Przychodzi czas, kiedy decydujemy się na powiększenie rodziny. Wówczas dotychczasowa rutyna w znaczący sposób ulega zmianie – i to już w czasie ciąży. Pojawiają się liczne wizyty kontrolne, mające na celu sprawdzenie stanu dziecka oraz ciężarnej. Równie często pojawia się temat szkoły rodzenia. A o co w niej chodzi? 

Czym jest szkoła rodzenia? 

Szkoła rodzenia to zorganizowane zajęcia, które są skierowane do kobiet spodziewających się potomstwa. Ich celem jest rzetelne przygotowanie do macierzyństwa lub rodzicielstwa, a także pozwalają na nabycie praktycznych umiejętności. Najlepszym momentem na zapisanie się do szkoły rodzenia jest drugi trymestr ciąży, czyli ok. 21. tygodnia ciąży. Jeśli szukamy odpowiedniej placówki, to warto zapytać położna o pomoc w wyborze lub popytać znajomych o opinie. Warto również zaznaczyć, że większość szkół rodzenia nie pobiera opłaty za uczestnictwo w zajęciach. Są one bezpłatne w ramach NFZ w wielu placówkach – zarówno przychodniach, jak i szpitalach. Co więcej, prowadzone są przede wszystkim przez położne z wieloletnim doświadczeniem. Często wspierają lekarze, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci czy psychologowie. W ten sposób jako możemy otrzymać konkretną i wartościową wiedzę.

Dlaczego warto chodzić do szkoły rodzenia? 

Szkoła rodzenia - miejsce tylko dla kobiet?W czasie ciąży kobieta musi o siebie dbać. Kwestie te obejmują m.in. zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę oraz aktywności dopasować do aktualnego stanu. Zaleca się także wypoczynek w komfortowych warunkach, jakie zapewnia kołdra jedwabna i inne akcesoria sypialniane. Jednak to nie wszystko. Wiele kobiet decyduje się na zajęcia, jakie oferuje szkoła rodzenia, a wszystko to z uwagi na fakt, iż:

  • dostarczają odpowiedniej wiedzy teoretycznej i praktycznej,
  • redukują stres oraz zdenerwowanie nadchodzącym porodem,
  • umożliwiają odbycie stosowanych ćwiczeń fizycznych,
  • zapewniają kontakt z innymi ciężarnymi.

Szkoła rodzenia z partnerem – czemu nie?

Szkoła rodzenia kojarzy nam się tylko z ciężarnym – jednak czy partner również może uczęszczać na zajęcia? Jak się okazuje – tak! W dzisiejszych czasach wielu tatusiów chce włączyć się nie tylko w opiekę nad pociechą, ale także wspomóc swoje partnerki w tym pięknym okresie. Z uwagi na to, coraz częściej pojawiają się oni właśnie w szkołach rodzenia. Zdobywa tam niezwykle przydatną wiedzę i to nie tylko na temat opieki nad dzieckiem zaraz po urodzeniu. Zajęcia te uwzględniają takie kwestie, jak rozpoznawanie pierwszych objawów zbliżającego się porodu oraz co należy zabrać ze sobą do szpitala. W końcu w tym trudnym dla kobiety czasie to właśnie mężczyzna zachowuje zimną krew i dopina wszystko na ostatni guzik.

Szkoła rodzenia to rewelacyjny pomysł zarówno dla ciężarnej, jak i jej partnera. Należy jednak zaznaczyć, że w zajęciach mogą uczestniczyć pacjentki w fizjologicznej ciąży oraz niemające przeciwwskazań do tego rodzaju czynności.

Przeczytaj także: