Sen stanowi bardzo istotną część naszego życia. Szacuje się, że w ciągu całego życia przeciętny człowiek przesypia ok. 20 lat. To czas, w którym organizm się regeneruje, co znacząco wpływa na jakość życia. Dlatego bardzo ważne, aby spać na odpowiednim podłożu. Wybór materaca zdecyduje o naszym komforcie i efektywności wypoczynku. Materace sprężynowe to jeden z najbardziej popularnych rodzajów materacy w Polsce. Jak są zbudowane? Jak kupić dobry, wysokiej jakości egzemplarz, który zapewni nam wygodę i będzie pozytywnie wpływał na nasze zdrowie? Przedstawiamy najważniejsze informacje i radzimy, jak dokonać odpowiedniego wyboru.
Czym charakteryzuje się materac sprężynowy?
Mieszkańcy Kielc zainteresowani ofertą materacy sprężynowych z pewnością znajdą coś dla siebie dzięki szerokiej gamie modeli dostępnych na polskim rynku, a szczególnie wygodna forma kupowania online zapewni dodatkowo komfort procesu dokonywania zakupu. Materac na sprężynach to gwarancja wygody i bezpieczeństwa snu. Do jego najistotniejszych zalet zalicza się wysoką trwałość, dzięki czemu będzie to inwestycja na lata. Za sprawą wysokiej jakości sprężyn umieszczonych w nowoczesnych materacach tego typu, unikniemy odkształceń produktu. Materace sprężynowe cechuje komfort użytkowania. Dzięki pracy licznych, niezależnych sprężyn, kręgosłup zostaje podtrzymywany w naturalnej, optymalnej dla niego pozycji. To gwarancja zdrowia i niesamowitej wygody. Ważne, aby przy wyborze zwrócić uwagę na to, czy dany egzemplarz posiada odpowiednie certyfikaty oraz w jaki sposób został wytworzony. Dokonując wyboru spośród produktów marki Hilding możemy mieć pewność, że kupujemy materac najwyżej jakości. Wszystkie materace Hilding są wytwarzane zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi ochrony środowiska oraz posiadają certyfikat Oeko-Tex® który zyskują materace, do których produkcji zostały użyte materiały wolne od szkodliwych substancji mających negatywny wpływ na zdrowie.
Jakie są rodzaje materacy sprężynowych?
Dawniej do materacy sprężynowych należały wyłącznie tradycyjne materace bonellowe, których budowa opiera się o sprężyny w kształcie klepsydry połączone sztywnym drutem. Tego rodzaju materace charakteryzuje elastyczność powierzchniowa, co nie sprzyja komfortowi ich użytkowania. W miejscu modeli bonellowych pojawiają się nowoczesne modele kieszeniowe oraz multipocket. To fantastyczne warianty, spośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Mieszkańcy Kielc oraz całej Polski mogą wybierać spośród stopni twardości, wymiarów i charakterystyk wspomnianych rodzajów materacy sprężynowych, które cechuje elastyczność punktowa wpływająca na doskonałą stabilizację kręgosłupa. Jaki materac sprężynowy wybrać, aby w pełni nas usatysfakcjonował?
Materace kieszeniowe
Wkład materacy kieszeniowych skonstruowany jest z ze sprężyn, z których każda umieszczona jest w osobnej, materiałowej kieszeni. Nowoczesne modele zawierają wiele sprężyn, dzięki czemu materace są elastyczne punktowo, co zapewnia równomierne rozłożenie ciężaru ciała osoby użytkującej. Przykładem doskonale obrazującym ten rodzaj materacy jest materac kieszeniowy Hilding Fandango. Jego wkład wpływa na niezwykle wysoką elastyczność punktową, co wpływa na wysoki komfort użytkowania. Dodatkowo, Fandango dzięki swoim właściwościom jest polecany w profilaktyce wad postawy. To egzemplarz posiadający status wyrobu medycznego w klasie I oraz jest dostępny w wersji z antyalergicznym pokrowcem Medi-Cover. Materace kieszeniowe to gwarancja wygody, bezpieczeństwa i efektywności wypoczynku. Dzięki zaawansowanemu systemowi sprężyn sprawdzą się także parom o różnej masie ciała.
