Oczekiwanie na narodziny dziecka to wyjątkowy czas w życiu każdego domownika – dotyczy to również czworonożnych mieszkańców. Wiele osób obawia się problemów w funkcjonowaniu rodzinnego systemu wówczas, gdy w domu pojawi się noworodek, a pies nie będzie umiał odnaleźć się w nowej sytuacji. Jakie kroki warto podjąć w okresie ciąży, aby przygotować pupila na nadchodzące zmiany?

Kiedy zacząć przygotowania?

Przygotowanie do pojawienia się dziecka w domu warto zacząć jak najwcześniej. Dotyczy to szczególnie właścicieli psów, które mają problemy o charakterze behawioralnym. Duża lękliwość, reaktywność i indywidualistyczny charakter to kwestie, nad którymi warto intensywnie pracować w okresie ciąży. Gdy w domu pojawi się niemowlę, z pewnością zmniejszą się pokłady czasu i sił rodziców. Wówczas wszelkie niekorzystne zachowania zwierzaka mogą eskalować.

Dobrym pomysłem często okazuje się wybranie się z psem na zajęcia z behawiorystą. Specjalista w dziedzinie psich zachowań z pewnością będzie w stanie stwierdzić, jakich zachowań powinien nauczyć się konkretny zwierzak. Z reguły ocena temperamentu pupila pozwala też na przewidzenie problemów, które mogą się pojawić w przyszłości. Wówczas można im skutecznie zapobiegać. Obecnie behawiorystyka psów się intensywnie rozwija, a osobę doświadczoną w tym zakresie można znaleźć w praktycznie każdej większej miejscowości takiej, jak Kielce.

Jak nauczyć się psiego języka?

Pies w domu, dziecko w drodze - jak przygotować psa na narodziny?Czekając na narodziny, nie tylko pies powinien nauczyć się pewnych nowych umiejętności. Kluczowe jest to, aby opiekunowie dobrze poznali psi język. Jego zrozumienie jest niezwykle ważne. Gdy nowy członek rodziny pojawi się w domu, należy nadal zaspokajać potrzeby psa – warto umieć je jak najszybciej wyłapać.

Szczególne znaczenie ma w tej kwestii odczytywanie znaków dyskomfortu. Subtelne znaki oznaczające stres, takie jak ziewanie, kulenie uszu, dyszenie i odwracanie wzroku czy głowy nie mogą być ignorowane. Im dalej będzie sięgało przekraczanie psich granic, tym bardziej prawdopodobne stanie się doprowadzenie do niebezpiecznych sytuacji.

Najważniejsze komendy

Istnieje szereg komend, które mogą znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie w jednym domu z dzieckiem i psem.

  • Zejdź – dotyczy w szczególności opuszczania łóżka. Wiele psów uwielbia spać u boku swoich właścicieli. Wygodny materac w sypialni – np. jeden z tych ze sklepu abcsnu.pl – w połączeniu z bliskością opiekuna daje zwierzakom poczucie bezpieczeństwa. Gdy miejsce psa z dnia na dzień zajmie dziecko – może pojawić się problem. Warto już z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem umieścić w sypialni komfortowe legowisko i nauczyć pupila samodzielnego spania. Dodanie komendy „zejdź” z pewnością okaże się nieocenione.
  • Nie teraz – dotyczy w szczególności momentów, w których zwierzak chce się bawić, a świeżo upieczeni rodzice nie mają na to czasu. Warto wówczas odesłać zwierzaka w inne miejsce i np. zaproponować mu gryzak.
  • Podaj – nauczenie psa podawania różnych przedmiotów to dobry sposób na zaangażowanie go w opiekę nad dzieckiem. Z pewnością zmniejszy to w nim uczucie zagubienia.
  • Oddaj – psy często próbują przywłaszczyć sobie dziecięce zabawki. Jak najwcześniej warto uczyć je zabawy tylko własnymi przedmiotami.
  • Na miejsce – odsyłanie psa do legowiska lub w wyznaczone miejsce w mieszkaniu to ważna umiejętność, która przyda się w szczególności właścicielom energicznych czworonogów, które chcą uczestniczyć w każdej domowej aktywności.

Pierwszy kontakt noworodka z psem

Przed przyjazdem dziecka do domu warto zabrać psa na długi i spokojny spacer. Celem takiej przechadzki ma być wyciszenie emocji psa. Po wejściu do domu to mama powinna jako pierwsza przywitać pupila. Dopiero wówczas, gdy emocje opadną, można zaoferować psu gryzak, matę węchową lub matę do lizania, a dziecko pozostawić w łóżeczku. Nie warto od razu zachęcać zwierzaka do kontaktu z noworodkiem.

Najbezpieczniejsze jest przywitanie dziecka właśnie wtedy, gdy znajduje się w łóżeczku. Jest to naturalna bariera, zapewniająca maluchowi bezpieczeństwo. Niektóre psy szybko wchodzą w opiekuńczą rolę i uznają noworodka za członka rodziny. Inne z kolei czują się zestresowane i funkcjonują w stanie wysokiego pobudzenia – wówczas szczególne znaczenie ma rutyna i dbanie o sumienne zaspokajanie potrzeb psa, aby powoli wyciszać jego emocje i przyzwyczajać go do nowej sytuacji życiowej.

Organizacja przestrzeni i spacerów

Wraz z przyjściem dziecka na świat, w domu pojawiają się nowe przedmioty. Łóżeczko, przewijak czy wózek – wszystko to stanowi dla psa sporą zmianę. Warto budować pozytywne skojarzenia z tymi elementami wyposażenia wnętrza. Korzystne będzie z pewnością również wyznaczenie pupilowi jego własnego miejsca, do którego nikt inny nie będzie miał wstępu. Najlepiej do tego celu sprawdzi się klatka kennelowa.

Warto też przeorganizować spacery. Kluczową umiejętnością, która powinna zostać nabyta przez psa, jest chodzenie na luźnej smyczy. Jest to niezbędne dla komfortowego wychodzenia z domu z wózkiem i zwierzakiem jednocześnie. Czasem czas może być na tyle ograniczony, że wykonanie tych dwóch czynności w tym samym momencie będzie niezbędne.

Przyjście dziecka na świat to duże wyzwanie zarówno dla młodych rodziców, jak i ich psa. Warto dobrze przygotować czworonoga na poznanie nowego członka rodziny, aby jego życie nie przewróciło się do góry nogami.

Przeczytaj też: Jakie akcesoria do łóżka są potrzebne?