Anders, która jest odwracalna. Pozwala to również zachować wysoki poziom czystości takiej nakładki termoelastycznej na materac główny (lub też inną powierzchnię służącą do snu).

Innym kluczowym aspektem, o jakim należy pamiętać podczas doboru materaca nawierzchniowego, jest uwzględnienie materiału wykonania wypełnienia. Oprócz wspomnianych już pianek lateksowych, wysokoelastycznych czy poliuretanowych należy pamiętać również o tych z właściwościami termoregulacyjnymi. Materac nawierzchniowy z pianki termoelastycznej aktywnie reaguje na temperaturę ciała użytkownika, dzięki czemu jeszcze lepiej współgra z potrzebami danej osoby. Taka nakładka termoelastyczna na materac główny dopasowuje się wtedy do wszelkich krzywizn sylwetki, w jeszcze większym stopniu podpierając kręgosłup użytkownika i utrzymując go we właściwej, zalecanej przez lekarzy pozycji.

Istotne jest również pamiętanie o pokrowcu – warto zdecydować się na poszycie, które będzie grube i wytrzymałe, a jednocześnie nie nasili reakcji alergicznych i będzie przyjemne w dotyku. W ofercie marki Hilding Anders znaleźć można materace nawierzchniowe z pokrowcami Tencel i Cashmere, które wykonane zostały odpowiednio z włókien wiskozowych i kaszmiru. Oba te modele zapewniają doskonałą wentylację i są hipoalergiczne.

Kto powinien zdecydować się na materac nawierzchniowy?

Materace nawierzchniowe, choć zyskują coraz większą popularność, ciągle stanowią pewną niszę, jednak warto pamiętać, że są wygodną alternatywą dla osób chcących zwiększyć komfort swojego nocnego wypoczynku, nie wymieniając przy tym łóżka. Nakładka termoelastyczna na materac główny poprawia komfort snu na zużytym modelu czy starej wersalce, kanapie oraz sofie. Dzięki zastosowanym materiałom i technologii materac nawierzchniowy dokładnie przylega do powierzchni, eliminując jej wszelkie niedoskonałości.

Materac nawierzchniowy dobrze sprawdza się również przy rehabilitacji – dzięki piance wysokoelastycznej konstrukcja nie powoduje odleżyn, a do tego doskonale podpiera kręgosłup. Specjalistyczna nakładka termoelastyczna na materac główny pasuje również do łóżka z opcją regulacji kąta nachylenia oparcia i zagłówka, zwiększając tym samym komfort użytkowania.