-Materace multipocket
To propozycja adresowana do osób ceniących sobie najwyższą jakość oraz nieocenioną wygodę użytkowania. Materac multipocket w konstrukcji przypomina model kieszeniowy. Wyróżnia się jednak znacznie większą liczbą sprężyn o mniejszej średnicy, co gwarantuje perfekcyjne podparcie ciała. W tej kategorii materacy sprężynowych polecamy model Hilding Makarena, materac posiadający właściwości prozdrowotne, którego konstrukcja opiera się na sprężynach o zróżnicowanym stopniu twardości, tworzących 7 różnych stref. Dodatkowo, materac składa się także z płyty wykonanej z naturalnego lateksu, który intensyfikuje sprężystość wkładu i ogranicza rozwój mikroflory bakteryjnej, oraz z pianki Visco, dopasowującej się do kształtu ciała i zmniejszającej napięcie mięśniowe. Materace multipocket gwarantują wygodny sen oraz zapewniają efektywną profilaktykę wad postawy. To doskonała propozycja dla każdego, kto rozważa zakup materaca trwałego, mającego dobry wpływ na zdrowie kręgosłupa.
Zalety i wady materacy sprężynowych
To, że materace sprężynowe cechuje wiele zalet, wiemy doskonale. Są zdrowe dla ciała, zapewniają komfortowy sen, służą latami, a w dodatku ich cena zwykle jest bardzo satysfakcjonująca. Czy materac sprężynowy ma jednak wady? Trudno mówić o wadach w przypadku całej kategorii materacy, która zawiera szeroką gamę produktów. Każdy znajdzie coś idealnego dla siebie. Warto jednak decyzję poprzedzić zastanowieniem i zadać sobie dwa podstawowe pytania – o wymiary oraz stopień twardości materaca. Dzięki temu zakup w pełni nas usatysfakcjonuje.
Materac sprężynowy – jaki rozmiar będzie odpowiedni?
Wymiary materaca zależą od potrzeb osoby użytkującej. Te zaś bezpośrednio wynikają z jej wzrostu oraz wagi. Uważa się, że długość materaca powinna wynosić o około 20 cm więcej od wzrostu jego posiadacza. Standardowe materace mają więc długość 200 cm. Oferta marki Hilding jest bogata w materace o różnych wymiarach. Który wymiar będzie dla nas najodpowiedniejszy? Przyjrzyjmy się poszczególnym wariantom.
80×200 cm – to wymiary materaca odpowiedniego dla dzieci w wieku o 7 do 12 lat.
90×200 cm – tyle ma standardowy materac jednoosobowy, odpowiedni dla szczupłych osób, które nieczęsto zmieniają pozycję podczas snu.
100×200 cm oraz 120×200 cm – to propozycje wymiarów jednoosobowego materaca skierowane do osób o większej masie ciała a także tych, które cenią sobie więcej przestrzeni oraz często zmieniają pozycję w trakcie snu.
140×200 cm – tyle wynoszą wymiary najmniejszego materaca dwuosobowego, które sprawdzą się w przypadku szczupłych osób.
160×200 cm – to standardowy wymiar materaca dwuosobowego.
180×200 cm – wymiary zapewniające użytkującym przestrzeń, a także pasujące do większości ram łóżkowych dostępnych na rynku.
Wybór twardości materaca sprężynowego
Wybór twardości materaca to podstawa przy dokonywaniu zakupu. Warto poświęcić nieco więcej czasu na rozeznanie w tym względzie, bowiem w znacznej mierze od odpowiedniej twardości materaca zależy nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo kręgosłupa. Zbyt miękki materac powoduje przesadne jego wygięcie, natomiast zbyt twardy nie zapewnia odpowiedniego podparcia. Zerknijmy na skalę wraz z oznaczeniami stopnia twardości materacy.
H1– miękki materac, przeznaczony dla osób do 60 kg. Sprawdzi się użytkownikom o niewielkich gabarytach, w tym dzieciom.
H2– materac średnio-miękki, przeznaczony dla osób od 50-80 kg.
H3– materac średnio twardy, przeznaczony dla osób od 80-100 kg lub lżejszych.
H4– materac twardy, przeznaczony dla osób powyżej 100 kg.
Jeśli wybór nadal stanowi nie lada wyzwanie, mamy rozwiązanie tego problemu. Warto zwrócić uwagę na modele materacy, w których możliwe jest regulowanie stopnia twardości. Przykładem takiego nowoczesnego materaca z możliwością personalizacji jest model Hilding Electro, który dzięki odpinanemu i odwracalnemu topowi umożliwia uzyskanie 6 różnych poziomów twardości.