Wielu osobom mieszkającym w mieście brakuje na co dzień natury. Bloki i kamienice często są pozbawione jakiejkolwiek zieleni. Jednym z dobrych sposobów na wprowadzenie do swojej otoczeni chociaż odrobiny żywej przyrody, jest stworzenie ogrodu na własnym balkonie. Jak zagospodarować tę przestrzeń, aby stała się ostoją spokoju i idealnym miejscem na hodowlę rozmaitych roślin?

Ogród na balkonie – od czego zacząć?

Zanim zdecydujesz się na stworzenie ogrodu na balkonie, koniecznie przeanalizuj panujące na nim warunki. Zorientuj się, ile światła słonecznego pojawia się tam w ciągu dnia. Dzięki temu wybierzesz rośliny, które najlepiej będą rosły w danym miejscu. Częstym problemem na balkonie okazuje się wiatr. W pierwszej kolejności warto więc zaopatrzyć się w ekrany lub parawany, które będą skutecznie chroniły przestrzeń przed ewentualnymi zniszczeniami wywołanymi przez niekorzystne warunki atmosferyczne.

Zorganizuj też przestrzeń na przechowywanie dodatkowych pojemników i narzędzi ogrodniczych. W tym celu dobrze sprawdzi się chociażby zamykana skrzynia. Podczas zakupów uwzględnij akcesoria ułatwiające podlewanie, estetyczne osłonki na doniczki lub domową szklarnię – przyda się w szczególności do hodowania warzyw.

Zanim przejdziesz do działania, koniecznie nabądź podstawową wiedzę dotyczącą hodowli roślin. Musisz wiedzieć jakie gatunki odnajdą się dobrze na Twoim balkonie. W przeciwnym razie nie tylko nie osiągniesz zamierzonego celu, ale po prostu stracisz pieniądze wydane w sklepie ogrodniczym.

Jaki ogród stworzyć?

Ogród na balkonie - jak zrobić to mądrze?Jeśli zdecydujesz się na uprawę roślin w balkonowym ogrodzie, masz wiele różnych możliwości. Zarówno pod kątem wyboru ziół, warzyw i kwiatów, jak i sposobu ich uprawy.

  • Ogród wertykalny – założeniem jest umieszczenie roślin na pionowych regałach i w wiszących donicach. Takie rozwiązanie zapewnia efektowny wygląd, łatwy dostęp do roślin i oszczędność miejsca. Jest to dobry wybór dla wszystkich osób posiadających balkon o niewielkim metrażu. Akcesoria, które pozwolą Ci na stworzenie ogrodu tego typu znajdziesz w sklepach w praktycznie każdym większym mieście takim, jak Kielce.
  • Ogród zimowy – jego założeniem jest zastosowanie izolacji i szklanych ścian, dzięki którym można uprawiać rośliny przez cały rok – nawet w zimie. Główną zaletą jest kontrolowanie warunków atmosferycznych i dostosowywanie ich do potrzeb roślin z dłuższym okresem wegetacyjnym.
  • Ogród warzywny – jeśli chcesz korzystać z kuchni z własnoręcznie wyhodowanej, zdrowej żywności, ogród warzywny to coś dla Ciebie. Skup się na roślinach, które dobrze czują się w pojemnikach. Wśród nich można wyróżnić m.in. pomidory, papryki i sałatę. Dzięki temu możesz samodzielnie kontrolować jakość i bezpieczeństwo produktów, z których korzystasz przygotowując posiłki.
  • Ogród ziołowy – zioła wyhodowane na balkonie z pewnością dodadzą smaku wszystkim Twoim potrawom. Wiele gatunków można z łatwością utrzymać. Na balkonie dobrze czują się m.in. bazylia, pietruszka, tymianek i mięta.

Ogród na balkonie, a samopoczucie

Obcowanie z naturą ma potężny wpływ na redukcję stresu i poprawę samopoczucia. Nawet krótkie chwile na balkonie z roślinami mogą działać relaksująco. Zielona kolorystyka ma też zbawienny wpływ na nastrój. Żywe barwy i aromaty kwiatowe tworzą przyjemne otoczenie. Może być ono źródłem energii do działania i miejscem ładowania baterii.

Balkon jest wręcz idealny do relaksacji umysłu, medytacji i refleksji. Również samo dbanie o rośliny to dobre hobby, które sprzyja równowadze psychicznej. Tworzenie i pielęgnacja ogrodu na balkonie to forma zabawy i twórczości. Obserwowanie, jak Twoje rośliny rosną i kwitną, z pewnością dostarczy Ci dużo satysfakcji.

Hodowla warzyw i kwiatów pozytywnie wpłynie również na Twoje zdrowie fizyczne. Rośliny na balkonie poprawiają jakość powietrza dzięki temu, że absorbują szkodliwe substancje chemiczne. Dodatkowo produkują tlen. Dbanie o ogród wymaga również aktywności fizycznej, a to przyczynia się do utrzymania zdrowego stylu życia. Spędzanie wolnego czasu w balkonowym ogrodzie to doskonałe uzupełnienie planu dnia dla osób, które dbają o zdrową dietę, uprawiają sport i troszczą się o sen w wygodnym łóżku, wyposażonym w materac sprężynowy 90×200 cm.

Przestrzeń na relaks

Kiedy już stworzysz ogród balkonowy zadbaj o to, aby w tej niewielkiej przestrzeni znalazły się odpowiednie warunki do relaksu. Wybierz wygodne i funkcjonalne meble ogrodowe. Leżaki, hamaki i fotele z poduszkami sprawią, że balkon stanie się przytulny. O jakie inne elementy warto zadbać?

  • Poduszki – mogą pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również zapewniać komfort.
  • Oświetlenie – ciepłe światło jest niezbędne jeśli chcesz spędzać na balkonie długie, letnie wieczory.
  • Dywaniki – położenie dywanów zewnętrznych z pewnością doda balkonowi ciepła.
  • Stolik kawowy – to praktyczny element, który sprawi, że korzystanie z przestrzeni będzie przyjemniejsze.
  • Osłona przed wiatrem – zainstaluj osłonę lub parawan, aby stworzyć miejsce chronione przed podmuchami wiatru.
  • Personalizacja – wybierz dekoracje dopasowane do Twojego gustu. Sprawią, że przestrzeń będzie bardziej przyjazna.

Ogród na balkonie może stanowić doskonałe uzupełnienie designu Twojego mieszkania. Wybierz rośliny łatwe w uprawie i ciesz się zielenią w swoim najbliższym otoczeniu.

Przeczytaj też: Jaki rodzaj poduszki wybrać?